ПЕНТАГОН ОЧЕКУЈЕ ДА ЋЕ КИНЕСКИ СТЕЛТ БОМБАРДЕР Н-20 УЋИ У СЛУЖБУ 2030-их

Обавештајне службе Министарства одбране Сједињених Држава пружиле су редак увид у консензус у Пентагону у вези са развојем првог неамеричког интерконтиненталног стратешког стелт бомбардера на свету – кинеског H-20.

Предвиђено је да ће летелица постати оперативна негде током 2030-их, што ће обезбедити значајан скок у офанзивним способностима ваздухопловних снага Кинеске народноослободилачке армије. У извештају је елаборирано у вези са програмом који служба „настоји да прошири своју способност пројекције снаге развојем новог стелт стратешког бомбардера Н-20, а званични државни медији НРК (Народне Републике Кине) наводе да ће овај нови стелт бомбардер имати нуклеарну мисију поред испуњавања конвенционалних улога“, и „развија нове стелт бомбардере средњег и дугог домета за гађање регионалних и глобалних циљева“. Детаљи о стелт бомбардеру средњег домета и даље су оскудни, иако се увелико спекулише да би такав авион могао да се развије као дериват проширеног долета ловца пете генерације Ј-20, који већ има веома дуг долет од близу 4000 км користећи унутрашње гориво.

Процена Пентагона даље алудира на рад Кине на „развоју нове генерације бомбардера дугог домета, вероватно названих Н-20. Н-20, који би могао да дебитује негде у наредној деценији, имаће домет од више од 10.000 км, омогућавајући кинеском ваздухопловству да покрије Други ланац острва и у западни регион Пацифика… Домет бомбардера Н-20 могао би бити проширена да покрије планету пуњењем горива из ваздуха. Очекује се да ће користити конвенционално и нуклеарно оружје и имати стелт дизајн.” Други ланац острва који се помиње је област западног и средњег Пацифика западно од границе између Јапана и источне Индонезије, што укључује америчку територију Гуам где су америчка војна средства у региону јако концентрисана. Очекује се да ће Н-20 бити у стању да гађа мете и гравитационим бомбама летећи близу својих циљева, и употребом крстарећих и балистичких пројектила када су његови циљеви у теже брањеном ваздушном простору. Очекује се да ће нуклеарне бојеве главе бити доступне за распоређивање помоћу бомби и пројектила.

pentagon-očekuje-da-će-kineski-stelt-bombarder-h-20-ući-u-službu-2030-ih1© Sino Defence Forum - China Military Forum/https://www.sinodefenceforum.com

Дуго се спекулисало о развоју бомбардера интерконтиненталног долета од стране Кине, а први је то потврдио шеф ваздушних снага Ма Сјаотјан 2016. године. Раније су такве авионе развиле само Сједињене Државе и Совјетски Савез, са само веома малим америчким флота од мање од 20 веома проблематичних В-2 бомбардера који комбинују такве домете са напредним стелт способностима. У априлу 2024. године заменик команданта кинеске армије Ванг Веј изјавио је да ће Н-20 испунити очекивања и да ће бити вредан узбуђења које је пратило његово предстојеће представљање, додајући да се програм није суочио са техничким потешкоћама у развоју. „Не постоји уско грло и сви проблеми се могу решити. Наши научни истраживачи добро напредују, потпуно су способни”, рекао је тада он и додао да ће летелица ускоро бити представљена јавности. Потврдио је да је пуштање у рад и масовна производња авиона предвиђено да прати пробне летове. Накнадно је потврђено да је авион направљен као стелт дизајн летећег крила сличан дрону GJ-11 и америчком В-2.

Кинеска индустрија борбене авијације показала је свој статус светског лидера, најплодније са програмом борбених авиона пете генерације Ј-20 за који се све више сматра да је произвео најбољи борбени авион на свету у погледу перформанси ваздух-ваздух. Очекује се да ће технолошки скокови направљени за програм, укључујући развој нове генерације мотора, стелт премаза и сензора, омогућити веома високе перформансе за Н-20. Очекује се да ће нови кинески бомбардер бити близу америчком B-21 Raider, који је извео свој први лет 10. новембра 2023. године, са више од три године закашњења. В-21 је знатно мањи и краћег домета од В-2, што се очекује да ће омогућити авиону да одржи ниже оперативне трошкове и трошкове производа, и на тај начин може омогућити производњу од близу 200 или више бомбардера. Сједињене Државе нису произвеле класу бомбардера у таквим размерама од 1960-их.

2 коментара на “ПЕНТАГОН ОЧЕКУЈЕ ДА ЋЕ КИНЕСКИ СТЕЛТ БОМБАРДЕР Н-20 УЋИ У СЛУЖБУ 2030-их

  1. i sta ce da radi taj… bombarder?

    da nece mozda da bombarduje?

    hahahhhhahhahha

    koga gde sta

    ma ima dosta pustinja u Kini a moze da baci i u more neku bombu, pobije ribe…

    za drugo nista vise nece biti koristen

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *