RUSIJA PRAVI NASLEDNIKA MLAZNE BESPILOTNE LETELICE TU-141 STRIŽ POD IMENOM “GROM-U”!

Po svom izgledu “Grom-U” neodoljivo podseća na sovjetski TU-141 Striž stratešku bespilotnu letelicu na mlazni pogon koju je razvio Opitno konstrukcioni biro Tupoljev koji je namenjen za duboko izviđanje teritorije

Kronštatska grupa na vojnoj izložbi “Armija 2024” prikazala je “Grom-U” najnovija verzija mlazne strateške bespilotne letelice koja je zapravo direktni naslednik stare sovjetske bespilotne letelice na mlazni pogon poznata pod imenom Tu-141 pod imenom Striž koju su ukrajinci dve godine koristili kao dron kamikazu.

Zapravo Grom-U je modifikovana verzija bespilotne letelice na mlazni pogon “Grom” koja je prikazana 2020 godine, ali nije imao mlazni motor, što je ovaj put novina pre svega zbog njegove uloge kojou će imati u budućnosti, a to je kordinisano delovanje i podrška letelicama sa ljufskom posadom, pre svega lovcima Su-35S i Su-57.

Grom U zamišljen je kao komandna bespilotna letelica koja će da vodi eskadrile lovaca SU-35S i SU-57. Njegove uloge uključuju otkrivanje taktičkih i lokalnih sistema protivvazdušne odbrane, izviđanje i obavljanje elektronskog prikupljanja obaveštajnih podataka. Misije takođe uključuju mogućnost gađanja površinskih i kopnenih ciljeva na taktičkim i na operativnim dubinama

Ova bespilotna letelica pretpostavlja se dobila je mlazni motoro RD-33 ili RD-93 koji ima mogućnost dopunskog sagorevanja. Cilj ugradnje ovih motora jeste smanjenje troškova proizvodnje što ga čini konkurentnijim i jeftinijim u odnosu na SU-70B. Letelica ima smanjen radarski odraz uključujući i unutrašnje odeljenje za oružje i usisnik u obliku slova S.

Po svom izgledu “Grom-U” neodoljivo podseća na sovjetski TU-141 Striž stratešku bespilotnu letelicu na mlazni pogon koju je razvio Opitno konstrukcioni biro Tupoljev koji je namenjen za duboko izviđanje teritorije, da bi kasnije postao krstareća raketa. Ono po čemu je ostao upamćen jeste buka koju je stvarao kao da je u pitanju lovac MiG-21 i sposobnost da dostigne brzinu od 1.110 km na čas i operativna visina leta 6.000 metara.

Kako naglašavaju u Kornštatu cilj Groma-U je zaštita pilota u misijama visokog rizika.

Zadatak Groma -U bio bi kako su konstruktori zamislili bi bio let ispred grupacije borbenih aviona kako bi aktivirao i na sebe usmerio prtivvazduhoplovnu odbranu koja bi otkrila svoje pozicije.

Zatim bi iza ove bespiltne letelice sledila 10-12 bespilotnih letelica Molnija (Munja) koje bi bili lansirani sa lovaca SU-57, Su-34 kako bi se neutralisala PVO protivnika olakšavajući napade SU-57, SU-34, SU-35 i bespilotnu letelicu S-70 “Ohotnik”.

Bespilotna letelica Grom-U ispod krila ima ukupno četiri nosača po dva ispod krila, jedan sa leve i desne strane i dva unutar trupa što omogućava da bespilotna letelica može da nosi različite vrste projektila od preciznih vođenih raketa, planirajućih avionskih bombi težine 100 i 500 kg.

Maksimalno opetrećenje letelice je 2000 kg. Letelica leti maksimalnom brzinom od 1.000 km na čas. Brzina krstarenja iznosi 500 do 800 km na čas. Maksimalna visina leta je 12.000 metara i maksimalni radiju leta je 700 km.

Osim borbenog arsenala “Grom-U” definisan je i kao integrator je kontroliše i usmerava let roja bespilotnih letelica, što smo i opisali gore.


Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *