Јужна Кореја је званично одустала од набавке 36 јуришних хеликоптера Apache, практично угасивши програм вредан преко 2,2 милијарде долара. Уместо тога, Сеул преусмерава своје ресурсе ка беспилотним системима и вештачкој интелигенцији, позивајући се на искуства из руско-украјинског рата и све веће претње од дронова Северне Кореје.
Јужна Кореја је одустала од америчких хеликоптера Apache. Они су требали да дођу у оквиру програма чији је првобитни буџет износио око 2,2 милијарде долара. Владајућа странка подржава потез, сматрајући да реалност показује рањивост јуришних хеликоптера.Члан владајуће странке Ју Јонг-вон истиче да су хеликоптери постали сувише рањиви на јефтине ракетне и дрон нападе, што је јасно показано у Украјини. Он је чак америчке хеликоптере назвао “прескупим и застарелим”. „Ово је позитиван корак – морамо улагати у дронове и паметне системе, а не у застареле и прескупе платформе“, поручио је Ју.
Цена Apache хеликоптера се, у поређењу са првом фазом набавке пре десет година, повећала за чак 66%, што је додатно подстакло преиспитивање програма. Поред цене, експерти сматрају да постоје друге, ефикасније алтернативе. На крају, и америчка војска је недавно отказала сопствени пројекат развоја нове генерације ударних хеликоптера.
Јужнокорејски аналитичари сматрају да модерна борбена доктрина све више тежи комбинованим посадама, аутономним системима и масовној примени дронова. Високотехнолошка Кореја може себи да дозволи развој таквих система. Такво престројавање не само да доноси већу ефикасност, већ и значајно смањује трошкове.
Не треба заборавити ни тренд Јужне Кореје да се све више ослања на своју високу технологију. То без сумње смета САД. Јужна Кореја је способна и да извози напредно оружје, некада резервисано примарно за САД. Ипак, до погоршања односа са својим главним партнером није дошло.
E sad će im Tramp uvesti 500% carine…
Helikopter u fazi lebdenja ili sporog leta kod uzletanja i poletanja je izuzetno osetljiv na dejstvo jeftinih, a masovnih FPV dronova. A FPV dronovi mogu da iz vazduha napadaju protivničke oklopne i ostale ciljeve pa jedva da je potrebno dizati helikopter u tu svrhu i rizikovati pogibiju posade. Zaključak koji su izveli Korejanci treba da se čuje i kod nas. Helikopteri imaju i dalje svrhu, posebno ako mogu da desantiraju, kao npr. Mi-35 ili H-145M, ali bolje je akcenat za protivoklopna dejstva staviti na dronove, posebno sa optičkim kablom (PRDC je nedavno reklamirao svoj novi takav model dometa 20 km, otprilike prekopiran koncept ruskog “Vandal” drona).