SAD i Jermenija su potpisale strateški sporazum. Saradnju u oblasti odbrane i bezbednosti, iako bez garancija direktnog uključivanja SAD u potencijalne sukobe. Podrazumeva i priznanje aspiracija zemlje za pridruživanje NATO-u. Jermenija nakon poraza od Azerbejdžana, malo naučila na primeru Gruzije, pa će sada preuzeti njenu ulogu.
Jermenija je potpisala novi strateški sporazum. Nakon nemirnih godina na Kavkazu i poraza, Jermenija se okrenula SAD. Sporazum podrazumeva saradnju u oblasti odbrane i bezbednosti. Američki granični timovi već sledeće nedelje stižu u Jermeniju. Saradnja sa SAD i na važnim temama kao što su demokratija i inkluzivnost. „U narednim nedeljama, tim američke granične službe će otputovati u Jermeniju kako bi sarađivao sa jermenskim kolegama na izgradnji kapaciteta za bezbednost granica,“ rekao je državni sekretar SAD. Entoni Blinken je na ceremoniji potpisivanja Povelje o strateškom partnerstvu između Jermenije i Sjedinjenih Američkih Država dodao da će se saradnja nastaviti.
„Ostvarili smo ogroman napredak u kratkom vremenskom periodu u okviru odličnog partnerstva. Stoga možemo zabeležiti značajno postignuće u odnosima između Jermenije i SAD. Uspostavljamo Komisiju za strateško partnerstvo,“ rekao je državni sekretar SAD.
Prema rečima Blinkena, ova komisija pruža okvir za proširenje bilateralne saradnje u brojnim važnim oblastima: odbrani i bezbednosti, ekonomiji, demokratiji i pravosuđu, inkluzivnosti i kontaktu sa ljudima.
Da, Jermenija će proći kroz neku vrstu tranzicije društva u gore navedene vrednosti, ali nisu to glavni razlozi povratka SAD na Kavkaz. Uzimajući u obzir političke promene u Gruziji i izazove u održavanju dosledne pro-zapadne orijentacije, Jermenija bi mogla da se pojavi kao održiva zamena za popunjavanje praznine nastale raskidom Tbilisija sa SAD.