B-52J: “NOVI AMERIČKI BOMBARDER KOJI ĆE RAZBITI SVE?”

B-52J je najnovija platforma američke proizvodnje koja pati od kašnjenja, prema rečima vladinog službenika za odgovornost.

Poput podmornica klase Columbia, nosača aviona klase Ford i fregata klase Constellation, novi i poboljšani bombarder vazduhoplovnih snaga neće dostići početnu operativnu sposobnost kako je planirano, već mnogo kasnije.

Zbog problema oko novih motora i radara aviona, bombarder neće biti uveden u upotrebu pre 2033. godine.

Iako je ovo kašnjenje nesrećno, primetna je činjenica da se bombarder star sedamdeset i više godina rekonstruiše da bi ostao u službi duže. U stvari, kada se B-52J predstavi, mogao bi da leti punih 100 godina.

Predstavljamo B-52 Stratofortress

Potreba Vazduhoplovnih snaga za strateškim bombarderom koji bi mogao da izvršava misije bez oslanjanja na baze kontrolisane u inostranstvu pojavila se posle Drugog svetskog rata. Tokom ovog vremenskog perioda, Komanda za vazduhoplovne resurse (Air Material Command) je istakla da će nova platforma morati da ispuni određene zahteve krstarenja, visine i borbenog radijusa. U vreme kada je „Stratofortress“ konceptualizovana i izgrađena, Hladni rat između SAD i SSSR je bio u punom jeku. Prilično brzo, bombarder B-52 postao je ikona američkog sredstva odvraćanja u Hladnom ratu jer je mogao da savlada sovjetsku odbranu svojim velikim podzvučnim brzinama i neuporedivim elektronskim protivmerama.

borbena-upotreba-PVO-sistema-sa-75-mk-dvina-u-vijetnamu© NationalMuseum U.S. Air Force photo

Tokom poslednjih sedam decenija, uvedeno je nekoliko varijanti Stratofortressa kako bi platforma zadržala prednost u odnosu na svoje konkurente. Model B-52H poseduje najnovija poboljšanja, uključujući povećanu nosivost oružja od više od 31750 kilograma, program borbene mreže CONECT i nove elektronske protivmere. Što se tiče naoružanja, B-52H je opremljen sa osam projektila AGM-84 Harpoon, četiri rakete AGM-142 Raptor, nizom konvencionalnih krstarenja raketama sa vazdušnim lansiranjem, zajedničkim oružjem za suprotstavljanje, zajedničkom municijom za direktni napad i vetrom. ispravljena municija.

Koje oružje će nositi V-52J?

Iako je ovaj paket oružja već pozamašan, predstojeći bombarder V-52J će biti još smrtonosniji. Prema Defense News, novi prototip će biti opremljen „svim, od gravitacionih bombi koje obezbeđuju „pristupačnu masu“, preko krstarećih raketa za izvođenje udara izvan dometa protivničke protivvazdušne odbrane, do precizno vođene municije i visoko specijalizovanog, „izuzetnog” oružje poput “hipersoničkog.” Ova hipersonična jurišna krstareća raketa (HACM) može da dostigne brzine veće od 5,0 maha (pet puta brža od brzine zvuka), što je čini veoma izazovnom za njene protivnike, prilikom pokušaja oboranja.

Ostala poboljšanja u novoj varijanti Stratofortress:

Verzije bombardera B-52 su kroz istoriju pokretane motorima Pratt & Whitney TF-33. V-52J bi trebao da bude pokretan novim motorima Rolls Royce F130, motorima izvedenim iz familije komercijalnih motora BR, istog proizvođača koji trenutno pokreću različite putničke aviona širom sveta.

Promena motora možda ne izgleda kao veliki poduhvat, ali ugradnja motora F130 ne bi bila moguća bez upotrebe najsavremenijih alata za digitalno inženjerstvo.

First-ever US Air Force B-52 flight takes off from Indonesia© U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Zade Vadnais

Kao što je ranije objasnio Peter Suciu, „Rolls-Royce je napravio digitalne mape teških bombardera, što je omogućilo inženjerima da mapiraju modele novih motora kako bi zaključili kako će oni biti u interakciji sa drugim komponentama i sistemima. Dalje je bila uključena u dve kompanije koje su trgovale digitalnim modelima kako bi pomogle inženjerima, koji su mogli da obezbede da se F130 precizno uklapa u gondole B-52, istovremeno određujući gde se mogu postaviti nove komponente.

Opremljen ovim poboljšanjima, novi V-52J će moći da pruži zastrašujuće odvraćanje za potrebe SAD, zajedno sa nadolazećim B-21 “Raider” novim stelt bombarderima Vazduhoplovstva koji su nedavno predstavljeni.

5 komentara na “B-52J: “NOVI AMERIČKI BOMBARDER KOJI ĆE RAZBITI SVE?”

  1. Toliko je dobar da su ga naši zastareli sistemi pogodili 1999,nažalost uspeo je grune u Hrvatsku gde su skoro mesec dana izvlačili krhotine od B52, idealan bombarder a ako znate koja mu je cena zapitali bi se šta je tražio iznad Srbije, toliko o idealnom bombarder, zato Amerikanci muvaju Ukraine da nagovore nekog ruskog pilota da im prebaci Belog Labuda bombardera

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *