СБУ: у остацима дрона Геран-2 код Черњигова измерено повишено зрачење због ракете Р-60

Служба безбедности Украјине саопштила је да је у остацима дрона Геран-2, обореног 7. априла у Черњиговској области, забележен повишен ниво радијације. Према наводима СБУ, узрок је ракета ваздух-ваздух Р-60 постављена на ударни дрон.

Током радијационог надзора, у непосредној близини остатака дрона и ракете измерен је ниво гама-зрачења од 12 μСв/х. СБУ наводи да та вредност значајно премашује природну позадину и представља ризик по здравље људи.

Бојева глава смештена у складиште

Украјинска служба је саопштила да је бојева глава ракете накнадно обезбеђена и транспортована у складиште радиоактивног отпада. Додато је и да је у току предистражни поступак у оквиру кривичног предмета.

Према резултатима вештачења које наводи СБУ, у бојевој глави су идентификовани елементи осиромашеног уранијума, и то Ураниум-235 и Ураниум-238.

Геран-2 са ракетом Р-60

Према ранијим подацима украјинске војне обавештајне службе, руске снаге постављају краткодометне ракете Р-60 на дронове Геран-2 са циљем дејства по украјинским авионима и хеликоптерима који их пресрећу.

Ракета је постављена на горњи део трупа дрона и лансира се преко стандардног авионског лансера АПУ-60-1МД, прилагођеног за беспилотну употребу. Наводи се и да дрон има две камере, као и да се пренос слике и команде извршавају преко месх модема.

2 коментара на “СБУ: у остацима дрона Геран-2 код Черњигова измерено повишено зрачење због ракете Р-60

  1. За колико стотина километара, тако постављена ракета на хрбату Геран 2 дрона, смањује домет самог дрона? Колико смањује маневарске способности самог дрона. Овако насамареног Герана је лако и оборити јер му смањује, ионако врло малу, брзину. Овакви франкенштајни војне технике не служе ничему. Наравно, уколико је тачно да је неко имао тако луду и непрактичну идеју да нешто овако стави на овај дронн. На неке друге би се могло и замислити али на Геран…то је сулуда идеја….

    1. Та ракета В-В се одавно не производи, има их вероватно по војним складиштима, вероватно је многима и истекао век употребе па их руси тако гурају – па ако се нешто деси, десило се.

Које је Ваше мишљење о овоме?

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *