Јужна Кореја је званично одустала од набавке 36 јуришних хеликоптера Apache, практично угасивши програм вредан преко 2,2 милијарде долара. Уместо тога, Сеул преусмерава своје ресурсе ка беспилотним системима и вештачкој интелигенцији, позивајући се на искуства из руско-украјинског рата и све веће претње од дронова Северне Кореје.
Јужна Кореја је одустала од америчких хеликоптера Apache. Они су требали да дођу у оквиру програма чији је првобитни буџет износио око 2,2 милијарде долара. Владајућа странка подржава потез, сматрајући да реалност показује рањивост јуришних хеликоптера.Члан владајуће странке Ју Јонг-вон истиче да су хеликоптери постали сувише рањиви на јефтине ракетне и дрон нападе, што је јасно показано у Украјини. Он је чак америчке хеликоптере назвао “прескупим и застарелим”. „Ово је позитиван корак – морамо улагати у дронове и паметне системе, а не у застареле и прескупе платформе“, поручио је Ју.
Цена Apache хеликоптера се, у поређењу са првом фазом набавке пре десет година, повећала за чак 66%, што је додатно подстакло преиспитивање програма. Поред цене, експерти сматрају да постоје друге, ефикасније алтернативе. На крају, и америчка војска је недавно отказала сопствени пројекат развоја нове генерације ударних хеликоптера.
Јужнокорејски аналитичари сматрају да модерна борбена доктрина све више тежи комбинованим посадама, аутономним системима и масовној примени дронова. Високотехнолошка Кореја може себи да дозволи развој таквих система. Такво престројавање не само да доноси већу ефикасност, већ и значајно смањује трошкове.
Не треба заборавити ни тренд Јужне Кореје да се све више ослања на своју високу технологију. То без сумње смета САД. Јужна Кореја је способна и да извози напредно оружје, некада резервисано примарно за САД. Ипак, до погоршања односа са својим главним партнером није дошло.
E sad će im Tramp uvesti 500% carine…