Cilj ove haubice je unošenje efikasnosti u artiljeriju, fleksibilnost i takođe precizniju, smrtonosniju vatrenu podršku na bojnom polju
NORA (Novo oruđe artiljerije) je svakkao najveći ponos Srbije, sa čime smo svrstani u red država koje samostalno proizvode artiljerijska oruđa. Među državama koje se bave artiljerijom, a u koje je svoje znanje preneo pokojni kontruktor haubica i dalekometnih oruđa Dr Džerald Bul bila je osim nekadašnje SFRJ i Južnoafričke Republike i Izrael.
Izraelska kompanija Soltam, kao i Elbit su uznapredovali i uspeli od vučnih haubica da naprave i samohodne, ali ne guseničare, nego točkaše, a najnoviji proizvod koji nekako podseća na srpsku NORU verziju M-21, NG. Nova izraelska haubica dobila je naziv “Roem” u prevodu “Gromovnik”
Roem je posle trestiranja 3. juna 2024 godine ušla u operativnu upotrebu izraelske armije. Kako se navodi ova haubica je potpuno automatizovana sa većom brzinom ispaljenih projektila i dometom, jer vojnici ne moraju da budu u zadnjem delu vozila utovarujući granate i da sve rade ručno.
Onio što je interesantno jeste da se spominje da vojska je preuzela ovu haubicu, iako je bilo proizvedeno tek nekoliko prototipova.
New Israeli Army ROEM 155mm Wheeled Howitzer Boasts 80 km Firing Range.https://t.co/PQOEKKzTY1 @IDF @Israel_MOD @ElbitSystemsLtd pic.twitter.com/kP0LMBn0yt
— Army Recognition (@ArmyRecognition) July 13, 2024
Kada Roem uđe u operativnu upotrebu , biće raspoređen sa jednim od artiljerijskih bataljona iz koji čine 282. artiljerijsku brigadu, koja je u sastavu 36. divizije izraelske vojske.
Ova haubica je namenjena da zameni zastarele M-109 “Paladin” izraelska verzija “Doher” i predstavlja potpuno novi koncept artiljerijskog oruđa, koji nije više na guseničarima nego na točkovima što mu omogućava visoki stepen mobilnosti. Kako se navodi cilj ove haubice je unošenje efikasnosti u artiljeriju, fleksibilnost i takođe precizniju, smrtonosniju vatrenu podršku na bojnom polju.
Roem je razvila kompanija Elbit systems. Haubica je poznata i kao “SIGMA”. Za nosač uzet je kamion marke OSHKHOSH konfiguracije 10×10 koji se koriste za prevoz teških tereta i kao mobilni raketni lanseri sistema PVO i PRO (protivraketne odbrane), siterne, vučna vozila, mobilne radionice.
Posada je kako je saopšteno tročlana. Vatrom se upravlja iz kabine zasmog vozila, dok zadnji deo u kome se nalazi cev i obrtni transporter sa granatama u vidu karusela je pozadi i u potpunosti automatizovan.
Kalibar haubice je 155 mm/L-52 minimalnog dometa 4 i maksimalnog 40 km, a uatomatski sistem punjenja omogućava ispaljivanje do 8 granata u minuti. Sa artiljerijskim vođenim projektilima domet je kako se navodi čak i do neverovatnih 80 km, koji će da se nudi za izvoz, dok izraelska verzija ostaje na 40 km.. Većina unutrašnjih komponenti ove samohodne haubice ostaje klasifikovana kao “vojna tajna.
U zavisnosti od misije, SIGMA sistem je sposoban da automatski bira i puni potrebni projektil, kao i da usmerava cev po elevaciji za optimalno gađanje cilja.
Kako se navodi prelazak iz marševskog u borbeni položaj traje 60 sekundi i haubica deluje po principu ispali i beži što povećava verovatnoću preživljavanja ovog artiljerijskog oruđa u uslovima savremenog rata i prevlasti FPV dronova i dronova kamikaza.
Ono po čemu se ova haubica razlikuje u odnosu na ostale zapadne proizvodnje je mogućnost istovremnog udara sa više granata u nizu koje imaju različite putanje, tako da istovremeno stignu do cilja.
Osnovna taktička vatrena jednica je baterija koja ima 6 umesto 8 artiljerijskih oruđa jer je automatizacijom povećana brzina vatre i broj projektila koji se ispali sa ovim haubicama u odnosu na M-109. Takođe broj logističkih vozila po bateriji je smanjen za 60 posto i iznosi jedno vozilo za prevoz i popunu haubice podi menom “Alfas” isto se nalazi na kamionu marke OSHKHOSH konfiguracije 10×10
Trebalo bi bar 4 metka da padaju u isto vreme na isti cilj. To je bio USA zahtev prema našoj haubici. Pomerajući ugao i količinu punjenja.
Ispada da mi imamo najslabiju brzinu ispaljivanja. Francuzi na “Cezaru” šest granata po minutu. Izraelci na ovome osam. Rusi na svome isto šest ili više. Jedino mi, na “Nori” nikako da odmaknemo od 4.