ПОЛТИКО: КАКО ЈЕ ПРОПАЛА АМЕРИЧКА СТРАТЕГИЈА ПРИСУСТВА У АФРИЦИ! АМЕРИКАНЦИ ТЕШКА СРЦА НАПУШТАЈУ НИГЕР У КОЈИ СТИЖУ РУСИ

Editorial credit: Katja Tsvetkova / Shutterstock.com

Један домаћи аналитичар са усхићењем је недавно говорио као Сједињене Државе имају доста велики утицај у Африци и да су бар годину дана, Американци врло активни на афричком континенту…“, доживео је дебакл. То је изговорио у дану када је Политико објавио стратегију краха америчке политике у Африци.

Међутим, за некога ко не прати ову причу рекао би да је тако, што каже аналитичар или је можда мислио на Русе, а рекао Американци, јер ситуација је обрнута, а не како тај аналитичар мисли, а то потврђује и Политико у свом тексту.

Овај сајт у свом тексту пише да амерички званичници полако почињу да прихватају да њихова стратегија притиска на Нигер и друге ратом погођене афричке земље да прекину везе са Москвом и прихвате демократске норме више не функционише.

Нигер је ту према писању Политика, најочигледнији пример земљаиз које Американци одлазе, а Руси долазе у њу прво са саветницима, а ускоро ће формирати и базу.

О томе су за Политико говорила двојица америчких званичника, чији услов да говоре била је потпуна анонимност који наводе да су у питању осетљиви преговори посебно са Нигером дакле ће се повући око 1.000 америчких војника.

Политико набраја земље које су се осим Нигера окренуле Москви, а то су: Чад, Централноафричка Република, Мали и Либија које од Русије примају безбедносну помоћ.

Иначе о томе је ТВ Фронт писао неколико текстова, посебно о Либији, Централноафричкој Републици и Нигеру у којима је руски утицај најизраженији. Американци су забринути посебно што нове војне власти имају тесне везе са Москвом.

Оно што Американце највише брине јесте што ће после повлачења из Нигера које треба да се одигра у наредних неколико месеци САД ће :“ изгубити приступ критичној војној бази на коју се ослања у борби против група као што је ИСИС. Америчка база дронова у Нигеру користи се за прикупљање обавештајних података који су кључни за гађање терористичких упоришта у региону“.

„Када су све ове земље избациле Французе и окренуле се себи, ми смо онда покушали да се окренемо да постанемо миротворац у нади да можемо задржати своје присуство тамо“, рекао је за Политико Камерон Хадсон, бивши обавештајни официр за Африку у ЦИА, мислећи земљама са државним ударима у Африци.

„Све то очигледно не функционише. Сада смо напољу. Русија је сада унутра“.

Савет за националну безбедност није одговорио на захтев за коментар на ову тему.

Амерички закон забрањује Вашингтону да даје средства владама пучистима, укључујући Нигер. Али амерички званичници су покушали да одрже дипломатске односе са тим земљама — од којих многе имају огромне природне ресурсе — у настојању да једног дана поново обнове војну и другу финансијску подршку.

Стратегија Бајденове администрације била је да покуша да ангажује владе пучиста и преговара о мапама пута и временским роковима за демократске изборе.

Али афрички лидери, док су дипломатама и другим америчким званичницима говорили да желе да одрже односе са Вашингтоном, углавном су одбили сугестије да њихове земље треба да потпуније прихвате демократију.

„Са већином ових влада, оне заиста не желе да им се каже шта да раде“, рекао је трећи амерички званичник. „Постоји дуга историја где Запад говори афричким земљама како да владају и они онда коначно кажу ’доста‘.

Неки афрички лидери поздравили су руску интервенцију, рекавши да Москва може да пружи брзу безбедносну помоћ када САД не могу. Други су се супротставили америчким захтевима за реформама, тврдећи да Запад нема право да држи предавања о демократији у Африци када игнорише слична питања са савезницима у другим деловима света.

Та одбијања, укључујући Нигер, тестирала су америчке званичнике док покушавају да пронађу начин да се одрже у дугогодишња партнерства Вашингтона у земљама које поседују значајна богатства природних ресурса.

Иза затворених врата, званичници све више верују да можда није мудро потпуно се повући из земаља које се суочавају са изазовима у демократији, рекао је званичник Министарства одбране.

То „оставља огромну празнину за друге мање скрупулозне конкуренте“ као што су Москва или Пекинг да уђу.

„Страх је ’у реду, ми ћемо отићи, а Русија ће ући‘“, рекао је званичник. „Да ли смо заиста добар партнер ако одлазимо када су они најрањивији?“

До сада су САД покушавале да максимално искористе ограничене опције.

Њихова најновија стратегија била је да разоткрију уништење руских плаћеника на континенту, укључујући њихова велика кршења људских права у настојању да обесхрабре земље од савезништва са Москвом.

„Руски ангажман у Африци није од помоћи“, рекао је други амерички званичник. „То је паразитско.“

До сада, међутим, тај напор није поништио одлуке афричких лидера, посебно оних у државним превратима, о партнерству са Русијом. Њихове тренутне потребе за помоћи и безбедношћу су превелике, рекао је званичник. А САД не могу пружити такву врсту помоћи.

Сједињене Државе имају оружје и продају оружје, укључујући хеликоптере“, рекао је високи амерички званичник. „И продају малокалибарско оружје. У Африци постоји много безбедносних изазова и Африканцима је потребно оружје.

„Русија је искористила прилику, користећи плаћенике и друге борце повезане са министарством одбране да помогну у обезбеђивању безбедности. У Малију, на пример, припадници руске елитне Вагнерове снаге су последњих месеци помагали владиним снагама да изводе нападе и рације у којима је убијени велики број цивила, према групама за људска права“, наводи Политико

Сада, по први пут у Нигеру, руско министарство одбране надгледа нову безбедносну мисију, шаљући борце да помогну у обуци нигерске војске. Руски потези изазвали су узбуну међу званичницима Бајденове администрације који су покушали да преговарају о споразуму са војном хунтом који би на крају омогућио америчким трупама да остану у земљи.

Многи руски борци у Нигеру, као и они који су кренули за суседну Буркину Фасо, раније су се борили под командом Јевгенија Пригожина када је предводио Вагнерове снаге. Вагнер је био најелитнија руска паравојна снага, која је деловала у различитим деловима света, укључујући Украјину и Африку.

Један високи амерички званичник рекао је да постоји могућност да САД и даље помажу у обуци војске у Нигеру.

Портпарол Пентагона, генерал-мајор Патрик Рајдер, потврдио је у понедељак „почетак разговора између САД и Нигера за уредно повлачење америчких снага из земље“, и рекао да ДОД шаље малу делегацију да учествује у дискусијама. Он није дао временски оквир за долазак делегације нити за одлазак америчких трупа из земље.