ТУРСКА ТРАЖИ ПОДРШКУ ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ И ШПАНИЈЕ ПРОТИВ НЕМАЧКЕ КАКО БИ КУПИЛА ТАЈФУНЕ

Foto: Shutterstock

Турски министар одбране Јасар Гулар изјавио је да је у преговорима са Великом Британијом и Шпанијом о куповини 40 борбених авиона Тајфун, надајући се да ће обе земље утицати на Немачку да одобри куповину.

Турска влада, има затегнуте односе са Сједињеним Државама, њиховим традиционалним главним добављачем борбених авиона од средине прошлог века. Ти лоши односи, прво с Трампом, који је Турску избацио из програма борбених авиона 5. генерације F-35А, а затим и Бајденом, који је, поред одлуке свог претходника, блокирао намеру Анкаре да набави више ловаца-бомбардера Lockheed Martin F-16, односно уговори модернизацију велике флоте овог добро познатог модела који турско ваздухопловство већ има.

Проблем за Турску је што, за разлику од других система наоружања, као што су поморски или копнени, није била у стању да у потпуности развије сопствена ваздухопловна средства, њен будући аутохтони ловац 5. генерације MMU, не би ни стигао на време у најбољим случајевима заменити F-16 у оквиру турских ваздухопловних снага.

Набавка борбених авиона од Руске Федерације чини се изводљивом; међутим, није реална, јер би Анкара дошла у директан сукоб са њеним савезницима из НАТО, посебно са Сједињеним Државама.

Стога Турска тражи друге опције, од којих је најизводљивија набавка авиона Eurofighter Typhoon, будући да велика удаљеност између турске и француске владе априори искључује опцију набавке борбеног авиона Dassault Aviation Rafale.

Међутим, чврст став Шолца у вези с продајом авиона Турској, очигледно да исту гура у набавку ван НАТО.