B-52J: “НОВИ АМЕРИЧКИ БОМБАРДЕР КОЈИ ЋЕ РАЗБИТИ СВЕ?”

B-52Ј је најновија платформа америчке производње која пати од кашњења, према речима владиног службеника за одговорност.

Попут подморница класе Columbia, носача авиона класе Ford и фрегата класе Constellation, нови и побољшани бомбардер ваздухопловних снага неће достићи почетну оперативну способност како је планирано, већ много касније.

Због проблема око нових мотора и радара авиона, бомбардер неће бити уведен у употребу пре 2033. године.

Иако је ово кашњење несрећно, приметна је чињеница да се бомбардер стар седамдесет и више година реконструише да би остао у служби дуже. У ствари, када се Б-52Ј представи, могао би да лети пуних 100 година.

Представљамо B-52 Stratofortress

Потреба Ваздухопловних снага за стратешким бомбардером који би могао да извршава мисије без ослањања на базе контролисане у иностранству појавила се после Другог светског рата. Током овог временског периода, Команда за ваздухопловне ресурсе (Air Material Command) је истакла да ће нова платформа морати да испуни одређене захтеве крстарења, висине и борбеног радијуса. У време када је „Stratofortress“ концептуализована и изграђена, Хладни рат између САД и СССР је био у пуном јеку. Прилично брзо, бомбардер B-52 постао је икона америчког средства одвраћања у Хладном рату јер је могао да савлада совјетску одбрану својим великим подзвучним брзинама и неупоредивим електронским противмерама.

borbena-upotreba-PVO-sistema-sa-75-mk-dvina-u-vijetnamu© NationalMuseum U.S. Air Force photo

Током последњих седам деценија, уведено је неколико варијанти Стратофортресса како би платформа задржала предност у односу на своје конкуренте. Модел B-52H поседује најновија побољшања, укључујући повећану носивост оружја од више од 31750 килограма, програм борбене мреже CONECT и нове електронске противмере. Што се тиче наоружања, B-52H је опремљен са осам пројектила AGM-84 Harpoon, четири ракете AGM-142 Raptor, низом конвенционалних крстарења ракетама са ваздушним лансирањем, заједничким оружјем за супротстављање, заједничком муницијом за директни напад и ветром. исправљена муниција.

Које оружје ће носити В-52Ј?

Иако је овај пакет оружја већ позамашан, предстојећи бомбардер В-52Ј ће бити још смртоноснији. Према Defense News, нови прототип ће бити опремљен „свим, од гравитационих бомби које обезбеђују „приступачну масу“, преко крстарећих ракета за извођење удара изван домета противничке противваздушне одбране, до прецизно вођене муниције и високо специјализованог, „изузетног” оружје попут “хиперсоничког.” Ова хиперсонична јуришна крстарећа ракета (HACM) може да достигне брзине веће од 5,0 маха (пет пута бржа од брзине звука), што је чини веома изазовном за њене противнике, приликом покушаја оборања.

Остала побољшања у новој варијанти Stratofortress:

Верзије бомбардера Б-52 су кроз историју покретане моторима Pratt & Whitney TF-33. В-52Ј би требао да буде покретан новим моторима Rolls Royce F130, моторима изведеним из фамилије комерцијалних мотора BR, истог произвођача који тренутно покрећу различите путничке авиона широм света.

Промена мотора можда не изгледа као велики подухват, али уградња мотора F130 не би била могућа без употребе најсавременијих алата за дигитално инжењерство.

First-ever US Air Force B-52 flight takes off from Indonesia© U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Zade Vadnais

Као што је раније објаснио Петер Суциу, „Rolls-Royce је направио дигиталне мапе тешких бомбардера, што је омогућило инжењерима да мапирају моделе нових мотора како би закључили како ће они бити у интеракцији са другим компонентама и системима. Даље је била укључена у две компаније које су трговале дигиталним моделима како би помогле инжењерима, који су могли да обезбеде да се F130 прецизно уклапа у гондоле B-52, истовремено одређујући где се могу поставити нове компоненте.

Опремљен овим побољшањима, нови В-52Ј ће моћи да пружи застрашујуће одвраћање за потребе САД, заједно са надолазећим B-21 “Raider” новим стелт бомбардерима Ваздухопловства који су недавно представљени.

5 коментара на “B-52J: “НОВИ АМЕРИЧКИ БОМБАРДЕР КОЈИ ЋЕ РАЗБИТИ СВЕ?”

  1. Toliko je dobar da su ga naši zastareli sistemi pogodili 1999,nažalost uspeo je grune u Hrvatsku gde su skoro mesec dana izvlačili krhotine od B52, idealan bombarder a ako znate koja mu je cena zapitali bi se šta je tražio iznad Srbije, toliko o idealnom bombarder, zato Amerikanci muvaju Ukraine da nagovore nekog ruskog pilota da im prebaci Belog Labuda bombardera

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *