САД КУПУЈУ БЕСПИЛОТНУ ЛЕТЕЛИЦУ КОЈА ОПОНАША КИНЕСКИ СТЕЛТ АВИОН Ј-20

USDoD, USAF

Америчко ваздухопловство, показујући изоштрен осећај за стратешко предвиђање, активирало је програм који је имао за циљ набавку беспилотне летелице величине ловца која поседује стелт способности. Примарна функција ове иновативне и „тајне беспилотне летелице“ биће да служи као мета, чиме се повећава оспосоибљеност ловаца у борби с противничким стелт ловцима.

Организација позната као ATI (Advanced Technology International) склопила је уговор вредан 77,2 милиона долара. Уговор је, како је откривено на веб-сајту за уговарање система за управљање наградама (System for Award Management ), за развој прототипа ваздушне мете 5. генерације (5th Generation Aerial Target, 5GAT).

С обзиром на неадекватност тренутних дронова у циљу прецизног реплицирања напредних карактеристика стелт авиона, увођење ове нове беспилотне летелице појављује се као кључни развој. Ова иновација је посебно значајна за свеобухватно тестирање низа система у настајању. Међу њима су радарски механизми уграђени у најновије генерације ракета ваздух-ваздух.

Неоспорно је да ови дронови могу служити као инструментална улога у омогућавању обуке пилота, тачније кроз симулацију потенцијалних претњи. Овај концепт је стекао све више интересовања, што је навело америчко ваздухопловство да формира специјализовану „агресорску јединицу“ за обуку. Јединица користи Ф-35 стелт ловце како би опонашала разне летелице које користе потенцијални противници – стратегија коју је отелотворио 65. агресорски сквадрон.

С обзиром на проблеме у брои+јним недостацима и претерано високим оперативним трошковима повезаним са Ф-35, увођење нових беспилотних стелт авиона означава критичан напредак. Ова иновативна беспилотна летелица је предвиђена да поједностави могућности у обуки у јединицама ловачке авијације, опремајући тако више јединица кључним вештинама за ефикасно дејство према стелт метама.

Без обзира на то, Кина је постала истакнута као једини значајан власник „домаћих“ борбених авиона пете генерације, поред Сједињених Држава. Производња кинеског ловца Ј-20 забележила је изузетан пораст, са годишњом производњом од 100-120 авиона. Штавише, софистицираност његове авионике је упоредива само са напредним системима Ф-35.

Без сумње, летелица о којој је реч представља најстрашније средство у арсеналу потенцијалног америчког противника. Све више добија признање већег броја аналитичара, који га сматрају еминентним ловцем за надмоћ у ваздуху на свету. Ово велико признање није само због његових способности које брзо напредују, већ и због тога што његов противник, амерички Ф-22 Раптор, наставља да има значајне проблеме у авионици.