“UKRAJINA MNOGO RASIPA NAŠE ORUŽJE, BRIMESTONE, NLAW I DŽAVELINE” – ŠTA STOJI IZA SUKOBA U POGLEDU NAČINA RATOVANJA

Britansko ministarstvo odbrane je, prema izveštaju The Telegraph-a, optužilo ukrajinske snage, za neprimereno trošenje skupocenog oružja i vojne opreme. Ovo je izazvalo zabrinutost među zapadnim saveznicima, koji su Ukrajini obezbedili značajnu vojnu pomoć.

Telegraph piše da je britansko ministarstvo odbrane optužilo je Ukrajinu da troši skupo oružje i opremu. Ukrajinske snage su često “promašivale mete prilikom upotrebe britanskih projektila Brimstone” zbog korišćenja zastarelih sovjetskih sistema za navođenje. Ovo je dovelo do rasipanja visoko tehnološkog naoružanja. Zatim, ukrajinska vojska je, prema izveštajima, lansirala pet do šest protivtenkovskih projektila NLAW na jednu metu, koristeći ih kao jeftine RPG. Jedan ispaljen projektil NLAW košta do 120.000 evra, što ukazuje na nedostatak odgovornosti u upotrebi oružja. Pisali smo da Britanci ovu taktiku vide kao sovjetsku. Ipak, šta se krije iza ove kritike?

Oprema kao „potrošni materijal“
Ukrajinske snage su, kako se navodi, skupu opremu i oružje tretirale kao potrošni materijal. Ovo je dovelo do toga da su ruske snage zaplenile značajan broj protivoklopnih sistema Džavelin, kao i njihove rakete i lansirne cevi. „Ruska vojska sada verovatno ima više Džavelina nego britanska“, istakao je britanski izvor.
Ukrajina bi verovatno znatno ranije kapitulirala ili se suočila sa velikim teritorijalnim gubicima. Zato je dopremanje opreme Ukrajini vršeno bez naročite prethodne obuke. Nije tajna da se su se Ukrajinci obučavali i pre 2022. za korišćene ovog oružja. Ipak, širina sukoba je podrazumevala da su mnogi vojnici mobilisani tek 2022. i 2023. Mnogi su jednostavno došli u posed savremenog i skupog oružja. Naravno, greška “partnera” je i u tome što su oružje isporučivali bez obzira na cenu. Bilo je samo važno da se rat nastavi. Stiče se utisak da je tek dolaskom Trampa u Ovalni kabinet neko počeo da postavlja pitanje rashoda. Evropski partneri su pre toga sipali oružje u tzv. ukrajinsku “rupu bez dna” ne hajući za cenu. Sada svi naknadno pokazuju lažnu odgovornost, kritikujući Ukrajince rečima – “Znate to košta”.

Izvori su naveli da je u ukrajinskoj vojsci velika korupcija. Kamioni sa opremom su nestajali, a vozila su često ostajala bez ključnih delova. Koji je stepen korupcije govori činjenica da su čak nestajali i sigurnosni pojasevi, što ukazuje na sistemske probleme u upravljanju resursima. Ovo je drugi problem. Sam Zelenski je rekao da “ne zna gde je završilo 200 milijardi” pomoći. Problem je i bezbednosne prirode, primera radi primerci Džavelina su uočeni i u rukama meksičkih kartela.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *