“РУСКИ СУ-57 ЈЕ ПРЕВИШЕ ОДЛИЧАН ЗА РАТ У УКРАЈИНИ”

Веома хваљени борбени авион Су-57 Felon, за који се тврд да је стелт ловац пете генерације, није распоређен у Украјини на начин на који би многи желели. Епизодних извештаја о „нападима Су-57” премало је да би стручњаци проценили могућности руске „стелт” птице.

Русија је од Сухоја наручила 76 ловаца Су-57. Али то је било пре избијања рата у Украјини. Данас су планови другачији, а постизање жељеног циља остаје неухватљиво у времену, као неопходном периоду за производњу. Према јавним подацима, Руска Федерација тренутно користи 32 ловца Су-57, али морамо укључити и прецизирати да је најмање 10 прототипова развијених и тестираних током година.

Бивши амерички конгресмен и геополитички аналитичар Брандон Ј. Вајхерт сматра да нису квалитети авиона разлог зашто га не виђамо тако често изнад Украјине, већ његов тренутни статус. Због малог броја, високих трошкова [делимично због повлачења Индије из пројекта 2018. године], као и због рата у Украјини који преусмерава буџете на друга, важнија и неопходна оружја, Су-57 остаје више егзотичан него ефикасан.

Su-57 u letu© Министерство обороны Российской Федерации

У ствари, Вајхерт признаје способности Су-57 Felon, наглашавајући да га не треба одбацити јер је дизајниран да се такмичи са F-35 или F-22. Он истиче: „Због њиховог ограниченог броја и изазова масовне производње тако напредних машина усред интензивних ратних услова у Русији, Су-57 нису значајно утицали на спорно небо изнад Украјине. Многи коментатори тврде да је то зато што Су-57 не ради тако добро као што се рекламира. Слично као руски главни борбени тенк Т-14 Армата, ове импресивне платформе могу бити превише софистициране за стварну борбу“, објашњава он.

Као што Вајхерт напомиње, тренутно је изазов апсолутно непристрасно проценити способности Су-57. Ово је првенствено због његовог ограниченог ангажовања у украјинском сукобу. „Пре неколико недеља Украјина је тврдила да је уништила Су-57 на писти у својој ваздушној бази, али то тек треба да буде потврђено. Ако је тачно, то још увек не потврђује западњачку теорију да је Су-57 тако лоше направљен, иако себе убрајам међу оне који су му дали слабе критике“, коментарише он.

Руски званичници често проглашавају Су-57 као стелт ловац. Међутим, западни стручњаци процењују да су његове стелт способности сличне француском Dassault Rafale и да значајно заостају за F-35, а камоли за F-22. Иако скривеност можда није његова јача страна, постоје и други значајни аспекти које треба размотрити.

На пример, значајна предност Су-57 је његова екстремна маневарска способност. Опремљен млазницама за векторски потисак и аеродинамичним дизајном оптимизованим за агилност, Су-57 може да изводи сложене ваздушне маневре који превазилазе могућности многих других ловаца пете генерације.

Су-57 такође има користи од напредне авионике и фузије сензора. Његови системи на авиону интегришу податке са више сензора, укључујући радарске, инфрацрвене и системе за електронско ратовање, пружајући пилоту свеобухватну свест о ситуацији (ситуационо стање).

Полетање Су-57 © Министерство обороны Российской Федерации

Разноврсност авиона је још један позитиван аспект. Су-57 је конструисан за обављање широког спектра мисија, од превласти у ваздуху до непосредне подршке, што га чини вишенаменским ловцем. Мотори Су-57 су још један врхунац. Авион покрећу нови мотори Изделије 30, који нуде побољшани потисак и ефикасност горива у поређењу са претходним моделима.

Коначно, Су-57 укључује напредне могућности електронског ратовања. Његови системи могу ометати противничке радаре и комуникације, пореметити системе за навођење пројектила и обезбедити електронске противмере за заштиту себе и савезничких снага. Ово чини Су-57 страшним противником у сценаријима електронског ратовања.

„У најгорем случају, Су-57 се можда неће сасвим поклапати са правим ловцем пете генерације, али се боље уклапа у категорију „четврте генерације++“. Ипак, ова класификација га и даље означава као застрашујући и веома способан авион. У поређењу са старијим F-16 које ће Украјинци вероватно користити, Су-57 има значајну техничку предност“, приметио је Вајхерт.

Вреди похвалити иновативне и неконвенционалне стратегије противваздушне одбране Украјине које су се показале ефикасним против руске војне силе. Ова генијалност је приморала Русију да се прилагоди, као што је качење бомби од 3000 кг са УПМК како би покушали да пробију одбрану Украјине.

Како се сукоб одуговлачи без знакова преговора Украјине и руске тактике да исцрпи украјинске снаге, Су-57 и даље има потенцијал да покаже своје борбене способности у наредним месецима или годинама.

7 коментара на ““РУСКИ СУ-57 ЈЕ ПРЕВИШЕ ОДЛИЧАН ЗА РАТ У УКРАЈИНИ”

  1. “Вреди похвалити иновативне и неконвенционалне стратегије противваздушне одбране Украјине које су се показале ефикасним против руске војне силе”

    – Zbog toga što su se pokazali tako dobro, Ukrajina je ostala bez njih nakon samo nekoliko meseci. Ako je poenta oboriti avion, po cenu da izgubiš sistem, onda DA, taktika im je savršena.

  2. Ovaj kao da je na platnom spisku Rusije. E cuj previse dobar !!! Jos samo da neko izjavi da Rusi idu sa pola okvira municije u napad jer svaki njihov ispaljeni metak ako ne pogodi metu vraca se u okvir. Ruske lazi i gluposti onih koje oni placaju. Krstarica Moskva je potonula jer nije imala mesta u Crnom moru i bila je nepotrebna ruskoj vojsci.

    1. Sama činjenica da je ukrainska vojska pomognuta od još dvadesetak država sa svom njihovom tehnikom plus mnoštva plaćenika ne može da pobedi jednu državu je i više nego sramota tako da ja vas zapadnjake uopšte ne razumem kako nemate osećaj sramote već još komentarišete neuspehe neo nacista koji su celom svetu doneli samo bedu u prošlom veku. Gde ćete nestati kada se sve ovo završi i kolektivni zapad doživi totalni krah. Ostali ste manjina u državi koja prepoznaje pravdu kao i na svetu gde ste sve više izolovani u svom egoizmu. Van zapada vas niko više neće i sve se više većina sveta distancira. Već se vide ekonomski rezultati za nepunih 3 godine udruženog rada a prava stvar će biti za nekih 10.

  3. Свако оружје се прави да испуни циљеве свог власника. Русија прави овај авион да у складу са њеним стратегијом, доктрином и садејству са другим оружјима допринесе циљу – одбрани Русије! Потпуно другачији приступ има САД. Њихов циљ је да нападну што више других држава и успут под разним облицима притиска продају што више било ког оружја ради зараде. Помињани авиони јесу пете генерације али се и значајно разликују. Сетимо се Другог СР. Сви немачки оружје је било бар за нијансу напредније од совјетског. То је истовремено значило да је скупље за производњу, сложеније за употребу и одржавање а у пракси компликованију логистику. На крају приче јефтиније једноставније али поузданије совјетско је донело превагу!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *