ВОЈСКА СРБИЈЕ УСКОРО ЋЕ ДОБИТИ ЈОШ РАДАРА ГМ-400 И ГМ-200 ЗА ОСМАТРАЊЕ НЕБА СРБИЈЕ

Фото: Министарство одбране Србије

ТВ ФРОНТ/Политика

Припадници 126. бригаде ВОЈИН Војске Србије започели су интензивну обуку на радарима дугог домета ГМ-400 која траје. То је како Политика пише увод у пријем нове количине ових радара домета 400 км, а у једницу треба да стигну и радари средњег домета ГМ-200.

Према сазнањима „Политике”, очекује се да ће ускоро бити испоручени и купљени радари типа ГМ-200 средњег домета, који су такође производ компаније „Thales”, француског гиганта електронске наменске индустрије. Они ће допунити осматрање ваздушног простора Србије, посебно тамо где рељеф „заклања поглед” са других радара. 

Фото: Министарство одбране Србије

Радар ГМ-400 који је набавила Србија сматра се тренутно најбољим радаром дугог домета на свету. Његовим увођењем у оперативну употребу у Војсци Србије испуњени су највиши стандарди у извршавању задатака контроле ваздушног простора, навођења ловачке авијације на циљеве у ваздуху, усмеравања артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства и пружања навигацијске помоћи ваздухопловима у невољи. Штавише, први смо корисници најмодерније верзије ових радара чија је прецизна ознака „ГМ-403 алфа”.

Фото: Министарство одбране Србије

Ови радари откривају све врсте летелица, укључујући и оне са малом одразном површином, на даљинама преко 500 и висинама преко 30 километара. ГМ-400 може да открије више од невероватних 10.000 „трагова” на небу, како то кажу „војиновци” у својој стручној терминологији. Радар је отпоран на ометање, такође може и да прецизно показује релативне координате између циљева, што је посебно важно приликом навођења ловачке авијације.

Обука која се спроводи обухвата теорију из области радарске технике и практичан рад на систему, када се увежбавају процедуре у прикупљању, обради и дистрибуцији података радарског осматрања и рад техничког особља задуженог за одржавање хардверских и софтверских компоненти система.

Иначе, подаци са радара ГМ-400 се очитавају помоћу три дисплеја. Један је на самом радару, на другом је омогућен даљински рад са удаљености и до 500 метара, што је у ратним условима изузетно важно како би се у случају дејства непријатеља сачували животи оних који раде на радару у том тренутку, а са трећег би се могло управљати и са више стотина километара ако постоји одговарајућа телекомуникациона инфраструктура за пренос података.

Све у свему, ово je најзначајнија набавка нових радара после више деценија. Славна 126. бригада ВОЈИН, која је пре четврт века током целе НАТО агресије на СР Југославију извршавала своје задатке, још увек има и радаре британске и америчке производње набављене још у временима некадашње ЈНА и пажљиво их одржава и користи.