Британско министарство одбране је, према извештају The Telegraph-а, оптужило украјинске снаге, за непримерено трошење скупоценог оружја и војне опреме. Ово је изазвало забринутост међу западним савезницима, који су Украјини обезбедили значајну војну помоћ.
Telegraph пише да је британско министарство одбране оптужило је Украјину да троши скупо оружје и опрему. Украјинске снаге су често “промашивале мете приликом употребe британских пројектила Brimstone” због коришћења застарелих совјетских система за навођење. Ово је довело до расипања високо технолошког наоружања. Затим, украјинска војска је, према извештајима, лансирала пет до шест противтенковских пројектила NLAW на једну мету, користећи их као јефтине РПГ. Један испаљен пројектил NLAW кошта до 120.000 евра, што указује на недостатак одговорности у употреби оружја. Писали смо да Британци ову тактику виде као совјетску. Ипак, шта се крије иза ове критике?
Опрема као „потрошни материјал“
Украјинске снаге су, како се наводи, скупу опрему и оружје третирале као потрошни материјал. Ово је довело до тога да су руске снаге заплениле значајан број противоклопних система Џавелин, као и њихове ракете и лансирне цеви. „Руска војска сада вероватно има више Џавелина него британска“, истакао је британски извор.
Украјина би вероватно знатно раније капитулирала или се суочила са великим територијалним губицима. Зато је допремање опреме Украјини вршено без нарочите претходне обуке. Није тајна да се су се Украјинци обучавали и пре 2022. за коришћене овог оружја. Ипак, ширина сукоба је подразумевала да су многи војници мобилисани тек 2022. и 2023. Многи су једноставно дошли у посед савременог и скупог оружја. Наравно, грешка “партнера” је и у томе што су оружје испоручивали без обзира на цену. Било је само важно да се рат настави. Стиче се утисак да је тек доласком Трампа у Овални кабинет неко почео да поставља питање расхода. Европски партнери су пре тога сипали оружје у тзв. украјинску “рупу без дна” не хајући за цену. Сада сви накнадно показују лажну одговорност, критикујући Украјинце речима – “Знате то кошта”.
Извори су навели да је у украјинској војсци велика корупција. Камиони са опремом су нестајали, а возила су често остајала без кључних делова. Који је степен корупције говори чињеница да су чак нестајали и сигурносни појасеви, што указује на системске проблеме у управљању ресурсима. Ово је други проблем. Сам Зеленски је рекао да “не зна где је завршило 200 милијарди” помоћи. Проблем је и безбедносне природе, примера ради примерци Џавелина су уочени и у рукама мексичких картела.