IZRAELSKE PODMORNICE KLASE DELFIN: PODVODNA SILA SREDOZEMLJA

Na društvenim mrežama pojavio se snimak izraelske podmornice INS Drakon koja je skoro punih 10 godina bila u gradnji. Naime, gradnja je počela 2013. godine.

Razlog tome leži u izraelskom zahtevu od pre nekoliko godina, kada su vlati u Tel Avivu od nemačkih brodograditelja u kilu zahtevao veliku rekonstrukciju podmornice, kako bi se ugradio u trup poseban deo.

Zbog toga ova poslednja podmonica iz klase Super Delfin na AIP pogon postala je znatno duža na postojeću i modifikovanu klasu. Neka nagađanja ukazuju da je podmornica dobila poseban raketni deo.

Podmornica bi potpuno operativno trebala da bude 2025. godine.

Inače Izrael je nagovestio gradnju još tri slična plovila, a mnoge informacije ukazuju da je u pitanju sposobnost vertikalnog lansiranja krstarećih raketa iz podmornice, što će znatno povećati troškove.

Inače izraelske podmornice klase Delfin 1 i 2 imaju sposobnost lansiranja krastarećih raketa i protivbrodskih projektila, ali iz torpedne cevi. Pretpostavka je i da Izrael za klase 3 planira proizvodnju nog tipa raketa za lansiranje iz podmornica.

FOTO: Shutterstock

Poslednja peta po redu izraelska podmornica klase Delfin 2 INS Rahav predstavljena je maja 2013. godine. Podmornica ima sposposbnost lansiranja krstarećih raketa tipa Popaj turbo iz torpedne cevi dometa 1.500 kilometara.

Izraelske podmornice

Izrael trenutno ima 6 podmornica klase Delfin od čega su tri starije gradnje, a tri unapređena klasa Delfin sa AIP pogonom. Početkom osamdesetih godina 20. veka izraelski planeri su počeli uobličavati koncept razvoja novih podmornica klase » Delfin«.

Po svom obliku i sastavu podmornice klase » Delfin » su slične novom tipu nemačkih podmornica tipa 212. Izraelske podmornice opremljene su novom opremom za pomorske diverzante, a njihova upotreba zasnivaće se na saradnji sa jedinicama za specijalne operacije.

Izraelski snovi o klasi Delfin

Početakom osamdesetih godina 20. veka izraelski planeri su počeli uobličavati koncept razvoja novih podmornica klase » Delfin«. Na najvišem nivou donesena je odluka da podmornica bude skrojena prema specifičnim izraelskim zahtevima i potrebama. Nakon dugotrajnih razmišljanja odlučeno je da se nove podmornice izgrade u nemačkim brodogradilištima.

U avgustu 1989. godine potpisan je ugovor o gradnji podmornica sa dva nemačka brodogradilišta ( Thyssen nordseewerke u Emdenu i Howaldtswerke- Deutch Werft u Kielu).Nemačka vlada je polovično finansirala gradnju dve podmornice ,a treću podmornicu su finansirali u pola cene. Po svom obliku i sastavu podmornice klase » Delfin » su slične novom tipu nemačkih podmornica tipa 212.

Izraelske podmornice opremljene su novom opremom za pomorske diverzante, a njihova upotreba zasnivaće se na saradnji sa jedinicama za specijalne operacije. Dana 27. juna 1999 uz pratnju podmornica klase Gal i eskortom vazdušnih snaga F-16 prva INS » Delfin« uplovio je u luku Haifa, ostale dve podmornice INS »Levijatan« i INS »Tekuma« stigle su 15. novembra 1999. godine i 26. juna 2000 godine.

Izraelci su svoje podmornice odmah temeljito obnovili. Podmornice su dobile torpedne cevi kalibra 650 mm i šest bočno postavljenih cevi kalibra 533 mm, a u spektar naooružanja spada i protivbrodska raketa Harpun UGN- 84C i teški torpedi » Seahake«. Podmornice imaju ugrađene krstareće rakete izraelske proizvodnje SLCM » Popeye III ». Trajanje plovljenja produžena je na 45 dana i mogu zaranjati do dubine od 350 metara. U podmornici je zamenjena sva elektronika, ugrađeni su savremeni sonari i podmornice spadaju u oružija drugog kruga povratnog udara.

FOTO: Shutterstock

Mogućnost proizvodnje krstarećih raketa, koje su testirane u maju 2000. u vodama Indijskog okeana pogodivši cilj na daljinama od 1400-1500 km. Izrael jer izrazio zahtev za kupovinu još tri tipa podmornica klase Delfin ,ali sa modifikacijom AIP pogona.Klasa Super Delfin

U proleće 2010 godine u nemačkoj javnosti pojavile su se informacije da Izrael u najvećoj tajnosti u brodogradilištu Kil gradi tri nove podmornice klase Delfin. Naime 2006. prvo je potpisan ugovor na dve da bi 2008 godine naručena još jedna modernizovana podmornica pod nazivom „ Super Delfin“.

Nove podmornice u odnosu na staru klasu razlikuju se po tome što imaju AIP ( Air Independent propulsion) pogon. Nova podmornica sonare koje je jako teško uhvatiti, jer je vožnja ovih plovila mnoga tiša u odnosu na prethodine i na taj način mogu preći 400 Nm ( oko 740 km) bez izranjanja. Autonomnost podmornice je povećana na 45 dana.

FOTO: Shutterstock

Podmornice klase “Super Delfin” su u odnosu na raniju verziju duže za 11 m tako da dužina iznosi 68 metara, deplasman im je povećan sa 1650 t na 2300 t. Razlog zašto im je trup produže za čak 11 m nalazi se u smeštaju AIP pogona tj dodatnih akumulatora i boca za kiseonik za AIP pogon.

Od naoružanja podmornica nosi 10 torpednih cevi 6 za torpeda kalibra 533 mm postavljenih u sistem 3×3 na boku plovila i 4 cevi za torpeda kalibra 50 mm koji po potrebi mogu biti zamenjeni krstarećim raketama sa nuklearnim bojevim glavama AGM 142 ” Popaj turbo” dometa 1.500 km. Takođe u naoružanju se nalaze i rakete brod-brod UGN-84C Harpun kao i teška torpeda Seahake.

U pomorsku bazu u Haifi trenutno se nalazi 6 podmornica klase Delfin i Super delfin. Podmornica klase Super delfin (AIP) pod imenom INS« Tanin« dostavljena je izraelskoj mornarici u maju 2012, a postala je operativna tek 2014. godine. Druga podmornica INS » Rahav« posle detaljne obuke posade krajem 2015. zaplovila je iz nemačke prema Izraelu i stigla 2016 u Haifu. Treća podmornica INS Dakar naručena je 21.marta 2012 i u operativnu upotrebu je ušla tek 2018.

Kompletna elektronika u sve tri podmornice isključivo je nabavljena od izraelskih proizvođača. Razvoj, konstrukcija i konačna integracija sve tri podmornice klase Super Delfin sa postojećom klasom Delfin koštala je Izrael 1,3 milijarde evra.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *