Ciljanje francuskih patrolnih brodova koji su se nalazili u međunarodnim vodama deluje kao agresivna akcija. Međutim, Moskva bi verovatno tvrdila da je ovo bilo samoodbrana.
Stvari postaju napete između NATO-a i Ruske Federacije, posebno nakon odluke odlazeće administracije Bajdena da uvede novi set veoma oštrih sankcija ruskoj energetskoj i odbrambenoj industriji, kao i protiv 150 pojedinaca koji su navodno imali koristi od rata u Ukrajini.
Kako se intenzitet sukoba između Zapada i Rusije povećava, događaj se odigrao noću 15-16. januara koji je podsećao mnoge na najmračnije dane Hladnog rata.
Tokom noći nad Baltičkim morem, dva francuska patrolna aviona tipa Atlantique 2 vazduhoplovne patrole francuske mornarice, primila su seriju indikatora upozorenja na svojim konzolama koji su pokazivali da su njihovi avioni bili osvetljeni radarom za ciljanje ruskog sistema S-400 dugoročne vazduhoplovne odbrane.
Francuska vojska je procenila da je S-400 bio u upotrebi u Kalinjingradu, malom, snažno vojno utvrđenom enklavu smeštenom između Poljske i Nemačke, koji se nalazi uz Baltičko more. Stalinova Crvena armija je oduzela ovaj region od Nemačke 1945. godine, a Rusi ga nikada nisu predali Evropljanima.
Kalinjingrad je u stvari snažno pokriven naprednim ruskim vojnim sistemima, s obzirom na svoju stratešku lokaciju u srcu NATO-a i uz Baltičko more. Ne samo da postoje napredni sistemi za odbranu od vazduha, kao što je S-400, već se veruje da je Moskva tokom godina premestila taktičko nuklearno oružje u ovaj region. NATO vazdušne patrole su redovno letele u blizini Kalinjingrada i nikada nisu naišle na tako agresivnu akciju od Rusa koji su bili bazirani tamo.
Agresivan akt
Ciljanje francuskih patrolnih brodova koji su se nalazili u međunarodnim vodama deluje kao agresivna akcija. Međutim, u kontekstu onoga što se dešava između NATO-a i Rusa oko rata u Ukrajini, Moskva bi verovatno tvrdala da je ovo bilo samoodbrana, manje agresivan akt i više upozorenje Francuzima.
Imajući u vidu da je francuska vlada pod predsednikom Emanuelom Makronom bila posebno agresivna u svojoj retorici prema Rusima u vezi sa pitanjem Ukrajine.
Što je još važnije, NATO je deceniju pokušavao da ukloni rusku mornaričku prisutnost u Sevastopolju na Krimu, a iznenadni pad režima Asad u Siriji čini se da je uspešno oterao Ruse iz njihove druge luke na toplom moru, Tartusa. Kalinjingrad je, dakle, jedna od retkih preostalih ruskih luka na toplom moru van Rusije. Moskva je prirodno nervozna što francuski potezi u blizini Kalinjingrada mogu biti više nego što izgledaju.
Dodatno, nakon napada na poslednji preostali gasovod koji povezuje izvore ruskog prirodnog gasa sa evropskim kupcima, gasovod Turkstream, Moskva neće rizikovati (i želi da pošalje poruku liderima NATO-a). I ne zaboravite na nedavno ubistvo NATO pilota F-16 u Ukrajini, koji je poginuo u ruskoj raketnoj rafali koja je pogodila područje gde su NATO instruktori radili u Ukrajini.
Očigledno, obe strane beleže eskalacije. S obzirom na to, razumno je pretpostaviti da je nedavno vzaimodeйstvie francuskih aviona i ruskih S-400 sistema za vazduhoplovnu odbranu u Kalinjingradu bilo upravo ono što je opisano.
Rat u Ukrajini je na veoma krhkom raskršću.
S-400
Poznat kao “Trijumf”, ili SA-21 Growler po NATO standardima, S-400 je napredni ruski mobilni sistem za odbranu od vazduha (SAM) namenjen za obaranje neprijateljskih aviona, krstarećih raketa i balističkih raketa. Njegov domet je oko 25 milja za niskoleteće ciljeve i do 248 milja za više ciljeve.
S-400 se postavlja na vozila, što omogućava brzo raspoređivanje i prelokaciju (što poboljšava njegovu preživljivost). Štaviše, S-400 koristi nekoliko vrsta raketa za različite pretnje, uključujući 48N6 (dolgoročni domet), 9M96E/E2 (srednji i kratki domet), i druge koje su optimizovane za rukovanje specifičnim pretnjama.
Ovo je veoma traženi sistem za odbranu od vazduha.
S-400 uključuje radarski sistem 91N6E za detekciju, praćenje i vođenje, sa mogućnostima za aktivne i pasivne radarske operacije. Svakoj S-400 jedinici može biti postavljeno do četiri rakete u njenim višestrukim lanserima.
S-400 može da se bori sa do 36 ciljeva istovremeno, lansirajući do 72 rakete u vazduhu u isto vreme. Štaviše, S-400 može biti integrisan u širi sistem za odbranu od vazduha, komunicirajući sa drugim sistemima za slojeviti pristup odbrani.
Atlantique 2 (ATL2)
Oficijalno poznat kao Breguet Br.1150 Atlantique 2, ovaj avion za dugoročnu mornaričku patrolu razvila je ikonična francuska odbrambena firma Dassault Aviation za francusku mornaricu. Prvi put je letela 1980-ih i bila je namenjena da francuskoj mornarici tokom Hladnog rata pruži svestraniju platformu za mornaričko nadziranje i borbu. Atlantique 2 ima karakterističan dvostruki okrugli trup koji smešta posade i širok spektar senzora i oružja koja ova ptica nosi.
Francuski Atlantique 2 avioni su pokretani dvojnim Rolls-Royce Tyne turboelisnim motorima.Francuska koristi ove avione uglavnom za rat protiv podmornica (ASW), ali su takođe sposobni za rat protiv površinskih ciljeva, obaveštajnu, nadzornu, izviđačku (ISR), pretragu i spasavanje, kao i misije mornaričke patrole.
Ono što je posebno važno za ovu misiju je da su francuski avioni možda bili u potrazi za podmornicama, pokušavajući da zaštite kritične podvodne komunikacione kablove od daljih napada.
U naslovu nišanjenje u tekstu nadalje ciljanjem, mislim da se u Srbiji ne kaže raketna rafala nego rafal raketa, raketni rafal ili baraž, Hrvatski izgovor na Srpskom portaku na ćirilici???
Mi ne koristimo imperijalni sistem mera već metrički pa stvarno je pitanje zašto je daljina u miljama ? To vole naše komšije Hrvati …
Mislim da Sovjetski Savez nije oteo kalinjinigradsku oblast od Nemačke, jer čini mi se da sam negde pročitao da je Staljin na Jalti u razgovoru sa saveznicima rekao da je njima potreban izlaz na toplo more sa bazama i oni sunodredili tu oblast za njih sve u dogovoru, a to je Rusija kao naslednica SSSR-a nasledila s obzirom da je i stanovništvo većinski rusko. Dakle, ne frljajte se netačnim izrazima ‘oteto’.