АЛЖИР СВОЈЕ СТАРИЈЕ ВЕРЗИЈЕ МИГ-29С/УБ ЖЕЛИ ДА УСТУПИ СУДАНУ!

Foto Andrej Mlakar

Више алжирских медија позивајући се на сајт Bulgarian Military објавило је вест да Ратно ваздухопловство те земље планира вишак борбених авиона МиГ-29 уступи Армији Судана.

Аутор чланка тврди да ова вест тек треба да буде потврђена званично, али не наводи колики број вишкова алжирског авиона МиГ-29 би могао да буде испоручен Судану.

Како наводи оваква одлука Алжира је стратешка и гура ту источно-афричку државу ближе овој северноафричкој држави и њихово заједничко партнерство са Ираном. Ту се пре свега мисли на ирански програм беспилотних летелица.

Алжир је тако како наводи овај сајт постао значајан играч на афричком континенту, независно од утицаја западних сила. Они су пружили значајну помоћ влади Нигера у спречавању потенцијалне француске инвазије, док су такође стајали иза државе Мали када је покренула кампању да протера француске снаге из своје земље.

Алжир у наоружању РВ има 183 борбених авиона од чега 22 борбена авиона 22 MiG-29S/UB Fulcrum и ескадрилу од 14 MiG-29M/M2 Fulcrum.

Од осталих борбених авиона ту је 59 Su-30MKA Flanker H.

Иначе Алжир је 1999. године одлучио да у Русији набави 31 ловац МиГ-29. Испорука је почела 2000 по уговору са Русијом и Белорусијом. Међутим промена је уследила 2006 када је требало да буде набављена верзија МиГ-29СМТ, али је та испирука обустављена због напрслина на змају летелице и авиони су враћени сви у Русију и уместо њих набавњени су СУ-30 који је био скупљи, али је дао више могућности.

Упркос набавци Сухоја, Алжир је 2020 застраеле верзије МиГ-20С и УБ одлучио да повуче из оперативне употребе и да их замени са 14 МиГ-29у верзији М и 16 Су-30МКА. З. Са набавком 14 вишенаменских МиГ-29М старије верзије 29 постале су вишак

Ова вест, иако тек треба да буде званично потврђена, прати пет бурних година у источноафричкој држави. Овај период је почео државним ударом у априлу 2019. године, у којем је председник Омар Ал Башир, веома цењени војни вођа, свргнут од стране коалиције коју подржавају западне силе.

Наредне године довеле су до поделе суданских војних снага и значајног повећања спољних утицаја, посебно из Европе. Ово је на крају изазвало унутрашњи сукоб између националних оружаних снага и реформисане милиције Јанџавид, која сада функционише као Снаге за брзу интервенцију, подржана снажним покровитељством и финансијском подршком УАЕ.

Вођен повећањем подршке Техерана суданским оружаним снагама, Алжир наставља да нуди своју подршку. Ова стратешка промена гура Картум ближе Алжиру, захваљујући њиховом заједничком партнерству са Ираном и заједничком интересовању за војну технологију, укључујући дронове. Овај развој догађаја се одвија чак и када Уједињени Арапски Емирати остају критична финансијска подршка за антиалжирске ентитете у западној Африци.

Недавно је Алжир постао значајан играч на афричком континенту, независно од утицаја западних сила. Они су пружили значајну помоћ влади Нигера у спречавању потенцијалне француске инвазије, док су се такође окупили иза Малијеве кампање да протера француске снаге из своје нације.

Министарство одбране Алжира обележило је свој званични улазак у ваздухопловну лигу инаугурационим налогом за 31 ловац МиГ-29 1999. године; испорука је уследила следеће године по тројном уговору са Русијом и Белорусијом. У почетку се очекивало да ова класа ловаца преузме значајно већу улогу у алжирском ваздухопловству. Међутим, ова визија се променила када је 2006. обустављена набавка напреднијих ловаца МиГ-29СМТ, што је довело до тога да се ови авиони врате у Русију.

Алжирске ваздухопловне снаге су показале снажну склоност према тешком ловцу Су-30МКА. Овај авион, иако скупљи, показује веће могућности. Поређења ради, Су-30МКА, тренутно примарни борбени авион Алжирског ратног ваздухопловства са око 72 јединице у употреби, надмашује мањи МиГ-29. По димензијама сличан америчком Ф-18Ц/Д, он увелико надмашује Ф-16, главни ослонац НАТО-ових ваздушних снага.

Српска амбиција Дассаулт Рафале срушена француским приговором – ловац МиГ-29 Србија
Фотографија: МО Србије
Алжир је од 2020. интензивирао развођење старијих МиГ-ова 29. Уместо њих, уведено је 14 напредних ловаца МиГ-29М и додатних 16 Су-30МКА. За разлику од оригиналног совјетског дизајна, МиГ-29М усваја драстично ревидиран дизајн оквира авиона, пружајући много исплативију и оперативно ефикаснију алтернативу. Набавка ових новијих модела је, дакле, резултирала вишковима старијих МиГ-ова 29.

Слови за најкомпетентније међу било којом већински муслиманском нацијом, алжирске ваздухопловне снаге наводно састављају планове за даљу модернизацију. Касније ове деценије очекује се набавка ловаца пете генерације Су-57.

Лжер би могао да пребаци вишак руских ловаца МиГ-29 суданској војсци

Ово су пренели арапски медији позивајући се на сајт бугарске војске.

„Запањујуће, ови ловци су већ главни борбени авиони суданске војске“, наводи се у чланку.

Аутор чланка тврди да овај корак, с једне стране, приближава Картум Алжиру на позадини заједничког партнерства са Ираном, који снабдијева суданске оружане снаге беспилотним летјелицама, а с друге стране, јавља се у контексту „Подршка Уједињених Арапских Емирата антиалжирским феноменима у Западној Африци.

„Алжир је од 2020. интензивирао процес разградње старих авиона МиГ-29. Уместо тога, уведено је 14 перспективних ловаца МиГ-29М и 16 додатних авиона Су-30МКА… Куповина ових нових модела довела је до вишка старих МиГ-29.“

Према аутору АРТИЦЛЕ-а, „Алжирске ваздухопловне снаге, које се сматрају најефикаснијим од свих земаља са муслиманском већином, наводно праве планове за даљу модернизацију. Очекује се да ће борбени авион пете генерације Су-57 стићи касније ове деценије.