9М729 ИСКАНДЕР К ОРУЖЈЕ КОЈЕ УЗНЕМИРАВА ЗАПАД

Главни задатак новог ракетног система био је лансирање крстареће ракете 9М728 и 9М729 великог домета са конвенционалном и нуклеарном бојевом главом

Са одлуком руског председника Владимира Путина да се поново покрене производња ракета средњег домета у јавности се појавила поново прича о ракети 9М729 о којој је било речи 2019. када је тадашња трампова администрација дигла прашину јер се појавио пројектил домета 2.500 км који може да погоди било који град на Западу Европе.

Заправо Русија је 2019. године увела у оперативну употребу две ракетне бригаде које су биле наоружане тактичким ракетним системом Искандер К.

На Западу овом ракетном систему била је додељена ознака SSC-8 Screwdrive, који је током развоја носио ознаку SS-X-8. Главни задатак новог ракетног система био је лансирање крстареће ракете 9М728 и 9М729 великог домета са конвенционалном и нуклеарном бојевом главом.

Ознака 9М означава да је у питању ракета за копнену војску.

Развој овог ракетног система Русија није на сва звона обелодањивала у јавности. Западне обавештајне службе су знале за развој овог ракетног система али нису имали довољно информација.

Оно што је било непознато јесте да је Русија већ прве оперативне једнице имала 2018. године са овим ракетним системом, али је то негирано све до лета 2019 када су позвани страни војни аташеи пред којима је приказан сам лансер контејнер са ракетом и нова ракета ракетно система Искандер К.

Неке процене говориле су да је Русија је тад имала око 80 ових крстарећих ракета са припадајућим мобилним транспортним возилима.

САД су тад директно оптужиле Русију да крши споразум ИНФ према коме је забрањено да Москва има ракете већег домета од 500 до 5.500 км, због чега је Вашинготн исте године изашао једнострано из тог споразума и за то оптужио Москву.

За SSC-8 Screwdrive се на Западу наводи да овај ракетни систем је наследник RK-55 Relief NATOкласификација SSC-X-4 Slingshoot, који је био совјетска противтежа америчком BGM-10G Gryphon. Само што се захуктала производња RK-55 Relief дошло је до потписивања Споразума о ограничењу ракета средњег домета 1987 због чега ова ракета није ушла у оперативну употребу.Укупно је до тад израђено 80 ракета.

Многи лансер SSC-8 Screwdrive пореде са SSC-X-4 Slingshoot са су имали доста сличности.

Русија је прве оперативне тестове SSC-8 Screwdrive извела била 2008 године, а евалуацијска тестирања 2014- и 2015 године. У питању је била ракета 9М729. На оперативним тестирањима ракета је премашила домет већи од 500 км.

Транспорно лансирно возило ракетног система SSC-8 Screwdrive засновано је на возилу МЗКТ 7930 конфигурације 8х8. По спољашњем изгледу много се не разликује од транспортног возила ракетног система Искандер SS-26 Stone Iskander 9M720, 9M7203,9M723-1 и искандер К који се налази у оперативној употреби руских јединица копнене војске.

Међутим верзија за крстареће ракете је мало већа и уместо две тактичке може да носи контејенер са 4 крстареће ракете и то товарни део и кабина за посаду. Возило моного подсећа на обалски ракетни систем Бастион Клуб М.

Иначе сва возила МЗКТ 7930 су набављена у Белорусији. Овај теренац покреће дизем мотор YaMZ-846 јачине 500 коњских снага који му омогућава брзину од 70 км на час на путу, а по земљаном терену 20 до 40 км на час. Овај теренац способан је да савлада нагиб од 30 посто, вертикалних препрека до 0,6 м, ровова ширине 2 м и водених препрека дубине 1,4 м. Мењач је шестостепени. Дужина возила је 12,7м, ширина 3 м, висина 3,29 м, маса празног возила 20,5 тона, а са теретом 24 тона. транспортно возило је могуће авионски превозити у великом војнотранспортном авиону АН-124. Посада транспортно лансирног возила је трочлана и сви су намештени у кабини.

Кабина је оклопљена и заштићена од пешадијског наоружања.

Свако лансирно прати и транспортно возило за превоз и дотур ракета који осим додатних ракета има и дизалицу што омогућава брзу попуну лансера ракета.

Сваки лансер носи по четири крстареће ракете 9М728 и 9М729.

Иначе САД су од Русије тражили да уништит 2019/2020 све лансере и ракете типа 9М729, а ко то не ураде САД ће се повући из споразума ИНФ. Русија то није урадила и дошло је до повлачења из споразума.

Шта знамо о ракети 9М729

Ради се о копненој модификацији морнаричке крстареће ракете 3М-14 Калибр која се лансира са ракетних корвета, фрегата и подморница. Премијера ових ракета био је руски напад на џихадисте у Сирији. Произвођач оба типа ракета је компанија Новатор. Заправо 9М729 је модификација 9М728 у односу на коју има већи домет чак 2.500 км . Ракета 9М728 позната је и као ракета Р-500 на Западу има ознаку SSC-7.

Oko домета ракета 9М728 и 9М729 постоје неслагања око домета између Руса и Американаца. Руси тврде да домет не прелази прве 490 км, а друге 500, Американци баш и не верују и тврде да је домет 9М729 управо најопаснији јер је већ од 2.000 км. Неки верују да потенцијални домет је чак већи и иде до фантастичних 5.500 км.

Крстарећа ракета 9М729 дугачка је 8 метара и пречника 0,53 м. Распон крила је 3 м. Маса ракете је 2.300 кг, а јачина бојеве главе конвенционалне 400 до 500 кг. Одступање од циља процењено је на 5 м.

Крстарећа ракета 9М729 може да носи нуклеарну бојеву главу јачине 5-10 килотона. Ракета је намењена за уништавање важних противничких циљева , комадних и комуникациони чворишта, база, подземних комплекса. Ракета 9М729 смештена је у херметички запаковани контејнер који се монтира на транспортно лансирно возило . Стартни мотор избацује ракету из лансера, а по изласку из контејнера активира се маршевски мотор и отворе крилца . Током лета ракета 9М729 прати конфигурацију терена под собом, по висини лети у профилу који највише отежава њено пресретање ракетним и артиљеријским јединицама ПВО. Током лета према циљу висина не прелази 6 км. У коначној фази ракета снижава висину лета на 50 или мање метара од нивоа земље и маневром покушава да се измакне пресретању противникове ПВО одбране. Навигација ракете темељи се на инерцијалном навигационом систему који се допуњава са руским системом глобаног позиционирања ГЛОНАСС. Оно што је занимљиво јесте да сваку од четири ракете на лансеру могуће је усмерити према различитим циљевима.

Са ракетним системом 9М729 Русија је добила у оперативну употребу оружје који може употребити не само против једне чланице НАТО, него против више њих на западу и у централној Европи и на Балтику, а однедавно и на Скандинавији.

Логично се поставља питање да ли је ракетни систем Тајфун адекватан одговор на руску претњу.

Русија ове ракете је поставила на следећим локацијама: ракетни батаљон Моздок Северна Осетија, база Шуја Подмосковље, Капустин Јар опитни батаљон, Камшилов јужно од Јекатеринбурга . Један такав ракетни батаљон је предат и Белорусији.

Сваки ракетни батаљон има четири лансера са по четири лансирне цеви, што указује на 64 такве ракете

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *