Нови стелт бомбардер америчког ваздухопловства, B-21 Raider, представљен је прошлог новембра. Док Ваздухопловство планира да изгради најмање 100 авиона, стручњаци тврде да је овај број недовољан с обзиром на тренутне глобалне претње из Кине, Русије и Ирана.
Стручњак Маја Карлин наглашава да 100 B-21 не може ефикасно да покрије више попришта операција истовремено. Са најмање 300 B-21, САД би могле боље да распореде и одврате потенцијалне сукобе у Европи, на Блиском истоку и на Индо-Пацифику.
Међутим, проблеми унутар америчке одбрамбене индустријске базе могу ометати производњу и распоређивање довољног броја B-21, што представља значајан ризик по националну безбедност.
Драмска емисија стелт бомбардера B-21 Raider
Америчко ваздухопловство има најбољи нови стелт бомбардер на планети, B-21 Raider. Представљен на ретком јавном догађају изнад неба ваздухопловне базе Едвардс прошлог новембра, јединствена, троугласта птица са сивом композитном структуром изгледала је као нешто из серије видео игрица Halo.
Заиста, B-21 има многе карактеристике и могућности налик на научну фантастику које доприносе перцепцији да је то најбољи стелт бомбардер који лети противничким небом.
Ваздухопловство планира да направи најмање 100 ових бомбардера. Иако је то респектабилан број, није довољан, с обзиром на врсту и ниво претње са којима се Сједињене Државе тренутно суочавају.
Да би B-21 имао стратешки ефекат који пропагирају његови конструктори, Ваздухопловство мора да набави најмање 300 авиона. И то морају учинити релативно брзо како се претње из Кине, Русије и Ирана појачавају.
Маја Карлин је анализирала да са само 100 доступних авиона B-21 Raider (још нису направљене, имајте на уму), ове птице „не могу бити свуда“.
Да би само око 100 јединица B-21 имало жељени стратешки утицај, већина њих би морала да се фокусира на једно поприште операција.Које би то позориште било?
Геополитички неред и B-21
Свет муче три велика сукоба. Ту је текући руско-украјински рат у Европи, иранско-израелски проки рат на Блиском истоку и растуће тензије између Кине и њених суседа, посебно Тајвана, у Индо-Пацифику. Други потенцијални сукоби тињају – не заборавите могућност да би Венецуела ускоро могла да изврши инвазију на суседну Гвајану, дестабилизујући ионако крхко двориште Сједињених Држава.
Где ће B-21 стићи? А у случају рата великих сила између Сједињених Држава и Русије или Кине – ратова који би се водили у регионима тих земаља – како би се B-21 могао понашати у спорном окружењу у којем су ствари попут допуњавања горива из авиона танкера, угрожавајуће, јер би летелице могле бити уништене, истовремено би и амерички аеродроми могли бити погођени у почетним тренуцима сукоба?
Са најмање 300 B-21, Сједињене Државе могу распоредити авионе у сваки од ових региона и имати их на лицу места, спремне да се полете, након пада прве противничке бомбе. Штавише, ако амерички ривали знају да Сједињене Државе поседују 300 или више ових птица, могли би да буду одвраћани од покретања било каквих сукоба.
Америчка одбрамбена индустријска база је сломљена
И овде се америчка неефикасна, одбрамбена бирократија сусреће са склеротичном одбрамбеном индустријском базом земље да би дала заиста ужасан резултат: B-21 је следећи главни амерички бомбардер. И неће их бити довољно.
САД све више личе на Француску или Британију пре Другог светског рата. Она се високо ослања на своје наслеђе као велика војна сила, али у стварности је сила у опадању која ће бити потиснута од стране далеко динамичнијих ривала у успону спремних да агресивно оспоре њену власт у светском систему.
Неуспех да се поуздано направи довољно бомбардера B-21 Raider је још један тужан симптом болести која би ускоро могла да се покаже терминалном.