Veoma hvaljeni borbeni avion Su-57 Felon, za koji se tvrd da je stelt lovac pete generacije, nije raspoređen u Ukrajini na način na koji bi mnogi želeli. Epizodnih izveštaja o „napadima Su-57” premalo je da bi stručnjaci procenili mogućnosti ruske „stelt” ptice.
Rusija je od Suhoja naručila 76 lovaca Su-57. Ali to je bilo pre izbijanja rata u Ukrajini. Danas su planovi drugačiji, a postizanje željenog cilja ostaje neuhvatljivo u vremenu, kao neophodnom periodu za proizvodnju. Prema javnim podacima, Ruska Federacija trenutno koristi 32 lovca Su-57, ali moramo uključiti i precizirati da je najmanje 10 prototipova razvijenih i testiranih tokom godina.
Bivši američki kongresmen i geopolitički analitičar Brandon J. Vajhert smatra da nisu kvaliteti aviona razlog zašto ga ne viđamo tako često iznad Ukrajine, već njegov trenutni status. Zbog malog broja, visokih troškova [delimično zbog povlačenja Indije iz projekta 2018. godine], kao i zbog rata u Ukrajini koji preusmerava budžete na druga, važnija i neophodna oružja, Su-57 ostaje više egzotičan nego efikasan.

U stvari, Vajhert priznaje sposobnosti Su-57 Felon, naglašavajući da ga ne treba odbaciti jer je dizajniran da se takmiči sa F-35 ili F-22. On ističe: „Zbog njihovog ograničenog broja i izazova masovne proizvodnje tako naprednih mašina usred intenzivnih ratnih uslova u Rusiji, Su-57 nisu značajno uticali na sporno nebo iznad Ukrajine. Mnogi komentatori tvrde da je to zato što Su-57 ne radi tako dobro kao što se reklamira. Slično kao ruski glavni borbeni tenk T-14 Armata, ove impresivne platforme mogu biti previše sofisticirane za stvarnu borbu“, objašnjava on.
Kao što Vajhert napominje, trenutno je izazov apsolutno nepristrasno proceniti sposobnosti Su-57. Ovo je prvenstveno zbog njegovog ograničenog angažovanja u ukrajinskom sukobu. „Pre nekoliko nedelja Ukrajina je tvrdila da je uništila Su-57 na pisti u svojoj vazdušnoj bazi, ali to tek treba da bude potvrđeno. Ako je tačno, to još uvek ne potvrđuje zapadnjačku teoriju da je Su-57 tako loše napravljen, iako sebe ubrajam među one koji su mu dali slabe kritike“, komentariše on.
Ruski zvaničnici često proglašavaju Su-57 kao stelt lovac. Međutim, zapadni stručnjaci procenjuju da su njegove stelt sposobnosti slične francuskom Dassault Rafale i da značajno zaostaju za F-35, a kamoli za F-22. Iako skrivenost možda nije njegova jača strana, postoje i drugi značajni aspekti koje treba razmotriti.
Na primer, značajna prednost Su-57 je njegova ekstremna manevarska sposobnost. Opremljen mlaznicama za vektorski potisak i aerodinamičnim dizajnom optimizovanim za agilnost, Su-57 može da izvodi složene vazdušne manevre koji prevazilaze mogućnosti mnogih drugih lovaca pete generacije.
Su-57 takođe ima koristi od napredne avionike i fuzije senzora. Njegovi sistemi na avionu integrišu podatke sa više senzora, uključujući radarske, infracrvene i sisteme za elektronsko ratovanje, pružajući pilotu sveobuhvatnu svest o situaciji (situaciono stanje).
Raznovrsnost aviona je još jedan pozitivan aspekt. Su-57 je konstruisan za obavljanje širokog spektra misija, od prevlasti u vazduhu do neposredne podrške, što ga čini višenamenskim lovcem. Motori Su-57 su još jedan vrhunac. Avion pokreću novi motori Izdelije 30, koji nude poboljšani potisak i efikasnost goriva u poređenju sa prethodnim modelima.
Konačno, Su-57 uključuje napredne mogućnosti elektronskog ratovanja. Njegovi sistemi mogu ometati protivničke radare i komunikacije, poremetiti sisteme za navođenje projektila i obezbediti elektronske protivmere za zaštitu sebe i savezničkih snaga. Ovo čini Su-57 strašnim protivnikom u scenarijima elektronskog ratovanja.
„U najgorem slučaju, Su-57 se možda neće sasvim poklapati sa pravim lovcem pete generacije, ali se bolje uklapa u kategoriju „četvrte generacije++“. Ipak, ova klasifikacija ga i dalje označava kao zastrašujući i veoma sposoban avion. U poređenju sa starijim F-16 koje će Ukrajinci verovatno koristiti, Su-57 ima značajnu tehničku prednost“, primetio je Vajhert.
Vredi pohvaliti inovativne i nekonvencionalne strategije protivvazdušne odbrane Ukrajine koje su se pokazale efikasnim protiv ruske vojne sile. Ova genijalnost je primorala Rusiju da se prilagodi, kao što je kačenje bombi od 3000 kg sa UPMK kako bi pokušali da probiju odbranu Ukrajine.
Kako se sukob odugovlači bez znakova pregovora Ukrajine i ruske taktike da iscrpi ukrajinske snage, Su-57 i dalje ima potencijal da pokaže svoje borbene sposobnosti u narednim mesecima ili godinama.
“Vredi pohvaliti inovativne i nekonvencionalne strategije protivvazdušne odbrane Ukrajine koje su se pokazale efikasnim protiv ruske vojne sile”
– Zbog toga što su se pokazali tako dobro, Ukrajina je ostala bez njih nakon samo nekoliko meseci. Ako je poenta oboriti avion, po cenu da izgubiš sistem, onda DA, taktika im je savršena.
Ostali su bez PVO pa svi ruski avioni u poslednje dve godine ustvari sami padaju. Ujkjucujuci i dva A-50.
Ovaj kao da je na platnom spisku Rusije. E cuj previse dobar !!! Jos samo da neko izjavi da Rusi idu sa pola okvira municije u napad jer svaki njihov ispaljeni metak ako ne pogodi metu vraca se u okvir. Ruske lazi i gluposti onih koje oni placaju. Krstarica Moskva je potonula jer nije imala mesta u Crnom moru i bila je nepotrebna ruskoj vojsci.
Sama činjenica da je ukrainska vojska pomognuta od još dvadesetak država sa svom njihovom tehnikom plus mnoštva plaćenika ne može da pobedi jednu državu je i više nego sramota tako da ja vas zapadnjake uopšte ne razumem kako nemate osećaj sramote već još komentarišete neuspehe neo nacista koji su celom svetu doneli samo bedu u prošlom veku. Gde ćete nestati kada se sve ovo završi i kolektivni zapad doživi totalni krah. Ostali ste manjina u državi koja prepoznaje pravdu kao i na svetu gde ste sve više izolovani u svom egoizmu. Van zapada vas niko više neće i sve se više većina sveta distancira. Već se vide ekonomski rezultati za nepunih 3 godine udruženog rada a prava stvar će biti za nekih 10.
Samo ga vi pošaljite na “Patriot” pa da mu provšrimo du “dobrotu”. 🤣
Oduvace ga
Svako oružje se pravi da ispuni ciljeve svog vlasnika. Rusija pravi ovaj avion da u skladu sa njenim strategijom, doktrinom i sadejstvu sa drugim oružjima doprinese cilju – odbrani Rusije! Potpuno drugačiji pristup ima SAD. Njihov cilj je da napadnu što više drugih država i usput pod raznim oblicima pritiska prodaju što više bilo kog oružja radi zarade. Pominjani avioni jesu pete generacije ali se i značajno razlikuju. Setimo se Drugog SR. Svi nemački oružje je bilo bar za nijansu naprednije od sovjetskog. To je istovremeno značilo da je skuplje za proizvodnju, složenije za upotrebu i održavanje a u praksi komplikovaniju logistiku. Na kraju priče jeftinije jednostavnije ali pouzdanije sovjetsko je donelo prevagu!