Sedam bombardera dugog doleta Tupovljev TU-22M3 u nedelju uveče 7. maja 2023.godine izvršili su zajedno sa brodovima Crnomorske flote kombinovani raketni udar na ciljeve u Odeskoj i Nikolajevskoj oblasti. Šest bombardera poletelo je iz vazduhoplovne baze Šajkovka i tri iz baze Engels u Saratovskoj oblasti.
Bombarderi su zatim zauzeli kurs prema Crnom moru odakle su u noćnim satima lansirali krastareće rakete H-22 koje imaju bojevu glavu težine 950 kilograma ka ciljevima u Odeskoj i Nikolajevskoj oblasti.
Inače da dodamo da su strateški bombarderi leteli u režimu radio tišine i sa isključenim transponderima.
U kasnim noćnim satima napadnuta su skladišta za koje ruska strana tvrdi da su bila mesta okupljanja ukrajinske borbene tehnike za predstojeću ofanzivu na Herskom pravcu.
Na meti napada ruskih krstarećih raketa našao se i most Zatoka na Dnjestarskom kanalu koji je ključna žila kucavica za snabdevanje ukrajinske vojske na jugu Ukrajine. Inače most je udaljen od Odese 50 kilometara u pravcu jugosistoka i do sada je nekoliko puta bio meta napada ruske strateške avijacije, krstarećih raketa i bezposadnih plovila.
Prema prvim informacijama most je napadnut sa dve krstatreće rakete H-22 sa čime je u potpunosti prekinut železnički saobraćaj preko ovog mosta i snabdevanje ukrajinske vojske municijom, gorivom i teškim naoružanjem.
Most Zatoka u javnosti poslednji put pominjan je bio prvi put pre godinu dana 26. i 27. aprila 2022. godine, a poslednji put 11. novembra 2022. godine. U prva dva slučaja je ruska mornarica izvela napad krstarećim raketama na most, koji je tom prilikom teško oštećen, ali ne i srušen. Najveća oštećenja tom prilikom pretrpeo je železnički deo. Most Zatoka je jedina veza dva dela Ukrajine, nekadašnje Bersabije sa ostatkom Ukrajine. Inače ovim pravcem vozovima iz Rumunije, ukrajinskoj vojsci u Odeskoj i Nikolajevskoj oblasti doturano je gorivo, municija i naoružanje. Most je treći put napadnut 11. novembra 2022. godine kada je napad izvelo besposadno morsko plovilo (najverovatnije se radi o ukrajinskom dronu koji je zarobljen kod Sevastopolja kada se nasukao).
Inače jedan od motiva osim prekida linije snabdevanja može biti i taj da Rusija ponovo priprema akcije u ovom delu Ukrajine. Kod Ukrajinaca nikad nije bio otklonjen strah da ako ruska vojska zaista zauzme ovaj deo Odeske oblasti otvoriti put do Moldavije i Pridnjestrovlja, ali i eventualni prelazak ruskih trupa preko te teritorije pravo u dvorište Odese bez mogućnosti za ukrajinski kontranapad.