KINA PROIZVODI 80% SVIH DRONOVA. AMERIKA, JAPAN I EU, KOLEVKE DRONOVA SADA KASKAJU ZA DJI

Sjedinjene Države i njihovi saveznici su se suočili s ozbiljnim izazovima u oblasti bespilotnih letelica. Nekada lideri u tehnologiji i obimu proizvodnje, SAD su danas patuljak u poređenju sa kineskim kapacitetima. Doslovna svaka tehnologija neophodna za izradu jednog drona, potiče iz SAD, Evrope i Japana. Ipak, to danas ništa ne znači. Danas Kina drži udeo od oko 80% svetske proizvodnje BPL.

Iako su mnogi ključne komponente dronova izumi SAD, Japana i Evrope, proizvodnja je gotovo u potpunosti prešla u Kinu. Japan je bio lider u kamerama, baterijama. Sjedinjene Države i Evropa su izumeli gotovo sve – motore, propelere, senzore, softver, šasiju, prijemnike, kontrolere. Većina komponenti koji se široko koriste u bespilotnim letelicama izumljeni su u Sjedinjenim Državama, Japanu i Evropi, ali skoro svi oni se sada proizvode u Kini. Kineska kompanija DJI je najveći svetski proizvođač BPL.

Kina ima značajan udeo u globalnoj proizvodnji dronova, procenjuje se da je njen udeo i do 80% u tržištu dronova. Kompanije poput DJI, koja je lider u ovoj industriji, dominiraju kako u proizvodnji, tako i u inovacijama. Rusija i Iran takođe pokazuju zube i znanje. Iranski dronovi su se proslavili u Ukrajini. Rusija je ove godine udesteotručila proizvodnju. Skoro milion i po drnova je isporučeno Oružanim snagama Ruske Federacije. Predsednik Putin i novi ministar vojni, Belousov, su najviše pažnje posvetili upravo ovom segmentu. Rusija podstiče i inicijativu malog i srednjeg biznisa na ovom polju

Ukrajina je imala ozbiljne količine dronova, što se moglo videti u borbenim dejstvima u proteklih godinu dana. Ipak, opšti utisak je da i ona, odnosno, njeni partneri gube dah u ovoj trci.

Ovako gignatska nesrazmere stavlja pod sumnju stratešku poziciju Zapada, i njihovu nekadašnju prednost. Tehnologija i inovacije u oblasti dronova se brzo razvijaju. SAD su možda već i izgubile svoju dominaciju u ovoj oblasti, jer njihovi rivali danas imaju daleko veću praksu, obim proizvodnje i možda još po neko iznenađenje.  

11 komentara na “KINA PROIZVODI 80% SVIH DRONOVA. AMERIKA, JAPAN I EU, KOLEVKE DRONOVA SADA KASKAJU ZA DJI

  1. a sta mislite zasto je to tako?

    evo vam primera

    kolio kosta Ajfon? – mnogo, jel da.

    a znate gde se pravi? – U Kini.

    a znate koliko kosta proizvodnja po primerkui
    ..
    10 dolara
    ..
    znate ko pravi Ajfon u Kini?

    kineska deca, male ruke i prsti za sklapanje delova to glupog kalafona

    znate cime ih hrane?

    svinjetinom i pirincem

    znate da u pogonima postoje mreze koje sluze da ako dete padne da se ne povredi

    pa vi i dalje serendajte o Kini, o njenoj velikoj ekonomskom moci… kao fol oni su prva ekonomija sveta

    jesu k.c.

    ali, Ameri se ogradjuju polako

    Intel izgradio novu fabriku chipova u Oklahomi

    ostaju Kinezi be tehnologije za proizvodnju

    do sad je Kina bukvalno bila ekonomska kolonija Amerike
    – jeftina radna snaga, pre svega, masovna proizvodnja –

    mislite o tome kad budete velichali tu… Kinu u kojoj su ljude gazili tenkovima na Tjenanmenu

    1. Razmisljao sam da te ostavim da se svadjas sam sa sobom ko i obicno, ali dobronameran savet nije bolest sve sto bili idi kod psihijatra, psihologa bilo koga pa makar bio i vrac stvarno ti nije dobro. A samo jedna brojka za glupsona tvog kalibra, Kina iskoluje godisnje 5.000.000 inzenjera duplo vise nego kompletan zapad.

    2. Ebans de odjebi na svoje krvacke portale, pusti nas Srbe da sami sebi tumačimo geopolitiku, kad budeš imao malo novca otidi malo u Kinu pa će ti mnoge stvari biti jasne! A sad noga!

      1. sta bre ti da tumacis, pa ti si slucaj za analfabete…
        znas kako vi Srbi imate zelje, to jest vasa omladina

        dakle, ovako razmislja jedan obican srBski 14-godisnjak

        moja je najveca zelja da zavrsim 8. razred i da mi tata kupi moootorr

        to bilo do juche

        danas, kad su malo poceli da igraju Counter strike, zelja im je da im tata kupi utoku

    3. Tebe izgleda plaćaju da pljuš po svemu i svačemu.. a da ne sklapaju mala deca ajfone sa njihvim rukicama.. do deca rade po africi de tvoji zapd šalje litiumske baterije jer je proces reciglaze skup i jako otrovan .. pa im jeftinije da plate zemljama trećeg sveta da odlazu otpad… a ova deca koju ti spominješ su u industriji Tekstila .. u Aziji …
      Nego se pitam ko je tebe i čime hranio kad se u svakom članu naleti na tvoje glupe i bolesne komentare … PS idi leči se .. imaš ozbiljan problem ..

      1. tu je probljem kod vas Sjerbi

        jete mnogo svinjsko meso a ono puno kormoni, ludilo od tog se dobiva

        onda i vi postajete…. ajd da se ne izrazavam, ja sam fin kuljturan vaspitan covjek

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *