ИНДИЈА НАМЕРАВА ОПРЕМАЊЕ ТЕНКОВА Т-72 И Т-90 ЛУТАЈУЋОМ МУНИЦИЈОМ

Foto: shutterstock/OlegD

Индијска војска објавила је обавештење о набавци у којем тражи предлоге од страних партнера за могућност снабдевања противтенковском муницијом, локално скраћено CALM.

CALM су дизајнирани да униште оклопне циљеве изван визуелног домета“, каже комерцијални захтев.

Како је наведено у публикацији Џејнса, лансери контејнерског типа требало би да буду инсталирани на тенкове Т-72 Ayeja, Т-90 Bhishma, БМП-2 Sarath, самоходне минобацаче и извиђачка возила. Обим куповине је мали (с обзиром да се очекује да ће развити сопствену производњу): Њу Делхи намерава да купи 180 CALM система заједно са 45 контролних станица, 14 симулатора, 14 система за обуку са инертним бојевим главама.

Потребан домет деловања CALM муниције мора да достигне 15 км, висина лета – до 4500 м, тежина лансера заједно са борбеним пуњењем – до 25 кг, трајање боравка у ваздуху – најмање 60 минута, дрон мора бити у стању да кружи изнад мете најмање 15 минута (укључено у сат лета). Наоружање беспилотних летелица мора да се састоји од кумулативне бојеве главе дизајниране за уништавање оклопних возила. CALM се мора покренути помоћу пнеуматског система.

Како је за Спутњик Индија објаснио генерал-мајор у пензији П.К. Сехгал, у свету само пет земаља производи противоклопну муницију: Русија, Кина, Иран, САД и Израел. Према његовим речима, Индија ставља велики акценат на самосталну производњу војних производа и комплетан трансфер технологије. Иако су и Русија и Израел можда вољни да то учине, Америка вероватно није заинтересована за такав договор.

У овом сценарију, онај ко понуди најбоље услове добиће овај тендер, јер је војсци ова муниција потребна управо сада„, одговара генерал.

Како је објаснио, ако би Русија понудила исте услове као за пројектил BrahMos, који је најуспешнији заједнички подухват између Москве и Њу Делхија, то би је учинило најјачим конкурентом за снабдевање муницијом (вероватно се мисли на Ланцет).

„Према његовим речима, ако Руска Федерација понуди трансфер технологије и обезбеди све компоненте, онда ће она постати лидер на овом тендеру, упркос учешћу у сукобу у Украјини“, упозарава он.

Генерал је објаснио да као и пројекат BrahMos, Њу Делхи не жели само заједничку производњу, већ и заједнички дизајн и будућа побољшања. Ако се било каква побољшања платформе за оружје направе у Индији или Русији, онда би ове технологије требало аутоматски да се дистрибуирају између обе земље.

Поред тога, Индија би желела да има слободу да продаје лутајућу муницију пријатељским земљама, као што то чини са снабдевањем BrahMos„, приметио је Сехгал.