САД у НАТО разматрају размештај нуклеарног оружја у Пољској и балтичким државама

Амерички званичници унутар НАТО воде разговоре о могућности размештаја нуклеарног оружја у новим државама чланицама Алијансе, наводи Финанциал Тимес, позивајући се на три неименована извора упозната са дискусијама. У фокусу су Пољска и балтичке државе, што би представљало даље ширење модела нуклеарне поделе унутар НАТО.

Према наводима листа, разговори су усмерени на предње размештање авиона двоструке намене, односно борбених летелица способних за извршавање конвенционалних задатака и ношење нуклеарних бомби. Такви авиони су кључни део постојеће нуклеарне архитектуре Алијансе.

Пољска и балтичке државе у првом плану

САД тренутно имају напред размештене нуклеарне бомбе у ваздухопловним базама у Холандији, Белгији, Немачкој, Италији, Турској и Великој Британији. Према истом извештају, земље источног крила НАТО, посебно Пољска и балтичке државе, показале су највеће интересовање да на својој територији угосте америчке авионе двоструке намене.

Пољска је и раније јавно тражила размештај америчких нуклеарних бомби као средство одвраћања Русије. Бивши председник Анджеј Дуда отворено је позивао Вашингтон на такав корак, иако је нова власт у Варшави касније ублажила тај став.

Разговори трају, али договора још нема

Финанциал Тимес наводи да се дискусије воде кроз НАТО канале у тренутку када САД смањују фокус и конвенционално војно присуство у Европи, док европске државе истовремено повећавају војне расходе. Циљ ових разговора, према изворима листа, јесте да се ублаже страхови европских престоница да би могле остати без чврсте америчке подршке.

Пољска је у међувремену приступила и француској шеми „предњег одвраћања“, која предвиђа ширење француског нуклеарног кишобрана над том земљом и потенцијално привремено размештање француских авиона способних за нуклеарне задатке.

Ипак, према истом извору, договор о ширењу америчког нуклеарног присуства за сада није близу. Разговори трају, али одлука о новом размештају америчког нуклеарног оружја још није на видику.

Један коментар на “САД у НАТО разматрају размештај нуклеарног оружја у Пољској и балтичким државама

  1. дакле, не да су руси испали глупи и прости са овим ратом у украјини
    – од тога да це за три дана да освоје Кијев, па до прице да це да спреце сирење НАТО на исток…
    – па до мантри како неце да дозволе Украјини у НАТО да удје јер це, забога, онда НАТО да постави ракете на 500 км од Москау црвенау… као да им не цхуцхе америцке подморнице у Мурманску, исто као сто руске цуцхе испред америцке обале…
    – и јос слицне гомиле глупости… попут оне о застити руског зивља.. које је кримиланац Игор Гиркин (који сад труне у неком Путиновом затвору) са својом бандом подигао на устанак (увидјате ли слицности са самозваним капетаном Драганом, вуцибатином, вагабундом који је организовао некакве книнѕе по Крајини, па су сви побегли ко послезње п.изде кад је загустило, а данас исти по разноразним телевизијама, иако је остарео ко олињали ѕукелан, дрзи некакве квазипатриотске вакеле…)
    дакле, досли смо до тога да су пале бомбе на Путков родни град, док у њему мрси м.да на некаквом руском економском самиту

    али
    погледајте
    НАТО лукаво сири нуклеарни арсенал на новопридосле земље…
    Румунија је најбољи пример, мада… Румуни су испали најпаметнији, највисе су профитирали од тога… погледајте њихов бдп данас… обаска сто имају Ф-16…

    глуп си Путине… направио си јос 1000 непријатеља, а хтео си да унистис једног

    нигде Амери не зуре, немају потребе… игра се наставља
    нису луди да нападну Русију, засто би?

Које је Ваше мишљење о овоме?

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *