NOVA TEORIJA: BRJANSKA OBLAST I KRIMSKI MOST NAPADNUTI MODIFIKOVANIM PVO RAKETAMA S-200 VEGA

Vest o današnjem napadu na Krimski most i Brjansku oblast postaje sve zanimljivija, od kada se pojavio snimak na kome se vidi kako raketa pada, a ispostavilo se da nije bila britansko-francuska Storm Šedou/Saklp Naval nego da je u pitanju ni više ni manje nego PVO raketa S-200 raketnog sistema SA-5 poznatog pod nazivom Vega, Dubna, Volga.

Naime, jedna od sigurnosnih kamera zabeležila je trenutak na kome se vidi pad rakete. Pažljivim proučavanjem uočeno je da nije u pitanju kao što se mislilo krstareća raketa Storm Šedou/Saklp Naval nego ni više ni manje nego raketa 5V28 raketnog sistema S-200.

Da ironija bude veća raketa je pala na lokalnu pilanu i uništila je u potpunosti. Lokalne vlasti tvrde da su raketu uništili, međutim to objavljeni snimak demantuje, jer se na njemu jasno vidi pad rakete i eksplozija u selu Djatkovo u Brjanskoj oblasti na teritoriji Ruske Federacije.

Mnogi su tvrdili da je u pitanju strateška bespilotna letelica TU-141 Striž V4 međutim snimak ukazuje da projektiu liči na PVO sistem S-200.

Takođe jedna od pretpostavki jeste da su u napadu na Krimski most takođe korištene ove modifikovane PVO rakete umesto Storm Šedou. Iako se navodilo da je ruska PVO na Krimu dejstvovala hibridnim sistemima Pancir-S1 i Tor M2 izgleda da su korišteni mnogo krupniji raketni sistemi. Neki analitičari ruski i zapadni navode da su upotrebljeni modifikovani raketni sistemi S-200 za udar na kopnene ciljeva za udare duž balističke putanje, pa je tako domet povećan sa 270 na 400 km.

Napad je odbijen PVO sistemima za presretanje balističkih raketa S-300VM i VM4.

Ono što je zanimljivo u celoj priči jeste da je do ponovnog napada na Krimski ili Kerčki most došlo u trenutku kada je Ukrajina priznala posle skoro sedam meseci da je ona organizvala i izvela napad na Kerčki most 8. oktobra 2022. godine.

Sada logično pitanje se postavlja odakle Ukrajini ove rakete. Inače Ukrajinska PVO u svom posedu je imala PVO raketni sistem S-200B čiji poslednji divizion je rasformiran bio u novembru 2013 godine. Znači samo par meseci pre Majdanskih dešavanja. Inače ovaj raketni divizion bio je stacioniran u Lavovskoj oblasti u gradu Kamianka-Buzka.

Prema tadašnjim planovima za reformu Oružanih snaga Ukrajine, Ministarstvo odbrane je poslednjih godin pre zvaničnog povlačenja sistematski povlačilo sa borbenog dežurstva sve sisteme PVO dugog dometa S-200B. 540. puk je bio poslednja jedinica u kojoj je dežurao PVO sistem S-200B. Pored njega, S-200 je dežurao u 96. raketnoj brigadi (Kijev), 160. raketnoj brigadi (Odesa), 208. raketnoj brigadi (Herson) i 50. protivvazdušnoj raketnoj brigadi avio-raketni puk (Feodosija, Krim).

Glavni razlog za povlačenje ovvog raketno sistema je fizička zastarelost sistema je se on zasniva na stacionarnim, unapred pripremljenim mestima velike površine, čije su koordinate poznate, što kompleks čini idealnom metom za savremena visoko precizna sredstva uništenja. Jedan od glavnih nedostataka ovog PVO sistema je niska kanalisanost cilja (odnosno broj ciljeva koje može istovremeno da gađa jedan kompleks) – 1 cilj (na koji su usmerene 2 rakete). Pored toga, PVO nije u stanju da se suprotstavi niskoletećim ciljevima (donja granica udara je 300 metara – na primer, kod S-300P je 25 metara). PVO sistem S-200 je bio jedini sistem dugog dometa (sa dometom do 250 km), mogao je da pokrije velike industrijske oblasti, uništava avione čak i na prilazu granicama Ukrajine, i bio je jedan od faktori mogućeg odvraćanja.  

Sistem PVO S-200 ušao je u noviju istoriju Ukrajine po tragičnom incidentu kada je 4. oktobra 2001. godine, tokom vežbi na Krimu (rt Opuk), usled pogrešnog navođenja, raketa diviziona S-200 izgubila svoj trenažni cilj i preusmeren na snažniji signal sa civilnog aviona Tu-154 koji je leteo iz Tel Aviva (Izrael) za Novosibirsk (Rusija), i razneo ga. U ovoj tragediji poginulo je 78 ljudi. Istovremeno, jedan broj stručnjaka (uključujući i tadašnjeg ministra odbrane Kuzmuka) ne priznaje da je to bila ukrajinska raketa.

Od 2014. godine ostalo je nepoznato koliko je i da li je Ukrajina delaborirala sve rakete i lansere ili ih je ostavila uskaladištene, kao i koliko je raketa preživelo bombardovanje i koliko su ispravne. Verovatnoća da su to bile uskladištene rakete je velika.

U medijima se dosta nagađalo da bi ove rakete mogla donirati Bugarska, koja istine radi u početku nije rkla ni DA ni NE, ali nedavno predsednik Roman Radev u susretu sa ukrajinskim predsednikom Zelenskim je odbio da pružu pomoć u naoružanju jer bi tako oslabio bugarske raketne sposobnosti. Neki su tvrdili da je svoje uskladištene rakete poslala Poljska koja ih verovatno ima uskladištene.

Ukratko o SA-5

S-200 (prema NATO klasifikaciji – “SA-5 Gammon”) je sovjetski protivvazdušni raketni sistem dugog dometa za sve vremenske uslove namenjen za odbranu velikih industrijskih područja, borbenih aviona, vazdušnih komandnih mesta na visinama od 300 m do 40 km, koja lete brzinom do 4300 km/h, i na dometima do 300 km u uslovima intenzivnih radio protivmera.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *