Na vazduhoplovnoj manifestaciji Žuhai u Kini prikazana je robotizovana verzija PVO sistema HQ-17AE kakvog u mobilnoj verziji u svom naoružanju ima i Vojska Srbije
Narasla pretnja upotrebe dronova na savremenom ratištu dovela je do sve masovnije upotrebe PVO sistema kratkog dometa do 5 km, ali i njihovu modernizaciju u čemu ne zaostaje i Kina, koja je pratila iskustva upotrebe raketnih sistema PVO u ratu u Ukrajini.
Na vazduhoplovnoj manifestaciji Žuhai u Kini prikazana je robotizovana verzija PVO sistema HQ-17AE kakvog u mobilnoj verziji u svom naoružanju ima i Vojska Srbije. Kinezi su predstavili naprednu bezposadnu verziju sistema protivvazdušne odbrane za eliminaciju pretnji na malim visinama opremljen sa 72 rakete i radarom i elektrooptičkom stanicom.
🇨🇳HQ-17AE fire support unmanned vehicle during Zhuhai Airshow 2024 (via wb/琴石2022) pic.twitter.com/yNG3rRnqWP
— Jesus Roman (@jesusfroman) November 10, 2024
HQ-17AE je modernizovana verzija kineskog mobilnog protivvazdušnog raketnog sistema HQ-17, specijalno prilagođena za univerzalnu upotrebu i proširene mogućnosti presretanja dronova, krstarećih raketa i drugih niskoletećih meta.
Na sajmu Žuhai prikazana je robotizovana verzija sa 24 SHORAD (Short-Range Air Defense) rakete imaju domet od oko 15 km po daljini i mogu da uništavaju ciljeve na visini do 10 km i 48 raketa VSHORAD (Very Short-Range Air Defense) koje služe za obaranje bliskih ciljeva na daljini manjoj od 10 km i visinama do 6-8 km, gde je potrebna brza reakcija za presretanje brzih i malih ciljeva dronova kamikaza i FPV dronova. Rakete HQ-17AE predstavljaju efikasnu zaštitu protiv „roja“ dronova, koji predstavljaju pretnju za kopnene i infrastrukturne objekte.
Ovakav sistem kratkog dometa pruža visok stepen zaštite za kopnene snage u pokretu i važne vojne i civilne objekte. Uz visoku preciznost, brzo vreme reagovanja i sposobnosti protiv malih i brzih meta, HQ-17AE se pokazao kao pouzdan protivvazdušni sistem za razne operacije, uključujući zaštitu mobilnih jedinica, aerodroma, komunikacionih čvorišta i druge ključne infrastrukture.
Rakete HQ-17AE sistema koriste različite metode navođenja, uključujući radarsko poluaktivno navođenje i infracrvene senzore. Ova kombinacija im omogućava visoku preciznost, čak i protiv meta sa niskim radarskim odrazom, kao što su dronovi i stelt letelice. Integracija pasivnog infracrvenog navođenja i radara sa elektronskim skeniranjem čini ove rakete veoma otpornim na elektronsko ometanje. Rakete imaju visok stepen manevarskih sposobnosti i prilagođene su za brzu reakciju, što je važno kada je reč o presretanju meta koje lete nisko i brzo, kao što su krstareće rakete i dronovi. Brzo vreme reakcije je postignuto automatskim sistemima za detekciju, praćenje i lansiranje, koji omogućavaju HQ-17AE da istovremeno gađa više ciljeva.
U osnovnoj verziji HQ-17AE koji poseduje Vojska Srbije. Borbeni komplet za jedno borbeno vozilo je 8 PAR (protivavionska raketa) (2 modula sa po 4 PAR). Omogućava jednovremeno gađanje do 4 cilja na daljinama do 15 km i visinama do 8 km sa verovatnoćom uništenja cilja 0,8 -0,9 protiv raketa i 0,85 protiv aviona.
Osim robotizovane u ponudi je i verzija sa posadom. HQ-17AE je prilagođen i za integraciju na besposadna kopnena vozila, što znači da može funkcionisati kao deo autonomnih ili daljinski upravljanih stanica. Upotreba UGV platforme omogućava Kini da razvije sisteme koji mogu biti u zoni neposredne opasnosti bez ugrožavanja ljudske posade, što značajno povećava taktičke mogućnosti ovog PVO sistema.
Kineski razvojni tim je poboljšao algoritme za praćenje i identifikaciju meta, što znači da je HQ-17AE veoma otporan na elektronsko ometanje i može efikasno detektovati stelt dronove i druge male ciljeve.
hehahahaahhah
jel ovo neka igracka
…
pa ovo moze vilama da se preturi