По свом изгледу “Гром-У” неодољиво подсећа на совјетски ТУ-141 Стриж стратешку беспилотну летелицу на млазни погон коју је развио Опитно конструкциони биро Тупољев који је намењен за дубоко извиђање територије
Кронштатска група на војној изложби “Армија 2024” приказала је “Гром-У” најновија верзија млазне стратешке беспилотне летелице која је заправо директни наследник старе совјетске беспилотне летелице на млазни погон позната под именом Ту-141 под именом Стриж коју су украјинци две године користили као дрон камиказу.
Заправо Гром-У је модификована верзија беспилотне летелице на млазни погон “Гром” која је приказана 2020 године, али није имао млазни мотор, што је овај пут новина пре свега због његове улоге којоу ће имати у будућности, а то је кординисано деловање и подршка летелицама са љуфском посадом, пре свега ловцима Су-35С и Су-57.
Гром У замишљен је као командна беспилотна летелица која ће да води ескадриле ловаца СУ-35С и СУ-57. Његове улоге укључују откривање тактичких и локалних система противваздушне одбране, извиђање и обављање електронског прикупљања обавештајних података. Мисије такође укључују могућност гађања површинских и копнених циљева на тактичким и на оперативним дубинама
Ова беспилотна летелица претпоставља се добила је млазни моторо РД-33 или РД-93 који има могућност допунског сагоревања. Циљ уградње ових мотора јесте смањење трошкова производње што га чини конкурентнијим и јефтинијим у односу на СУ-70Б. Летелица има смањен радарски одраз укључујући и унутрашње одељење за оружје и усисник у облику слова С.
По свом изгледу “Гром-У” неодољиво подсећа на совјетски ТУ-141 Стриж стратешку беспилотну летелицу на млазни погон коју је развио Опитно конструкциони биро Тупољев који је намењен за дубоко извиђање територије, да би касније постао крстарећа ракета. Оно по чему је остао упамћен јесте бука коју је стварао као да је у питању ловац МиГ-21 и способност да достигне брзину од 1.110 км на час и оперативна висина лета 6.000 метара.
Како наглашавају у Корнштату циљ Грома-У је заштита пилота у мисијама високог ризика.Seems as if the new Russian UAV/UCAV "Grom" follows a similar design & concept like similar the same Western designs including the US XQ-58 Valkyrie and the EADS 'Barracuda'. Maybe also as a "Loyal Wingman"!?
— @Rupprecht_A (@RupprechtDeino) August 24, 2020
(Images by A.V. Karpenko via https://t.co/q6e9wtz4wo) pic.twitter.com/PVMEMRddxM
Задатак Грома -У био би како су конструктори замислили би био лет испред групације борбених авиона како би активирао и на себе усмерио пртивваздухопловну одбрану која би открила своје позиције.
Затим би иза ове беспилтне летелице следила 10-12 беспилотних летелица Молнија (Муња) које би били лансирани са ловаца СУ-57, Су-34 како би се неутралисала ПВО противника олакшавајући нападе СУ-57, СУ-34, СУ-35 и беспилотну летелицу С-70 “Охотник”.
Беспилотна летелица Гром-У испод крила има укупно четири носача по два испод крила, један са леве и десне стране и два унутар трупа што омогућава да беспилотна летелица може да носи различите врсте пројектила од прецизних вођених ракета, планирајућих авионских бомби тежине 100 и 500 кг.
Максимално опетрећење летелице је 2000 кг. Летелица лети максималном брзином од 1.000 км на час. Брзина крстарења износи 500 до 800 км на час. Максимална висина лета је 12.000 метара и максимални радију лета је 700 км.
Осим борбеног арсенала “Гром-У” дефинисан је и као интегратор је контролише и усмерава лет роја беспилотних летелица, што смо и описали горе.