TURSKA OD 2025. POKREĆE SERIJSKU PROIZVODNJU PRVOG DOMAĆEG TENKA “ALTAJ”

Andrej Mlakar

Turska, koja posle SAD ima drugu armiju po jačini u NATO pakta i najbrojniju flotu tenkova uglavnom američkog ( M-48, M60) i nemačkog (Leopard 1 i Leopard 2).

Trenutno brojno stanje tenkovskih jedinica Turske iznosi: 2,378 tenkova. Prema tipovima to izgleda ovako: 316 Leopard 2A4 (koji će biti modernizovani); 170 Leopard 1A4; 227 Leopard 1A3; 100 M60A1; 650 M60A3. U rezervi je 165 M60TM Firat i 750 M48A5 T2 Patton.

Serijska proizvodnja turskog glavnog borbenog tenka „ALTAJ“ počeće u Turskoj 2025. godine.

Prema rečima turskog ministra odbrane, oružanim snagama će biti stavljeno na raspolaganje ukupno 250 tenkova „ALTAJ“. Inače to je prva serija od ukupno četiri. Svaka serija će imati po 250 tenkova.

Jedna od najdužih istorija izbora tenkovskog motora je konačno završena odlukom da to bude Južna Koreja i njihov motor koji koristi tenk K-2 od koga delom poreklo vodi i turski Altaj. Inače Turska je dugo vremena tražila adekvatan motor i u tu svrhu potraga je išla od SAD, Nemačke, Ukrajine, Japana, Rusije da bi se na kraju završilo u Koreji.

Istorija razvoja turskog tenka duga je tačno 30 godine. prvi snovi o potpuno domaćem tenku pojavili su se 1994. godine. prvo je to bila ideja da se proizvede u domaćim pogonima inostrani tenk po licenci, a onda u razgovorima političkog i vojnog vrha odlučeno je da je bolje proizvesti svoj domaći tenk nego po licenci.

Zvanično turski projekat razvoja tenka nosio je naziv MITUP -Milli Tank Uretimi Projesi koji proizvodi kompanija Otokar. Projekat je pokrenuo 2005 godine kada je izrađena Studija o mogućnosti prihvaćanja modela proizvodnje domaćeg tenka. Razvoj i proizvodnja tenka poverena je kompaniji “Otokar” koji ima dugu istoriju u ozradi različitih oklopnih vozila domaće proizvodnje i po licenci. Istakli su se posebno u bumu razvoja domaćih oklopnih vozila točkaša i vozila MRAP.

Godine 2006 su ponovo projekat temeljito proučili, a u martu 2007. sa kompanijom Otokar potpisali sporazum o projektovanju i razvoju prototipa domaćeg tenka. Vrednost posla ocenjena je na 500 miliona dolara.

Ugovor je predviđao da se naprave četiri prototipna vozila , kao i kompletiranje prototipne serija , laboaratorijska testiranja podsklopova i sistema i funkcionalna poligonska ispitivanja, koja su trebala da budu zaključena za šest godina. Od toga je prošlo ukupno 17 godina. Serijska proizvodnja prema studiji trebala su da počnu 2016/2017. Prvi funkcionalni prtotipi završeni su bili krajem 2012.

Javnosti su prikazana dva modela MTR PV 1 platforma za testiranje kretanja i prvo prototipno vozilo FTP PV 2 i platforma za testiranje vatrene moći tenka, drugo prototipno vozilo.

Na tenkovskom poligonu su demonstrirali kretanje sa proverom svih karateristika brzina, savladavanje različitih terena i manjih prepreka, ubrzanje, kočenje, okretanje oko vertikalne ose u mestu.

Pred konačnu odluku o početku serijske proizvodnje usledila je izrada još dva prototipa za istraživanje i verifikaciju prototipne serije.

