Ponuda veka koju su dale Sjedinjene Države da kompletnu proizvodnju helikoptera Bel AH-1Z presele u Nemačku gde bi se proizvelo 60 letelica za tu armiju, ali kasnije i za ostale zemlje se i dalje razmatra.
Borbveni helikopteri tipa Tigar koje je ta zemlja kupila od proizvođača Erbasa su svi prizmeljeni, a remont letelica je označen kao neperspektivan i za njega bi se izdvojila poveća budžetska sredstva.
Ovde ćemo u kratkim crtama uporediti ova dva helikoptera:
Borbeni helikopter AH-1Z je naslednik popilarne AH-1 Kobra koji je imao davno premijeru u Vijetnamskom ratu od 1967-1973 u verziji AH-1G. Za sad ga jedino u armiji SAD koristi Korpus mornaričke pešadije pod oznakom AH-1W Super Kobra.
U sastavu američkih marinaca nalazi se oko 180 ovih helikoptera. Prvi primerak novog helikoptera završen je juna 2006, a u ograničenoj operativnoj upotrebi nalazi se od 2011 godine. U odnosu na rane verzije izvršen je niz modofikacija koji se odnosi na promenu rotora umesto sa dve elise montiran je četvorokraki izrađen od kompozitnih materijala.
Helikopter pokreću dva motora General Electric T700-GE-401 koji je identičan kao i kod verzije W.
Ovaj helikopter je težine 8,4 tone, borbeni radijus sa 70,5 povećan je na 240 km. Piloti imaju nišanski sistem Tales Top Owl na kacigi kao i elektoroptički nišan kompanije Lockeed Martin.
Taktičko tehnički podaci AH-1Z Viper
Dimenzije: dužina 17,8 m, visina: 4,4 m, prečnik glavnog rotora 15 m
Težina: praznog 5.580 kg, pun 8.400 kg
Motori: 2x GE T700-GE-401C jačine 1695 konjskih snaga
Maksimalna brzina: 370 km/h
Borbeni radijus: 240 km
Maksimalni dolet 575 km
Plafon leta: 6.100 m
Posada: 4+8
Ideja o novom čistom evropskom borbenom helikopteru nastala je sredinom 1980-tih godina prošlog veka. Cilj je bio imati helikopter sposoban za protivoklopnu borbu i pružanje vatrene podrške trupama na zemlji. Osnovna ideja konstruktora bila je stvoriti lak, pouzdan, brz i pokretljiv helikopter dobro opremljen i naoružan. Ubrzo ovaj helikopter prdstavljao je vrhunac ebropske vazduhoplovne tehnike.
Na Tigru je primenjena najstavremenija tehnologija, ugađena najsavremenija elektronika.
Predviđene su tri verzije ovog helikoptera klasični helikopter za vatrenu podršku trupa na kopnu i vođenje protivoklopne borbe, naoružan sa sa protivoklopnim raketama TRIGAT ili HOP i lanserima nevođenih raketnih zrna kalibra 68 mm, protivavionskim mitraljezom kalibra 12,8 mm, raketama vazduh-vazduh tipa stinger.
Za francusku armiju helikopter je dobio i top kalibra 30 mm. Helikopter je namenjen za vođenje borbe u vazduhu i na kopnu u svim vremenskim uslovima, nevođenim raketnim zrnima kalibra 68 mm i raketama vazduh-vazduh tipa Mistral.
Za nemačku izrađena je verzija UHT za pružanje vatrene podrške i vođenje protivoklopne borbe . Prvo prtotip helikoptera Tigar poleteo je 1991, a serijska proizvodnja počela je 2002. Nemačka je očekivala prve primerke svojih helikoptera 2004. godine, ali zbog kašnjenja ti primerci stigli su 2008 godine u naoružanje.
Sam helikopterv napravljen je uglavnom od kelvara i to više od 80 odsto konstrukcije letelice, Helikopter ima mali radartski odraz, pojačanu konstrukciju, ugrađene samozaptivne rezervoar za gorivo. Četvorokraki roto je zaštićen i ojačan od direktnih pogodaka granata kalibra 20 mm. Posadu čine pilot i operater-strelac koji sede na tandem sedištima. Operater nišani iz prve kabine i ispaljuje protivoklopne rakete, pilot lansira PVO rakete Stinger ili Mistral.Helikopter pokreću dva motora MTU Rolls Royce MTR-390 snage svaki po 1.322 konjskih snaga.