СЕВЕРНА КОРЕЈА ПРИКАЗАЛА НОВЕ БЕСПИЛОТНЕ ЛЕТЕЛИЦЕ: Нови производ или копија америчких RQ-4 и MQ-9!

Фото: Принтскрин Твитер

Севернокрејски председник Ким Џонг Ун и руски министар одбране Сергеј Шојгу који се налази у дводневној посети Северној Кореји где се одржава манифестација поводом 70 година од окончања Корејског рата у којој је погинуло 3,5 милиона Корејаца.

Врховни лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун састао се у среду увече по корејском времени са руским министром одбране Шојгуом и другим војним званичницима у главном граду Пјонгјанга и показао му бројне „напредне системе оружја“ укључујући интерконтиненталне/ балистичке ракете средњег домета и дронове, који су изазвали највећу пажњу посебна два извиђачки и борбени који су чиста копија америчке стратешке беспилотне летелице RQ-4 GLOBALHAWK и борбени дрон MQ-9 REPAIR и разговарали су пре свега о војној сарадњи Северне Кореје и Русије.

Прича о дроновима постала је веома занимљива с обзирома на то када је севернокорејска државна телевизија и приказала, а који су кад се погледа снимак чиста копија америчких беспилотних летелица и дронова.

За сада нејасно је када је северна кореја почела да развија беспилотне летелице, али неки први трагови су се наслутили две године после партијског конгреса јануара 2021, када је Ким Џонг Ун наредио војним руководиоцима да се крене у производњу дронове и опреме за напад и „извиђачке беспилотне летелице“ са дометом од 500 км.

Две беспилотне летелице које су приказане Шојгуу су иначе у јуну месецу откривене путем комерцијалних сателита на једном војном аеродрому на северозападу корејског полуострва, што је био знак да си почела оперативна тестирања.

Један од приказаних модела има распон крила како наводе севернокроејски државни меији 20 метара опремљен са два пројектила испод крила. Беспилотна летелица је слична америчком MQ-9 REPAIR.

Јанг Ук, војни аналитичар са института Асан у Сеулу, који је упоредио севернокорејски и амерички дрон.

Фото: Принтскрин Твитер

Оба типа дрона имамју двоструку намену извиђање и борбени задаци. Севернокорејска верзија има три подвесна носача на сваком крилу укупно шест, док америчка верзија има четири испод сваког крила, укупно осам, за два више од севернокорејске копије.

Севернокрејске ракете постављене на дрон су класичне су копије Хлефајер. За сада остаје непознанто по димензијама да ли се севернокорејски MQ-9 разликује под америчког, али енигма остаје и квалитет.

Други модел је стратешка беспилотна извиђачка летелица RQ-4 GLOBALHAWK која је достигла свој максимум у извиђачким мисијама над истоком Европе.

И ова севернокорејска летелица неодољиво подсећа на америчку. Тестирана је како наводи севернокорејски државми медији у бази Пангјон. Анализом сателитиских снимака показано је да летелица има распон крила од 35 м и елементе који одговарају идентично америчком моделу као што је В вертикални реп и горњи усисиник ваздуха.

Иначе ова беспилотна летелица је тестирана изнад престонице Пјонгјанга.ж

Војни аналитичари који прате севернокорејску армију се слажу да дизајни подсећају на америчке бесшпилотне летелице, али то није нужно доказ се се Севернокреојци ослањају на украдене инворамције и знања. Они наводе да је последњих неколико година откривено било неколико страних компанија које се баве одбрамбеним пословима да сарађују са Северном Корејом и да би можда неки послови били везани са послове развој беспилотних летелица.

Такође иситиче се да је превасходни задатак ових беспилотних летелица јачање обавештајних и осматрачких активности у праћењу јужно суседа, у близини Демилитаризоване зоне.