Ukupno će biti izraećeno 1.000 tenkova, odnosno četiri serije po 250 tenkova. Cena po tenku trebala bi biti 5,5 miliona dolara. Sa početkom proizvodnje Turska je trebala da postane jedna od zemalja koja samostalno može da proizvodi tenk.

Sam tenk Altaj projektovan je po klasičnoj šemi, četvoročlana posada, nema automatskog sistema za punjenje topa i sa standardnim rasporedom unutar tenka upravno odeljenje napred. Vozačevo mesto nalazi se na sredini tenka, borbeni deo na sredini tenka, a u kupoli se nalazi komandir, nišandžija i punilac, pozadi se nalazi motorno transmisiono odeljenje.

Komandir i nišandžija imaju zajednički poklopac za izlaz i ulaz na vrhu desne strane kupole, a punilac se nalazi na levoj strani kupole tenka.

Kada se gleda spolja tenk vidi se da dosta ima sličnosti sa nemačkim tenkom Leopard 2 verzije A5 i A6. Konstrukcija tenka napravljena je od varenih čeličnih ploča profilisanih tako da omogućavaju zaštitu od većine ručnih raketnih bacača, protivoklopnih raketa.

Tenk ima i dodatnu oklopnu zaštitu. Modularnost oklopa treće generacije omogućava zamenu sa novim modulima u slučaju oštećenja sa savremenim modulima.

Osnovno naružanje tenka Altaj je 120 mm glatkocevni top koji ima na vrhu cevi uređaj za utvrđivanje referentne zakrivljenosti cevi. Borbeni komplet u tenku je 42 granate sa polusagorivom čaurom. Sa topom je psregnut mitraljez kalibra 7,62 mm, a na kupoli se nalazi teški mitraljez kalibra 12,7 mm. ovaj mitraljez montiran je na daljinski upravivoj platformi na kupoli.

Bacači dimnih bombi su raspoređeni na obodu kupole. Po osam sa svake strane. Top je stabilisan u obe ravne vertikano i horizontalno sa komandama-džojstik za komandira i nišandžiju i omogućava gađanje iz topa i pucanje iz mitraljeza sa svojih mesta. Komandir ima prirotet prilikom izbora ciljeva. Ima panoramsku nišasnku spravu za nišandžiju koja je ugrađena u kućište na kupoli. Upređaji su nezavisno stabilisaniu pogledu na oružje, uređaj za praćenje ciljeva obezebeđuje neprekidno praćenje kada se meta nalazi iza neke prirodne prepreke.

Turska komapnija Aselsan razvila sistem za upravljanje vatrom “Volkan” koji se sastoji od laserskog daljinomera sa zaštitom za oči, balističkog računara, TV/CCD kamere za osmatranje danju i noću i u složenim meteo uslovima, meteo senzor, nezavisno stabilisana osmatračka stanica za komandira, deflektor za otklanjanje zakrivljenosti cevi, unošenje podataka za svaki tip granate, senzori za nagib i neprekidno praćenje cilja. Iz kamere se slika prenosi na ekran komandira i nišandžije.

U tenk je ugrađen i računar SUV Volkano 3 kao i različiti sistemi poput C4I sa radiofonskim i digitalnim sistemima komunikacije.

Motor je bio najveći problem tenka Altaj bilo je različitih problema koji su rešeni tek krajem 2023. godine. Prvih 85 motora obezbediće Seul, a ostatak će se proizvoditi u lokalnim pogonima. Prva dva tenka su već predata vojsci, na njima su kvalifikacioni testovi. Po završetku, počeće testiranje tenkova na terenu koje će trajati od godine i po do dve godine.

U pitanju je motor STX Engine jačine 1.500 konjskih snaga. Motor i transmisija čine jednu celinu koja omogućava brzu promenu u terenskim uslovima.

Taktičko tehnički podaci za tenk Altaj

Dimenzije: dužina 7,73 m, širina 3,97 m, visina 2,64 m

Masa 60 tona

Posada 4 člana

Autonomija 430 km

Top 120 mm mkEk sa42 granate

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *