ATENTAT U PRAGU: KAKO JE PUCANO U NAJPOZNATIJEG NACISTU RAJNHARDA HAJDRIHA

Jedan od najpoznatijih atentata u Drugom svetskom ratu se dogodio 27. maja 1942. godine. Napadnut je moćni Rajnhard Hajdrih, jedan od najzologlašenijih nacista, kojeg je i sam Hitler nazivao „Čovek gvozdenog srca”.

Hajdrih je bio visoko rangirani oficir SS-a i policijski načelnik tokom nacističke ere. Bio je jedan od glavnih arhitekata holokausta tokom ranih ratnih godina, odgovarao je i primao naređenja samo od Hitlera, Geringa i Himlera u svim pitanjima koja se odnose na deportaciju, zatvaranje i istrebljenje Jevreja.

U vreme kada je Hajdrih bio Zamenik zaštitnika Protektorata Bohemije i Moravije (deo Čehoslovačke anektiran u Rajh 15. marta 1939), u Londonu je čehoslovačka vlada u egzilu odlučila da ga ubije.

Agenti Jan Kubiš i Jozef Gabčik predvodili su tim izabran za misiju, obučen od strane britanskog izvršnog direktora za specijalne operacije (SOE). Dana 28. decembra 1941., oni su padobranima izbačeni nad Češkom iz britanskog aviona.

27. maja 1942. Hajdrih je krenuo od svoje kuće put aerodroma, jer je planirao da se sastane sa Hitlerom u Berlinu. Agenti su mu na putu postavili zasedu, na jednom zavoju gdje je njegov automobil morao da uspori. Kad se u svom otvorenom Mercedesu približio, agent Jozef Gabčik je izašao iz skrovišta i pokušao da zapuca iz svoje automatske puške koja se zaglavila.

Hajdrih, umjesto da naredi vozaču da ubrza, naredio je da automobil stane i počeo je da puca na napadača. Tada je drugi agent bacio modifikovanu protivtenkovsku granatu na automobil.

Eksplozija je teško ranila Hajdriha, zadobio je teške povrede dijafragme, slezine i jednog pluća, kao i slomljeno rebro.

Odvezen je u bolnicu, gde je izvršena složena operacija, međutim Hajdrih je umro nedelju dana nakon atentata u bolnici od sepse.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *