Sjedinjene Američke Države će u petak 7. jula 2023. novi pakt vojne pomoći Ukrajini koji je kontroverzna po više tema, a najviše po tome što će sadržavati artiljerijsku kasetnu municiju, rekli su zvaničnici odbrane za CNN.
Inače ovaj mediji je još prošle nedelje je prvi put nagovestio da administracija Džo Bajdena razmatra da odobri transfer kontroverznog oružja Ukrajini.
Kada je nagovešteno bilo da će Ukrajina dobiti novo oružje svi su pomislili na taktičke balističke rakete ATACMS dometa 300 km. Priča je nagoveštavala i kalaster avio bombe, a onda se u sve većoj meri spominjala i kasetna artiljerijska municija.
Spominju se projektili M483 i M862 kalibra 155 mm koji spadaju u koncept DPICM (dual-purpose improved conventional munition) dvonamenska poboljšana konvencionalna municija za protivoklopnu borbu.
Rad na razvoju DPICM projektila započeo je kasnih 1950-ih, sa prvim projektilom, 105 mm M444 koji je ušao u službu 1961.
Proizvodnja M444 okončana je početkom 1990-ih.
Prvi pravi DPICM bio je 155 mm M483, proizveden 1970-ih. Do 1975. korišćena je poboljšana verzija, M483A1. Projektil je nosio 88 projktila podmunicije dvostruke namene slične granati M42/M46. Projektil M864 kalibra 155 mm ušao je u proizvodnju 1987. godine, i imao je bazni deo koji povećava domet projektila, iako i dalje nosi iste granate M42/M46. Mehanizam za ispuštanje iz baze smanjuje broj podmunicije na 72. Radovi su planirani u budžetu 2003. godine na naknadnoj opremi granata M42/M46 sa osiguračima za samouništenje kako bi se smanjio problem “dud” podmunicije koja u početku ne eksplodira, ali može eksplodirati nakon rukovanja. U Vijetnamu su bili poznati kao “petarde” zbog talasaste detonacije podmunicije u trajanju od nekoliko sekundi.
Sistem oružja se mogao koristiti i u projektilima HIMARS i 155mm granata.
O kasetnoj municiji za artiljeriju
Kasetna municija koju proizvode SAD SADARM (Sens And Destroy Armor) u prevodu oseti i uništi oklop.
Sistem kasetne municije čine projektil-kontejner sa tempiranim upaljačem i izbacnim punjenjem slične konstrukcije kao i kod klasičnih projektila i dva potaklibarna projektila smeštena u kontejner. Potprojektili su napravljeni u obliku cilindra i prečnik im je 148 mm, a dužina 220 mm. Izbacuju se kroz dno projektila kalibra 155 mm destvom izbacnog punjenja aktiviranog pomoću tempiranog upaljača na visini od 1.000 m iznad cilja. Pomoću padobrana projektili padaju iznad cilja opisujući spriralnu projekciju oko svojih centralnih osa na tlu. Maksimalni prečnik spirala iznosi 150 m, što predstavlja veličinu zone pretraživanja jednog od dva potprojektila. Kada je cilj otkriven i identifikovan, aktivira se eksplozivno punjenje, a detonacioni talas obavlja preoblikovanja diska u projektil koji brzinom od 2000 m/s pogađa cilj sa gornje strane, koja je najslabije zaštićena. Radi detekcije cilja u svim vremenskim uslovima i otpornosti na razna ometanja od protivnika. Sistem SADARM koristi kombinaciju četiri različita senzora: aktivni milimetarski radar, milimetarski pasivni radiometar, magnetometar i senzor na bazi termoviziji. Glava projektila predviđena je da se dejstvuje na bazi kumulativnog efekta.
Osima SADARM Amerikanci su razvili još dva slična sistema RAAM (Remote Anti Armor Mine) sa minama opremljenim magnetnim upaljačem koje izbacuju pomoću artiljerijskih projektila 155 mm. U jedan projektil staje 10 mina RAAM i sistem ADAM (Area Denial Artillery Munition) koja se izbacuje iz artiljerijskih oruđa kalibra 155 mm, a namenjen je za dejstvo protiv pešadije.Ministarstvo odbrane SAD sprovodi proces zamene D.P.I.C.M.-a oružjem iz programa alternativnih bojevih glava (AVP) koje se može koristiti u sličnom kapacitetu, ali koje neće ostaviti velike količine neeksplodiranih ubojnih sredstava koja bi mogla ubiti civile ili timove za uklanjanje.
Ima i Vojska Srbije kasetnu municiju … tolika dreka oko toga a veliki broj država poseduje takvu vrstu municije.
Kod VS postoji u artiljerijskim sistemima kao i u vazduhoplovstvu.
Artiljerijom je Milan Martić gađao Zagreb – pa je dobio šta je zaslužio…sada robija.
U avijaciji se nalazi britanska avio-bomba BL-755, korištena u bivšim ratovima na Balkanu.
U sebi sadrži 147 bombica MK-1 kumulativno-parčadnog dejstva.
Dejstvom pokriva površinu oblika elipse 200×80 m. Ima dva upaljača – udarni sa piezo kristalom i senzorski upaljač.
Vrhunska avio-bomba. Nosi je avion Orao i G-4…načelno.