M2 BRADLEY БРОДОМ СТИЖЕ У ХРВАТСКУ: АМЕРИЧКА БОРБЕНА ВОЗИЛА ПЕШАДИЈЕ НА БАЛКАНУ

Foto: Shutterstock

Сага која је трајала од 2019. године о хрватској набавци борбених возила пешадије БВП M2 Bradley ODS коначно је од сна која је трајала неколико година постала јава. Првих 22 борбена возила пешадије су деконзервирана, утоварена на брод и кренула су преко Атланског океана пут Ријеке.

Прве информације указивала су на 20 возила, али на крају укупна цифра се усталила на 22 комада M2 ODS, који би до средине или краја децембра требали да стигну у Хрватску.

Хрватска иначе је почетком јануара 2022 са Американцима постигла договор о набавци борбених возила M2 Bradley, за шта ће издвојити 145,3 милиона долара. Како је наведено раније ради се о оклопним борбеним возилима М2А2 ОДС, а укупна вредност посла је 196,4 милиона долара. Америчка донација ће износити 51,1 милион долара, што значи да ће Хрватска уплатити 145,3 милиона долара, навела је тада Хина.

Foto: Shutterstock

Хрватска и САД потписали су споразум према коме ће набавити 89 БВП Бредли од којих ће 62 бити модернизована, пет возила биће за обуку, а 22 искориштена за резервне делове. Вредност посла оцењена је на 196,4 милиона долара, од чега америчка донација износи 51,1 милион долара, а Хрватска треба да плати 145, 3 милиона долара.

Хрватска ће тим пакетом добити 62 борбена возила, 22 возила за резервне делове и 5 за обуку, а њихова модернизација ће се одвијати у Ђури Ђаковићу у Славонском Броду. Опрема укључује аутоматски топ од 25 мм, митраљез калибра 7,62 и противоклопе ракете TOW.

Хрватска је чланством у НАТО савезу преузела обавезе да до 2026. формира средњу пешадијску бригаду, што захтева одговарајућу опрему за копнену војску.

Foto: Shutterstock

Када стигну M2 Bradley највероватније у Ријеку биће укрцани на терентне вагоне и пребачени до фабрике Ђуро Ђаковић у Славонском Броду где ће се обавити ремонт.

Према сазнањима ТВ Фронт динамика плана ремонта су два Bradley месечно. Што се тиче прича о модернизацији на стандард А3 и А4 неће бити ништа јер новца за такав амбициозни план за сада нема.

Заовај посао у Ђури Ђаковићу осим хрватских радника стигли су и запослени компаније Bae System која производе борбена возила пешадије Bradley, као и припадници америчке војске. Иначе запослени компаније Bae Systeм руководће процесом ремонта, обуке и примопредаје овог борбеног возила пешадије у јединицу где ће ова возила постати оперативна.

Иначе сви Бредлији биће размештени у источној Славонији.

Foto: Shutterstock

Хрватска се 2016. године обавезала да ће уз постојећу Гардијски оклопно механизовани батаљон и гардијску механизовану бригаду формирати још једну једницу средњу пешадијску бригаду која ће бити механизована и састављена од 60 борбених возила пешадије Бредли М2А2 ОДС и BVP M-80A наслеђених из арсенала бивше ЈНА у првој фази док не стигну борбена возила точкаши Патриа АМВ 30 комада, за које ће Хрватска издвојити 158 милиона евра и 11 милиона евра за набавку противоклопних ракета Спике израелске производње. Хрватски сабор је већ крајем јануара 2023. дао зелено светло, а плаћање 30 нових борбених возила точкаша биће заврешно планом до 2028 године.

Оно што је интересантно Хрватска војска у свом саставу има 126 борбених возила пешадије точкаша Патриа, а 30 додатних како је званично наведено потребно је за постизање циљева и способности у оквиру НАТО и опремање дела будуће средње пешадијске бригаде, што ће бити комбиновано увезивањем борбених возила пешадије Бредли М2А2 ОДС и точкаша Патриа АМВ.

По својој структури средња пешадијска бригада (могли би рећи слободно механизовану) састојаће се од: три средња механизована батаљона опремљена бробеним возилима точкашима и тешки механизовани батаљон опрмљен борбеним возилима пешадије гусеничарима која би требала да појача способност заштите суверенитета и територијалне селовитости Републике Хрватске, са значајним доприносом колективној безебдности у оквиру НАТО савеза.

За њу се верује да је у питању наменски организована формација за учешће у НАТО операцијама, којој ће се по потреби придавати друге формације ранга батаљона и тиме створити услови за фомрирање борбене групе механизоване пешадије.