A-10 Warthog: НЕУСПЕШНИ покушај НУКЛЕАРНЕ МОДИФИКАЦИЈЕ

Да ли сте знали да је америчко ратно ваздухопловство (USAF) разматрало могућност прилагођавања авиона A-10 Warthog за ношење тактичког нуклеарног оружја? Ова необична идеја заиста је разматрана седамдесетих година прошлог века.
Почетак идеје

Године 1975. USAF је наручио студију изводљивости како би проценио трошкове модификовања авиона A-10 за нуклеарне задатке. Резултат: трошкови су износили 86 милиона долара (у данашњим вредностима), што је било превисоко. Због тога је пројекат напуштен и идеја је временом заборављена, постајући део мање познате авијацијске историје.

Редизајн авиона

Прилагођавање A-10 за ношење нуклеарног оружја захтевало би значајне измене у дизајну. Нуклеарно оружје је изузетно тешко, и није било јасно да ли би структура авиона могла да издржи додатно оптерећење. Поред тога, постављало се питање да ли би мотори A-10 могли да обезбеде довољан потисак за ношење тако тешког наоружања.

JJW Photography / Shutterstock© JJW Photography / Shutterstock

A-10 је дизајниран да буде врхунски авион за блиску ваздушну подршку. Интервенције у дизајну ради прилагођавања за нуклеарно оружје вероватно би довеле до компромиса који би умањили способности авиона за његову примарну мисију. Из тог разлога, концепт модификације авиона за нуклеарне задатке представља значајно одступање од његове основне намене.

Временски контекст

У то време, 1975. године, нуклеарни тријумвират (копнене ракете, подморнице и бомбардери) био је у процесу модернизације. Иако су B-52 бомбардери били примарна нуклеарна платформа, планери су тражили авион који би могао да лети брже, ниже и евентуално избегне противничку ватру са земље. A-10 је разматран као опција која би додала нову димензију у разноврсности нуклеарних напада.

Проблеми са високом надморском висином

A-10 је познат по својој способности да лети ниско и споро, задржава се изнад бојишта и изводи стрме маневре. Међутим, авиони који носе нуклеарно оружје морају да делују на великим висинама како би пилот избегао ударни талас експлозије. A-10 није пројектован за такве услове, а његове перформансе на великим висинама су слабе.

VanderWolf Images/Shutterstock.© VanderWolf Images/Shutterstock.

Модификације потребне да се A-10 учини ефикасним на великим висинама додатно би умањиле његову способност за блиску ваздушну подршку, чинећи га мање корисним за првобитну мисију.

Безбедносна питања и одустајање од пројекта

Поред проблема са дизајном и перформансама, A-10 није имао стандардне безбедносне карактеристике за руковање нуклеарним оружјем, као што су ојачане складишне зоне и механизми за спречавање случајних детонација.

Michael Fitzsimmons/Shutterstock© Michael Fitzsimmons/Shutterstock

На крају, USAF је закључио да би додатни трошкови од 86 милиона долара били неоправдани. Одлука је била да се A-10 остави у његовом оригиналном облику, у којем је од тада постао легенда у пружању блиске ваздушне подршке.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *