Рат у Украјини је донео низ иновација и променио концепцију савременог позиционог ратовања. Пре свега у погледу средстава која се при ратовању примењују. Још смо у рату за Нагорно-Карабах видели разлику коју праве беспилотне летелице, премда оне постоје већ деценијама. Ипак, рат у Украјини отвара потпуно нову димензију у погледу употребе беспилотних и беспосадних апарата. Како по количини дронова тако и по намени.
БОЈНО ПОЉЕ КАО ПОЛИГОН ЗА НОВА СРЕДСТВА
Најбољи полигон за испитивање нових тактика и технологија је бојно поље. Без њега све теорије о успешном коришћењу новог средства још увек нису у пракси доказане. Добар пример за то је један од напада које су Оружане снаге Русије предузеле пре неколико месеци. Наиме, у нападу су искључиво коришћени беспосадни системи. Према непријатељским положајима су у јуриш кренула беспосадна возила на гусеницама која су на себи имала оружје. Занимљиво је да је напад одбијен искључиво употребом беспилотних летелица.
Напад је изведен дроновима која су били опремљени митраљезима и бацачима граната. Украјинска извидница их је уочила и дејствовала по њима, опет, са својим беспилотним камиказе-летелицама. Беспосадно возило са митраљезом је показало изузетну издржљивост и неколико диркетних погодака дроном није успело у потпуности да га уништи. Возило које је носило бацач гранта AGS-17 је био лакша мета услед детонације муниције. Дакле, можемо да видимо хуманији приступ ратовању, без људских жртава. После неколико дана, ОСУ су се похвалиле и уништењем беспилотног возила које су руске снаге користиле за полагање против-пешадијских мина. Робот има 9 цеви напуњених минама и једноставним окретањем у жељеном правцу полаже минска поља. Ако је добра логистика основа савременог рата, онда треба напоменути колико дронови олакшавају снабдевање истурених позиција. Има толико снимака успешног допремања хране и пића борцима од стране дронова. Наизглед наиван задатак у савременој ери постаје крајње ризичан па га на себе преузимају роботи – како копнени, тако и они из ваздуха.
БУДУЋНОСТ РАТОВАЊА РОБОТИМА
Све ове платформе још увек пате од неких „дечијих болести“, али ће сигурно са својим унапређењима постићи најважнију намеру. Та намера је да се приликом извршења ризичних задатака заштити оно највредније – људски живот. Русија има технологију да постави систем аутономног управљања возилом и ватром у готово свако оклопно и теренско возило. Министарство одбране је недавно почело са финалним тестирањем беспосадног возила „Зубило“.Беспилотне летелице су нарочита прича, и оне су засада дефиниција овог рата. Ланцет, Герањ, Куб, (Lancet, Geran, Kub) све су то средства која статистички на својој души носе највећи број онеспособљене технике. Артиљерија је и даље „краљица рата“, заједно са авијацијом на стратешком нивоу наноси огромну штету по дубини. Међутим, улога беспилотних летелица у овом рату је огромна. Данас смо сведоци појаве да се у Украјини оне тако масовно користе, да практично на сваког војника имамо беспилотну летелицу. Сетимо се статистика од Првог светског рата до данас о броју граната на једног уништеног противника, оне су сада у корелацији са дроновима. Готово да свака јединица има своје тимове са оператерима БПЛ.
ЗАКЉУЧАК
Русија је раније у великој мери беспосадна возила користила у инжињеријске сврхе. У том сегменту има читаву палету возила. Украјинци наносе озбиљне губитке руској морнарици употребом беспосадних чамаца. Изглед да Руси у последње време успевају да изађу на крај са њима. Данас се дронови, поред борбе, користе за евакуација повређених и тела палих бораца, за допремање хране и воде, за полагање минских поља, осматрање, као и у бројне друге сврхе. Видели смо снимак „крађе“ воки-токија ради прислушкивања непријатељске везе или отуђења противничког митраљеза. Или ситуацију где дронови спроводе заробљенике у позадину, који су свесни да би сваки погрешан корак био сурово кажњен испуштањем гранате одозго. Ова средства преузимају бројне улоге које је раније обављао војник, штитећи на тај начин живот борца и омогућавајући да се он фокусира на конкретније задатке. Из године у годину дронови се унапређују и оспособљавају за вршење нових задатака. Оваква појава узрокује да данас све више гледамо војнике, који уместо са пушком у рову, седе у заклону са VR наочарима и џојстиком у руци.