PENTAGON OČEKUJE DA ĆE KINESKI STELT BOMBARDER N-20 UĆI U SLUŽBU 2030-ih

Obaveštajne službe Ministarstva odbrane Sjedinjenih Država pružile su redak uvid u konsenzus u Pentagonu u vezi sa razvojem prvog neameričkog interkontinentalnog strateškog stelt bombardera na svetu – kineskog H-20.

Predviđeno je da će letelica postati operativna negde tokom 2030-ih, što će obezbediti značajan skok u ofanzivnim sposobnostima vazduhoplovnih snaga Kineske narodnooslobodilačke armije. U izveštaju je elaborirano u vezi sa programom koji služba „nastoji da proširi svoju sposobnost projekcije snage razvojem novog stelt strateškog bombardera N-20, a zvanični državni mediji NRK (Narodne Republike Kine) navode da će ovaj novi stelt bombarder imati nuklearnu misiju pored ispunjavanja konvencionalnih uloga“, i „razvija nove stelt bombardere srednjeg i dugog dometa za gađanje regionalnih i globalnih ciljeva“. Detalji o stelt bombarderu srednjeg dometa i dalje su oskudni, iako se uveliko spekuliše da bi takav avion mogao da se razvije kao derivat proširenog doleta lovca pete generacije J-20, koji već ima veoma dug dolet od blizu 4000 km koristeći unutrašnje gorivo.

Procena Pentagona dalje aludira na rad Kine na „razvoju nove generacije bombardera dugog dometa, verovatno nazvanih N-20. N-20, koji bi mogao da debituje negde u narednoj deceniji, imaće domet od više od 10.000 km, omogućavajući kineskom vazduhoplovstvu da pokrije Drugi lanac ostrva i u zapadni region Pacifika… Domet bombardera N-20 mogao bi biti proširena da pokrije planetu punjenjem goriva iz vazduha. Očekuje se da će koristiti konvencionalno i nuklearno oružje i imati stelt dizajn.” Drugi lanac ostrva koji se pominje je oblast zapadnog i srednjeg Pacifika zapadno od granice između Japana i istočne Indonezije, što uključuje američku teritoriju Guam gde su američka vojna sredstva u regionu jako koncentrisana. Očekuje se da će N-20 biti u stanju da gađa mete i gravitacionim bombama leteći blizu svojih ciljeva, i upotrebom krstarećih i balističkih projektila kada su njegovi ciljevi u teže branjenom vazdušnom prostoru. Očekuje se da će nuklearne bojeve glave biti dostupne za raspoređivanje pomoću bombi i projektila.

pentagon-očekuje-da-će-kineski-stelt-bombarder-h-20-ući-u-službu-2030-ih1© Sino Defence Forum - China Military Forum/https://www.sinodefenceforum.com

Dugo se spekulisalo o razvoju bombardera interkontinentalnog doleta od strane Kine, a prvi je to potvrdio šef vazdušnih snaga Ma Sjaotjan 2016. godine. Ranije su takve avione razvile samo Sjedinjene Države i Sovjetski Savez, sa samo veoma malim američkim flota od manje od 20 veoma problematičnih V-2 bombardera koji kombinuju takve domete sa naprednim stelt sposobnostima. U aprilu 2024. godine zamenik komandanta kineske armije Vang Vej izjavio je da će N-20 ispuniti očekivanja i da će biti vredan uzbuđenja koje je pratilo njegovo predstojeće predstavljanje, dodajući da se program nije suočio sa tehničkim poteškoćama u razvoju. „Ne postoji usko grlo i svi problemi se mogu rešiti. Naši naučni istraživači dobro napreduju, potpuno su sposobni”, rekao je tada on i dodao da će letelica uskoro biti predstavljena javnosti. Potvrdio je da je puštanje u rad i masovna proizvodnja aviona predviđeno da prati probne letove. Naknadno je potvrđeno da je avion napravljen kao stelt dizajn letećeg krila sličan dronu GJ-11 i američkom V-2.

Kineska industrija borbene avijacije pokazala je svoj status svetskog lidera, najplodnije sa programom borbenih aviona pete generacije J-20 za koji se sve više smatra da je proizveo najbolji borbeni avion na svetu u pogledu performansi vazduh-vazduh. Očekuje se da će tehnološki skokovi napravljeni za program, uključujući razvoj nove generacije motora, stelt premaza i senzora, omogućiti veoma visoke performanse za N-20. Očekuje se da će novi kineski bombarder biti blizu američkom B-21 Raider, koji je izveo svoj prvi let 10. novembra 2023. godine, sa više od tri godine zakašnjenja. V-21 je znatno manji i kraćeg dometa od V-2, što se očekuje da će omogućiti avionu da održi niže operativne troškove i troškove proizvoda, i na taj način može omogućiti proizvodnju od blizu 200 ili više bombardera. Sjedinjene Države nisu proizvele klasu bombardera u takvim razmerama od 1960-ih.

4 komentara na “PENTAGON OČEKUJE DA ĆE KINESKI STELT BOMBARDER N-20 UĆI U SLUŽBU 2030-ih

  1. i sta ce da radi taj… bombarder?

    da nece mozda da bombarduje?

    hahahhhhahhahha

    koga gde sta

    ma ima dosta pustinja u Kini a moze da baci i u more neku bombu, pobije ribe…

    za drugo nista vise nece biti koristen

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *