ПВО СИСТЕМ ГЕПАРД: КАКО ЈЕ РАТ У УКРАЈИНИ ПОНОВО ВРАТИО У ЖИВОТ ОВАЈ СИСТЕМ

Дејство на руски дрон камиказу је била прва борбена употреба овог ПВО система од када је распоређен уз границу са Украјином. Румунија у свом наоружању има 41 ПВО систем

Румунија је у четвртак рано ујутро по први пут од када има артиљеријско оруђе под називом “Гепард” употребила овај ПВО систем против руског дрона Камиказе на граници Украјине и те државе и оборила га.

Ово дејство је била прва борбена употреба овог ПВО система од када је распоређен уз границу са Украјином. Румунија у свом наоружању има 41 ова ПВО система.

Немачка је иначе као војну помоћ Украјина дала укупно 52 система, а још 15 биће испоручено до краја јула 2024. године.

Први системи Украјини су били послати у лето 2022. који су борбено употребљени за обарање дронова камикза и крстарећих ракета у одбрани већих градова попут Кијева и Одесе.

Самоходно ПВО артиљеријско оруђе под називом “Гепард” настало је као производ компаније KMW из Минхена. Ово борено ПВО возило осим Немачке и Украјине у свом наоружању имају и војске Румуније, Белгије и Холандије и према намени основни задатак је одбрана важних објеката и борбених једница у покрету или на фронту.

Овоорђе постављено је на шасију тенка Леопард 1. За разлику од тенка, оклопна заштита возила је знатно смањена и укупна тежина износи 47,5 тона. Возило у куполи необичног изгледа има уграђен систем за управљање ватром, радар за откривање, праћење циљева у ваздушном простору у свим временским условима и два топа која су смештена са стране куполе.

Ради се о топовима типа Оерликон КДА калибра 35 мм. Топови се пуне аутоматски, цев је дуга 90 калибара, односно 3.150 мм. Брзина ватре сваког топа је 350 граната у минути. Ефикасни домет топа износи 3.000 метара. Сваки топ има реденик са по 330 граната за дејство по летелицама и 20 пројектила за уништавање циљева на земљи. Уобичајени рафал је 40-60 граната. Гранате калибра 35 мм могу бити. пробојно распрскавајуће, запаљиве и панцирно пробојне потаклибарног зрна које имају брзину од 1.400 метара у секунди.

Систем за управљање ватром је компјутеризован базиран на 32 битном моторолином процесору. Гепард је оопремљен међусобним независним осматрачким и нишанским радаром. Немачка верзија ради у С подручју, постављен је на врху задњег дела куполе. Нишански радар немачке верзије ради у КУ подручју. Радар обезбеђује скенирање у кругу од 360 степени са симултаним прачењем циља, врло ефикасно брисање сталних одраза и могућност претраживања неба кад је возило у покрету и рад у условима електронског ометања. Радар има уграђен и уређај за сампопроверу исправности радарских система. Домет осматрачког и нишанског радара је 15 км. Радарска управљачка станица има екран величине 15 цм. Немачке верзије имају и ласерски мерач даљине, као и уређај за одређиваер припадности циљева у ваздуху.

Оруђе ПВО Гепард за заштиту има и осам бацача димних кутија са сваке стране за стварање димне завесе, која треба да обезбеди поуздану и ефикасну димну заштиту против визуелног и ИЦ нишањења.

Сва немачка возила су прошла модернизацију пре свега уређаја за управљање ватром, командно информационог система, рачунара за радарски прорачун брзине пројектила и увођење пробојно-распрскавајућег потаклибарног пројектила ФАПДС.

Тактичко технички подаци за ПВО систем Гепард

Димензије: са топом у хоризонталном положају: 7,68 м, ширина: 3,71 м и висина са спуштеним осматрачким радаром 3,29 м

Тежина: 47,5 тона

Погон: мотор јачине 610kW,

Брзина: 65 км на час

Наоружање: 2 топа типа Оерликон калибра 35 мм

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *