PVO SISTEM GEPARD: KAKO JE RAT U UKRAJINI PONOVO VRATIO U ŽIVOT OVAJ SISTEM

Dejstvo na ruski dron kamikazu je bila prva borbena upotreba ovog PVO sistema od kada je raspoređen uz granicu sa Ukrajinom. Rumunija u svom naoružanju ima 41 PVO sistem

Rumunija je u četvrtak rano ujutro po prvi put od kada ima artiljerijsko oruđe pod nazivom “Gepard” upotrebila ovaj PVO sistem protiv ruskog drona Kamikaze na granici Ukrajine i te države i oborila ga.

Ovo dejstvo je bila prva borbena upotreba ovog PVO sistema od kada je raspoređen uz granicu sa Ukrajinom. Rumunija u svom naoružanju ima 41 ova PVO sistema.

Nemačka je inače kao vojnu pomoć Ukrajina dala ukupno 52 sistema, a još 15 biće isporučeno do kraja jula 2024. godine.

Prvi sistemi Ukrajini su bili poslati u leto 2022. koji su borbeno upotrebljeni za obaranje dronova kamikza i krstarećih raketa u odbrani većih gradova poput Kijeva i Odese.

Samohodno PVO artiljerijsko oruđe pod nazivom “Gepard” nastalo je kao proizvod kompanije KMW iz Minhena. Ovo boreno PVO vozilo osim Nemačke i Ukrajine u svom naoružanju imaju i vojske Rumunije, Belgije i Holandije i prema nameni osnovni zadatak je odbrana važnih objekata i borbenih jednica u pokretu ili na frontu.

Ovoorđe postavljeno je na šasiju tenka Leopard 1. Za razliku od tenka, oklopna zaštita vozila je znatno smanjena i ukupna težina iznosi 47,5 tona. Vozilo u kupoli neobičnog izgleda ima ugrađen sistem za upravljanje vatrom, radar za otkrivanje, praćenje ciljeva u vazdušnom prostoru u svim vremenskim uslovima i dva topa koja su smeštena sa strane kupole.

Radi se o topovima tipa Oerlikon KDA kalibra 35 mm. Topovi se pune automatski, cev je duga 90 kalibara, odnosno 3.150 mm. Brzina vatre svakog topa je 350 granata u minuti. Efikasni domet topa iznosi 3.000 metara. Svaki top ima redenik sa po 330 granata za dejstvo po letelicama i 20 projektila za uništavanje ciljeva na zemlji. Uobičajeni rafal je 40-60 granata. Granate kalibra 35 mm mogu biti. probojno rasprskavajuće, zapaljive i pancirno probojne potaklibarnog zrna koje imaju brzinu od 1.400 metara u sekundi.

Sistem za upravljanje vatrom je kompjuterizovan baziran na 32 bitnom motorolinom procesoru. Gepard je oopremljen međusobnim nezavisnim osmatračkim i nišanskim radarom. Nemačka verzija radi u S području, postavljen je na vrhu zadnjeg dela kupole. Nišanski radar nemačke verzije radi u KU području. Radar obezbeđuje skeniranje u krugu od 360 stepeni sa simultanim pračenjem cilja, vrlo efikasno brisanje stalnih odraza i mogućnost pretraživanja neba kad je vozilo u pokretu i rad u uslovima elektronskog ometanja. Radar ima ugrađen i uređaj za sampoproveru ispravnosti radarskih sistema. Domet osmatračkog i nišanskog radara je 15 km. Radarska upravljačka stanica ima ekran veličine 15 cm. Nemačke verzije imaju i laserski merač daljine, kao i uređaj za određivaer pripadnosti ciljeva u vazduhu.

Oruđe PVO Gepard za zaštitu ima i osam bacača dimnih kutija sa svake strane za stvaranje dimne zavese, koja treba da obezbedi pouzdanu i efikasnu dimnu zaštitu protiv vizuelnog i IC nišanjenja.

Sva nemačka vozila su prošla modernizaciju pre svega uređaja za upravljanje vatrom, komandno informacionog sistema, računara za radarski proračun brzine projektila i uvođenje probojno-rasprskavajućeg potaklibarnog projektila FAPDS.

Taktičko tehnički podaci za PVO sistem Gepard

Dimenzije: sa topom u horizontalnom položaju: 7,68 m, širina: 3,71 m i visina sa spuštenim osmatračkim radarom 3,29 m

Težina: 47,5 tona

Pogon: motor jačine 610kW,

Brzina: 65 km na čas

Naoružanje: 2 topa tipa Oerlikon kalibra 35 mm

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *