ТРКА У НАОРУЖАЊУ ДВА ЕНТИТЕТА ЈЕДНЕ ДРЖАВЕ: РЕПУБЛИКА СРПСКА И ФЕДЕРАЦИЈА ПЛАНИРАЈУ ДА ПРОИЗВОДЕ ДРОНОВЕ КАМИКАЗЕ

ФОТО: Андреј Млакар

Рат на Кавказу септембар-октобар 2020 године унео је револуцију у ратовање када је Азербејџан масовно употребио дронове камиказе који су десетковали јерменску војску. Избијањем рата у Украјини употреба дронова камиказе постала је свакдоневица, а путем развоја кренуло је много земаља.

Међу државама са простора бивше Југославије највећи искорак направила је Србија која је развила широку палету дронова камиказа, а сада је своје кораке направила и Босна и Херцеговина, односно оба ентитета Република Српска и Федерација, који су најавили производњу дронова камиказа за извоз.

Прича је почела са министром одбране у Савету министара БиХ Зукан Хелез најавио је да ће за 15 дана наменска индустрија БиХ почети производњу дронова-камиказа о којима је прошлог викенда говорио српски председник Александар Вучић, када је рекао да ће их Србија имати 5.000 комада.

Тад је уследила узбуна и муњевита изјава Зукана Хелеза

Ми имамо наменску индустрију која је најбоља у региону. Ово што је Александар Вучић изјавио да има дронове које ће они производити, 5.000 дронова самоубица, то ћемо ми за 15 дана почети производити. Наша наменска индустрија је оспособљена до те мјере да може конкурисати свакој намјенској индустрији, рекао је Хелез за Федералну телевизију.

Поводом ове приче огласио се и директор Техничког ремонтног завода Братунац (ТРБ) Славен Ристић, коментаришући Хелезову изјаву, рекао је да поздравља сваку производњу и запошљавање радника, а посебно ако је оријентисана ка извозу.

Он је за Мондо је кратко појаснио да производња односно склапање дрона не подразумева неку специјалну технологију.

Сама технологија производње дронова није компликована јер се компоненте масовно производе у Кини итд (у зависности наравно типа дрона). Суштина дронова јесу њихови софтверски алгоритми и комуникација са дроном, каже Ристић и најављује да у ТРБ-у управо гледају у том правцу.

Ми као компанија имамо планове развоја управо тих алгоритама и софтвера и у будућности имамо у плану проширења наше производне палете. За сада смо апсолутно посвећени и приоритети су нам усавршавање наших постојећих производа и успостављање веће серијске производње„, рекао је он.

Што се тиче Босне и Херцеговине, ова држава је једина која у свом наоружању нема дронове. Тиме се бавила и ТВ Фронт у свом тексту о дроновима на Балкану.

Босна и Херцеговина за сада има озбиљне планове и амбиције да набави беспилотне летелице Бајрактар ТБ-2 од Турске за извиђачке и бробене задатке.

БиХ је кренула у споствени развој дронова, али за сада нема информација да оружане снаге ове државе располажу са неким облицима дронова за извиђачке задатке.

БиХ за сада има потенцијал за производњу дронова. За сад су то пртотипови CNT1045-8 и CNT2200-2. У питању су квадрикоптери који могу у ваздуху да остану 30 минута и иимају масу полетања од 12 килограма.