ИЗРАЕЛСКИ СИСТЕМ АКТИВНЕ ЗАШТИТЕ ТЕНКОВА „TROPHY“ У УРБАНИМ ОПЕРАЦИЈАМА У ГАЗИ!

Фото: ИДФ

Друштвене мреже препуне су снимака употребе тенкова Меркава Мк3 Д и Мк 4 у Гази од када је израелска војска кренула у отворени рат против Хамаса до коначног уништења. Нема дана да се не појави снимак на коме се види лансирање ракете калибра 105 мм са тандем кумулативном бојевом главом из ручног ракетног бацача „Јасин“.

На снимцима се види често тенк Меркава како се налази на мети Хамасоваца са „Јасином“ у рукама, а затим лансирање ракете и погодак. Да ли је баш тако?

Не може да се искључи да има израелских тенкова Меркава Мк3 и Мк4 које су погођене, а то све зависи од ситуације и оклности. Исто тако није баш тачно да су Израелци први пут ове године употребили систем активне заштите Trophy.

На свим снимцима који се истини за вољу пуштају у пропагандне сврхе се види експлозија и самим тим се наводи да је тенк уништен. Да ли је баш тако?

Па није 100 посто у потпуности тачно , јер без обзири ша мислили израелски систем активне заштите Trophy је итекако показо свој вредност, чак и у урбаним условима.

Прва примена на тенку Меркава у Гази била је 2014 године када је неколико пута био лансиран РПГ али погодак није остварен. То је тад документовано у два случаја: Први док је тенк био у покрету и други док је тенк стајао.

Не само искуства из Газе, него и из Ирака где је овај систем био борбено тестиран на лаким оклопним возилима Страјкер и спасли су тај оклопњак од тоталне катастрофе. То је била препорука да чак и Немци купе овај систем активне заштите за своје тенкове Леопард А6, А7, А7+, А8, тенкови Пантер.

Систем активне заштите „Trophy“ своју премијеру имао је 2005 године на Сајму о техници која се користи у сукобима ниског интензитета. Наредне 2006. године иако су први примерци су били послати израелској војсци, тај систем активне заштите „Trophy“ није био употребљен у Другом либасном рату, где је у долини Вади Салуки срушен 35 -годишњи мит о неуништивости овог тенка.

Систем активне заштите „Trophy“завршио је и у Ираку, где су га Американци ставили на своје оклопне точкаше и тиме зауставили дебакл који је настао од када су та возила послата у Ирак, а касније и у Авганистан.

Систем активне заштите „Trophy“ развила је израелска компанија „Рафаел“. Прво ватрено крштење овај систем доживео је у Гази 1. марта 2011. године, где је показао 100 постону ефикасност. Прво се појавио на израелским тенковима, али и на тешким оклопним транспортерима попут „Намера“. систем „Trophy“нашао је примену и на америчким тенковима попут Абрамса.

За сад постоје све верзије овог система тежа од 820 кгза тенкове и лакша од 480 кг за оклопна возила.

Основ овог система чини радар Elta EL/M-2133 са четири антене за детекцију пројектила распоређени на четири угла куполе код тенка Меркава и рачунарско-управљачки систем и два лансера са аутоматским пуњачима 6-8 пројектила на бочним странама куполе и контролна једница са микропорцесорима интерфејсом са диплејом за приказ података од противоклопним пројектилима.

Муниција је у облику плоче која приликом активирања ствара узак, прецизно усмерени сноп састављен од неколико експлозивно формираних пројектила. Погађајући циљ, они у већини случајева не изазивају његову експлозију па је тако обезбеђена заштита од повређивања особа у близини активирања.

Систем делује 360 степени око возила по хоризонтали. „Trophy“ има способност игнирсања пројектила за које се процени да неће да погоди тенк, али и спосбност „Trophy“-ија да израчуна положај лансирања пројектила која се затим прослеђује нишанском систему возила и систему за управљањем војишту.

Рафаел каже да је „Trophy“ дизајниран да обезбеди „унапред дефинисану безбедносну зону за пријатељске трупе“ и представља „минимални ризик за посаде.

Иначе „Trophy“не пружа потпуну покривеност од 360 степени. Хамас је посебно користио наоружане дронове камиказе за напад од 7. октобра.

Колико је за сад уништено тенкова Меракава или погођено то за сад није познато. Постоје неки визуелни докази да су најмање 24 тенка Меркава уништена или оштећена у ускобима који трају од 7. октобра.