ТЕНК Т-90М ПРОРИВ 3 НОВА УЗДАНИЦА МЕХАНИЗОВАНИХ ЈЕДНИЦА РУСКЕ ВОЈСКЕ У УКРАЈИНИ! ЈЕДАН ПОГЛЕД

FOTO: Shutterstock

Руска армија недавно је је добила нову серију тенкова Т-90М и додатне јединице модернизованих тенкова Т-72Б3М од произвођача одбране Уралвагонзавод, након извештаја раније ове године да је стотине Т-90М већ испоручено у повећаном производном процесу.

„Одбрамбена предузећа благовремено испуњавају потребе наших Оружаних снага за напредним и поузданим оклопом. Овај рад контролише Координациони савет руске владе. Конкретно, Уралвагонзавод је повећао производњу више од три пута током прошле 2022. године и сада је испоручио T-90M Proryv и T-72B3M.Овај оклоп је посебно тражен у испуњавању циљева у зони специјалне војне операције“, рекао је извршни директор Уралвагонзавода Александар Потапов, који је прецизирао да је његова фирма била у могућности да брзо обезбеди нову опрему за оружане снаге и да је квалитет тенкова који се испоручују „доказан увек добрим оценама оклопа Уралвагонзавода од стране војске која учествује у специјалној војној операцији“.

Од некадашњих пет великих фабрика тенкова оперативних у Совјетском Савезу 1980-их, Уралвагонзавод је једина која још увек производи тенкове у Русији и далеко је највећа фабрика тенкова на свету. Иако су пре 2022. године поруџбине за нове тенкове из фабрике биле занемарљиве, са само 10 нових тенкова набављених 2010-их, Уралвагонзавод је задржао огромну производњу која је далеко надмашила заједничку производњу свих тенкова у западном свету, Јапану и Јужној Кореји заједно због извозне потражње за Т-90 првенствено из Алжира и Индије.

У 2022. домаћа потражња за новоизграђеним тенковима Т-90М се брзо повећала како због губитака старијих класа тенкова у Украјини, тако и због повећаних тензија са ширењем НАТО-а који је извршио даљи притисак на одбрану Русије.

Т-90М је нашироко хваљен као најспособнији тенк на свету од стране руских званичника, укључујући председника Владимира Путина и бившег председника Дмитрија Медведева.

То се наводно заснива на тези да тенк има значајно супериорне способности у односу на све друге класе тенкова у руској служби, захваљујући новом топу, муницији, оклопној заштити и сензорима.

Руска армија очекује се да ће добити преко 1000 тенкова Т-90М у 2023. године.

Тенк Т-90М „ПРОРИВ-3“

Тенк је јавности први пут приказан на Дан тенкиста 9. септембра 2016. године у склопу промоције пројекта под називом „ПРОРИВ -3“, односно „Пробој“, са којим се означава процес модернизације оклопних једница руске војске. Тад је саопштено да ће 400 тенкова Т-90 у верзији А бити модернизовано у верзију М. Пројекат модернизације обухватио је нови топ, електронику, оклопну заштиту како пасивну, тако и активну, па је тенк са 46 тона достигао после модернизације тежину скоро од 50 тона. Упркос томе овај тенк је лакши и од Немачког Леопарда 2, америчког Абрамса М1 А2/СЕП, Француског Леклерка….

Стручњаци из конструкторског бироа Трансмаш на тенк су уградили нови топ 2А82-1М уграђен и на нови руски тенк Армата, Међутим неки познаваоци тенкова тврде да се ради о новом топу јер има одводних барутних гасова, који армата нема. Тенк има комплет од 45 граната,, уграђена је против оклопна ласерски вођена ракета „рефлекс М“ која може да уништи противнички тенк на даљини од 5 километара. Ракета прбија дебљину оклопа до 1.200 мм Тенк је добио и систем активне заштите, који је уграђен на тенк армата „афганит“ и “ малахит“. Као пасивну заштиту тенк је добио модлуларни додатни оклоп „реликт“, који смањује пробојност потаклибарних пројектила за 40 посто, а продор и убојност кумулативних и до 70 посто. Дебљина додатног оклопа креће се у зависности где је постављен од 450-950 мм с тим да је највећа концентрација на челу и на боку тенка. Са основним оклопм и додатним дебљина оклопа модернизованог тенка креће се око 1.500 мм. По први пут Т-90М добио је и висећу мрежу за заштиту од продора кумулативних пројектила, а искуства из Сирије указала су да је највећи број погодака у тенк био управо на споку тела и куполе тенка.

Тенк је добио и нову муницију потаклибарна пробија дебљину оклопа 900 мм.


Посада и у унутрашњости добила је заштиту од келвара што умањује продор пројектила у тенк и спречава смрт посаде или је своди на минимум.Тенк је опремљен и са елемнтима радиоелектонског ометања што смањују локаторима брзу детекцију тенка.

Од додатног наоружања тенк има два митраљеза калибра 7,62 мм ПКТ-М и један 12,7 мм у саставу даљинске управљиве борбене станице „КОРД МТ“

Од додатне опреме тенк има нови СУВ, ласерски даљиномер безебдан за очи нишанџије и ласерски емитер за противоклопне ракете. Нишанџија има нишанску справу са термовизијским каналом нове генерације, ТВ каналом и помоћну нишанску справу за дневне услове.

FOTO: Shutterstock

Значајан сегмент измене урађен је у заштити пројектила у обртном транспортеру аутоматског пуњача, размештају горива. Тенк има уграђене ометаче противтенковских мина и ИЕД мина. Под тенка у односу на Т 90 је ојачан додатном челичном плоћом с чиме се смањује или ублажава опасност од експлозије противтенковске мине.

У тенк је уграђен јачи дизел мотор јачине 1.130КС који омогућава да тенк постигне брзину од 50 километара на час. Максимални радијус кретања је до 550 километара. Трансмисија је аутоматска, а возач тенком управља уз помоћ волана а не полуга. Тенк има уграђен и уређај за праћење рада свих електричних склопова у тенку како би навреме уочио кварове или отказе појединих система. Тенк имам систем за климатизацију и грејање, као и нову НХБ таштиту, уређај за тренутну детекцију и гашење пожара

Почетком 2019 руској војсци је испоручен био један батаљон тих тенкова односно 42 тенка од чега је 10 било новопроизведених Т-90, а остали су били тенкови који су били у оперативној употреби. Државни програм набавке наоружања предвиђа да до 2025 у руској војсци је требало да буде модернизовано 200 ових тенкова. Према неким проценама цена једног оваквог тенка креће се око 4,5 милиона долара.

Провереност рада модернизованог тенка проверена је на пар вежби Запад 2017, 2018 ,2019.

FOTO: Shutterstock

A, онда је дошао рат у Украјини. Тенк Т-90 Прорив 3 појавио се на украјнском фронту средином априла 2022. године. Тад је уочен један тенк код места Козача Лопањ у Харковоској области. Пар дана касније услед једне незгодне ситуације посада га је сама дигла у ваздух. На тада објављеном снимку се види да је тенк прикривен камуфлажним системом „Накидка“ намењеном за смањење ИЦ, топлотног и радарско одраза тенка. Иначе овај камуфлажни систем се до тад није користио у Украјини од стране руске војске. Т-90 Прорив је учестововао пар пута у бормбама и код Хдерсона и у Луганској области, а онда у јануару 2023. појавио се поново Т-90М Прорив 3 који је носио ознаку „образац 2023“.

Тенк се појавио у редовима приватне војне једнице „Вагнер“ у бици за Бахмут.

Новине које су уведене у овај тенк Т-90М Прорив 3 „Образац 2023“- Посада је поуздано заштићена, командир тенка седи унутра, и не мора да излазим изван куполе из које може да управља тешки митраљезом корд и пуца из њега. Осматрање из тенка је побољшано. Командир има панормаску осматрачку справу преко које може да гледа у зони од 360 степени око тенка и све то гледа преко дисплеја. Такође командир може да комуницира и са суседним тенковским посадана. Гусенице су добиле ојачања што омогућава издржљивост,

С друге стране и војна једница Вагнер тенк је користила у борбама уа Бахмут па је и она извршила модификацију на овом тенку.

Наиме на доњим странама куполе, близу тела тенка на новим модификацијама овог тенка постављене су кутије са експлозивно реактивним оклопом Контакт 1. Кутије су постављене дуж целе линије куполе и померају се заједно са њом. Неки извори су указивали да су тенковске посаде саме извршиле ову модификацију.