Rat u Ukrajini je doneo niz inovacija i promenio koncepciju savremenog pozicionog ratovanja. Pre svega u pogledu sredstava koja se pri ratovanju primenjuju. Još smo u ratu za Nagorno-Karabah videli razliku koju prave bespilotne letelice, premda one postoje već decenijama. Ipak, rat u Ukrajini otvara potpuno novu dimenziju u pogledu upotrebe bespilotnih i besposadnih aparata. Kako po količini dronova tako i po nameni.
BOJNO POLJE KAO POLIGON ZA NOVA SREDSTVA
Najbolji poligon za ispitivanje novih taktika i tehnologija je bojno polje. Bez njega sve teorije o uspešnom korišćenju novog sredstva još uvek nisu u praksi dokazane. Dobar primer za to je jedan od napada koje su Oružane snage Rusije preduzele pre nekoliko meseci. Naime, u napadu su isključivo korišćeni besposadni sistemi. Prema neprijateljskim položajima su u juriš krenula besposadna vozila na gusenicama koja su na sebi imala oružje. Zanimljivo je da je napad odbijen isključivo upotrebom bespilotnih letelica.
Napad je izveden dronovima koja su bili opremljeni mitraljezima i bacačima granata. Ukrajinska izvidnica ih je uočila i dejstvovala po njima, opet, sa svojim bespilotnim kamikaze-letelicama. Besposadno vozilo sa mitraljezom je pokazalo izuzetnu izdržljivost i nekoliko dirketnih pogodaka dronom nije uspelo u potpunosti da ga uništi. Vozilo koje je nosilo bacač granta AGS-17 je bio lakša meta usled detonacije municije. Dakle, možemo da vidimo humaniji pristup ratovanju, bez ljudskih žrtava. Posle nekoliko dana, OSU su se pohvalile i uništenjem bespilotnog vozila koje su ruske snage koristile za polaganje protiv-pešadijskih mina. Robot ima 9 cevi napunjenih minama i jednostavnim okretanjem u željenom pravcu polaže minska polja. Ako je dobra logistika osnova savremenog rata, onda treba napomenuti koliko dronovi olakšavaju snabdevanje isturenih pozicija. Ima toliko snimaka uspešnog dopremanja hrane i pića borcima od strane dronova. Naizgled naivan zadatak u savremenoj eri postaje krajnje rizičan pa ga na sebe preuzimaju roboti – kako kopneni, tako i oni iz vazduha.
BUDUĆNOST RATOVANJA ROBOTIMA
Sve ove platforme još uvek pate od nekih „dečijih bolesti“, ali će sigurno sa svojim unapređenjima postići najvažniju nameru. Ta namera je da se prilikom izvršenja rizičnih zadataka zaštiti ono najvrednije – ljudski život. Rusija ima tehnologiju da postavi sistem autonomnog upravljanja vozilom i vatrom u gotovo svako oklopno i terensko vozilo. Ministarstvo odbrane je nedavno počelo sa finalnim testiranjem besposadnog vozila „Zubilo“.
Bespilotne letelice su naročita priča, i one su zasada definicija ovog rata. Lancet, Geranj, Kub, (Lancet, Geran, Kub) sve su to sredstva koja statistički na svojoj duši nose najveći broj onesposobljene tehnike. Artiljerija je i dalje „kraljica rata“, zajedno sa avijacijom na strateškom nivou nanosi ogromnu štetu po dubini. Međutim, uloga bespilotnih letelica u ovom ratu je ogromna. Danas smo svedoci pojave da se u Ukrajini one tako masovno koriste, da praktično na svakog vojnika imamo bespilotnu letelicu. Setimo se statistika od Prvog svetskog rata do danas o broju granata na jednog uništenog protivnika, one su sada u korelaciji sa dronovima. Gotovo da svaka jedinica ima svoje timove sa operaterima BPL.
ZAKLJUČAK
Rusija je ranije u velikoj meri besposadna vozila koristila u inžinjerijske svrhe. U tom segmentu ima čitavu paletu vozila. Ukrajinci nanose ozbiljne gubitke ruskoj mornarici upotrebom besposadnih čamaca. Izgled da Rusi u poslednje vreme uspevaju da izađu na kraj sa njima. Danas se dronovi, pored borbe, koriste za evakuacija povređenih i tela palih boraca, za dopremanje hrane i vode, za polaganje minskih polja, osmatranje, kao i u brojne druge svrhe. Videli smo snimak „krađe“ voki-tokija radi prisluškivanja neprijateljske veze ili otuđenja protivničkog mitraljeza. Ili situaciju gde dronovi sprovode zarobljenike u pozadinu, koji su svesni da bi svaki pogrešan korak bio surovo kažnjen ispuštanjem granate odozgo. Ova sredstva preuzimaju brojne uloge koje je ranije obavljao vojnik, štiteći na taj način život borca i omogućavajući da se on fokusira na konkretnije zadatke. Iz godine u godinu dronovi se unapređuju i osposobljavaju za vršenje novih zadataka. Ovakva pojava uzrokuje da danas sve više gledamo vojnike, koji umesto sa puškom u rovu, sede u zaklonu sa VR naočarima i džojstikom u ruci.