АМЕРИЧКИ ВОЈНИ ОБАВЕШТАЈЦИ: НЕМАМО РАЗЛОГА ДА СУМЊАМО У ПУТИНОВЕ ТВРДЊЕ ДА ЈЕ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ ПРЕБАЧЕНО У БЕЛОРУСИЈУ

Обавештајна агенција министарства одбране САД (DIA -Defence inteligence agency) саопштила је да “нема разглога да сумња” у тврдњу руског председника Владимира Путина да је прва серија тактичког нуклеарног оружја премештена у Белорусију, изјавили су званичници те агенције у петак, објавио је CNN.

Ово је како наводи овај амерички медији речено малој групи новинара, да аналитичари те обавештајне агенције „немају разлога да сумњају“ у Путинове тврдње, као ни да сумњају „да су имали извесног успеха“ у преносу оружја.

Званичници не желе да открију зашто у то верују. Они су признали да је америчкој обавештајној заједници тешко да прати оружје, чак и путем сателитских снимака, наводи CNN.

Високи званичници ДИА рекли су да не верују да би Лукашенко имао било какву контролу над арсеналом. Највероватније би га у потпуности контролисала Русија, рекли су званичници.

Званичници ДИА су такође рекли да не верују да би премештање нуклеарног оружја у Белорусију променило глобални нуклеарни пејзаж или повећало ризик од нуклеарног инцидента, јер би оно било у складишту, а не напред распоређено, и под контролом руских снага.

Амерички и западни званичници рекли су за Си-Ен-Ен раније овог месеца да се не чини да је Белорусија завршила надоградњу неопходних складишта за смештај тактичког нуклеарног оружја и да доступни сателитски снимци не показују никакве знаке врсте припрема и безбедности који би били стандардни у руском нуклеарном постројењу. Други извори су, међутим, рекли за CNN да у Белорусији постоје различити објекти који датирају још из совјетске ере, у којима би се могло наћи неко од оружја.

Упитан прошле недеље да ли је видео знаке да је Русија померила оружје, британски министар одбране Бен Волас рекао је за ЦНН да је Велика Британија „видела знаке овог напредовања“ и приметио да Путин „не лаже увек“. Међутим, када је био притиснут, Волас је такође одбио да елаборира знакове које је видео.

Портпарол Стејт департмента Метју Милер је на сличан начин одбио да одговори на питања раније овог месеца о томе где се заправо налази оружје, али је рекао да САД очекују да ће Русија „подржати“ своје обавезе о неширењу.

„Рећи ћу да настављамо да активно пратимо извештаје о руско-белоруском аранжману како бисмо осигурали да Русија задржи контролу над својим оружјем у случају било каквог распоређивања у Белорусији и да поштује своје обавезе према Уговору о неширењу нуклеарног оружја“, рекао је он на брифингу 11. јула.

Путин је прошлог месеца на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу рекао да су „прве [руске] нуклеарне бојеве главе испоручене на територију Белорусије“, додајући да су тамо постављене ради „одвраћања“.

Русија има око 4.477 распоређених и резервних нуклеарних бојевих глава, укључујући око 1.900 тактичког нуклеарног оружја, наводи Федерација америчких научника ФАС. Није јасно колики део тог арсенала Путин намерава да пресели, а амерички и западни званичници нису јавно потврдили да је било какво оружје пребачено у Белорусију.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *