ХАМАС ИЗ ДРУГОГ УГЛА: КАКО ДУХ ШЕИКА АХМЕДА ЈАСИНА И ДАЉЕ ЛЕБДИ НАД ГАЗОМ! ИНСПИРАЦИЈА ЗА СВЕ ХАМАСОВЦЕ

Foto: Shutterstock

Хамас, радикални исламистички покрет који је у суботу рано ујутро тачно 50 година од почетка Четвортог арапско-израелског рата познатог и као Јом Кипур покренуо рат који прети да прерасте у регионални рат који би могао да запали Сирију, Либан, Јордан, Египат да се умешају две регионалне силе и још неколико мањих држава, да би за све то Украјина била сафари рат.

О Хамсу је наводно било као све речено. Да ли је баш тако свашта се ту спомиње, али некако пренбегава се једна личност Шеик Ахмед Јасин- Палестинац родим из малог села ал-Јура поред Ашкелона. Неки извори наводе да је у питању и село Маџел. Ипак узећемо прву верзију.

Иако је мртав већ 19 година убијен је међу првима када је Израел покренуо био тактику „циљних убистава“ иако многи су на њега заобравили, његово име се говори са стахопоштовањем у Гази.

Јасин Ахмад Исмаил рођен је у селу ал- Јура поред Ашкелона. Он се сматра оснивачем и духовним лидером покрета Хамас, који је гле ироније чуда свој корен настанка имао у израелском затвору. Иронијом судбине једна слична организација је настала у затвору, али не израелском него у Ирачком. То је била исламска држава.

Јасинов живот је био сасвим безбрижан до чувене 1948. године када је избио Први арапско израелски рат. Јасин тада 12 годишњи дечак бежи са својом породицом у Газу и постаје један од десетина хиљада избеглица.

Четири године касније 1952. у једном инциденту постао је параплегичар. Неки тврде да је незгодно пао играјући фудбал у избегличком кампу Шати у Гази и остао је прикован за колица чиутав жувот све док га израелска ракета лансирана из хеликоптера АХ-64А Апач није елиминисала.

Foto: Shutterstock

Године 1956. Ахмед Јасин одлази на студије у Египат на универзитет „Аин Шамс“ у Каиру где студира арпску литературу и религију. У Египту придружује се покрету „Исламска браћа“ где се надахњује идејама Хасана ал Бане. После завршетка студија враћа се у Газу где поучава религију и молитву. Његова просветна функција трајала је све до 1973 када формира Колеџ Исламски колектив ( ал Мајма ал- Ислами /Муджама ал Ислами). Новац и све оно што је требало да ради један универзитет дала су Муслиманска браћа. Овај универзитет осим што се бавио просветним имао је и хуманитарни рад.

Оно што је интересантно у целој причи било је то што су Израелци знали за Јасина и његов покрет, али нису ништа предузимали него су га толерисали сматрајући да ће то бити корисна равнотежа са Арафатовим ПЛО. После иранске револуције фебруара 1979. године Јасин још више радикализује своје гледиште и инспирисан Хомеинијевим методама формира нови покрет Маџад ал Муџахедин (Слава исламских бораца).

Десет година касније Ахмеда Јасина 1983. хапси израелска војска иронијом судбине октобра месеца неки кажу и 7. октобра 1983, тачно на 10 година од почетка Јом Кипурског рата. Изрелски суд га осуђује на 13 година затвора. Већ тада био је светионик Палестинског Исламског покрета који је предводио. Осуђен је био на ћелију јер је поседовао нелегално оружје и правио исламске ћелије. Срећа му се насмехнула 1985 када је извршена размена заробљеника између Израела и Нардоног фронта за ослобођење Палестине. Ахмед Јасин тад је стављен под надзор и у кућни притвор у Гази. Већ тада Палестински исламски покрет постаје радикалнији под утицајем блиских Јасинових сарадника.

Децембра 1987. Јасин са осталих шест покрета са Муслиманском браћом даје јавну подршку почетку палестинског устанка Прве Интифаде ( интифада -значи устанак). Заједно са својим верним идеолозима Муслиманском браћом подржава устанак и јавно саопштава да је формирао нову организацију под именом ХАМАС (Харакат ал Мукавима ал Исламија) Исламски покрет отпора.

У Гази кључну улогу у анимирању прве интифаде имале су џамије одкале су полазиле све поруке

ХАМАС на арпаском означава ентузијазам и ватреност. ХАМАС одбија било какве преговоре са Израелом, подржава повратак целе Палестине и почиње да игра важну улогу у Интифади.

Јасин у својим говорима залаже се за формирање велике Палестине од Медитерана до Јордана, а главна стратегија премоћи по Јасину је демографија која ће помоћи Палестинцима да остваре премоћ над Израелцима у чему је и сам допринео. Имао је 11 деце.

Израел га обележава као терористу, а његов покрет као терористичку организацију.

Године 1988. ХАМАС објављује повељи објављеној августа 1988 саоштени су циљеви: посевећеност светом рату за Палестину против Јевреја,

У мају 1989 Јасина Израелци опет хапсе и 15. октобра те године осуђен је на доживотни затвор. Из своје ћелије наставио је да руководи Хамасом. Иза решетка остао је све до 1997. године и то 1. октобра када јордански краљ Хусеин моли Бењамина Нњтањахуа који је био тада прмеијер Израела да буде пуштен на слободу. Пропаст операције ликвидације неких Хамасоваца у Јордану била је идеална прилика за размену. Размењено је шест затвореника за Палестинце који су имали јордански пасош. Међу њима је био и Јасин који се преко Амана после опоравка враћа у Газу где гле чуда 6. октобра 1997 је дочекан као неспорни херој.

Јасин не часи часа него креће у акцију прикупљања новца за рат против Израела.

Дана 2. маја 1998 позвао је лидера Палестинаца Јасер Арафата да му се придружи и формирају заједнички фронт за отпор Израелу. Тог 25. јуна кренуо је на турнеју Иран, Сирија, Египат и Судан, Јасин се вратио у Газу. Тада је његов Хамас постаје опозиција у заједничком палестинском кабинету и позива све на џихад против Израела.

Палестинска самоуправа у Гази га 29. октобра опет затвара у кућни притвор. Првог јула 1999. на власти је био бивши генерал и специјалац Ехуд Барак који је хтео мир са Палестинцима . Јасин је тражио да се оконча израелска окупација Газе и да се распусте сва насеља и да Јерусалим постане град са исламским карактером.

„Оно што је узето силом, може једино да буде враћено силом“, говорио је Јасин мислећи на палестинске земље у време настанка Израела 1948 и окупација Западне обале и појаса Газе после рата 1967.

И онда на палестинску власт Јасер Арафата, Јасин се обрушава због разговора у јулу 2000. У исто време Јасин саопштава да ће зауставити напад на Израелце, а ако они престану да нападну Палестинце и ХАМАС како на Западној обали тако и у Гази.

Јасин је формирао и војно крило ХАМАСА „Езедин Ал Касем“. Ова војна формација носи име по палестинском националном јунаку кога су убили Британци 1935.жОружано крило Хамаса темељи се на Јасиновој исламистичкој филозофији која за јасан циљ има следеће:

„Немилосрдми рат, све док се застава ислама не завијори над Јерусалимом. У помоћ тада је Јасину притекао и Иран односно Паздарани или „Чувари исламске револуције“. Они постају главни инструктори који обучавају Јасинову војску од краја 1980-тих током целих 1990-тих а та обука доживљава експанзију посебно од 2006 године. Тада после пораза Фатаха ХАМАС се повезује са „Хизби Алахом“ и „Исламским Џихадом“ као и са другим регуларним јединицама.

У другој интифади која је покренута после инцидента Ал Акса. У новембру 2000 Хамас се придружио комитету за отпор који је формирао Исламске снаге за локалне акције.

Гине 2001. Друга интифада се проширила на целу територију. Јасин тада покреће масовну кампању слања бомбаша самоубица у Израел. Уследио је опти терор и несигурност. Напади бомбаша самоубица су били свакодневни .

После 14 месеци друге интифаде Хамас је постао снажан да себе сматра репрезентативним представником Палестинаца, који је обичан народ прихватио.

Арафата је Хамас неррвирао па је одлучио да похапси 151 члана ове организације и стрпа их у затвор. Шеик Ахмед Јасин тада полуслеп и паралисан као инспиратор и идеолог стављен је био у кућни притовр. Међутим, Арафат је себи направио огорман проблем и муку јер гомиле Палестинаца у Гази изашле су на улицу да кажу шта мисле о Јасиновом хапшењу. Улицама се орило име шеика Ахмед Јасина управо оним истим где је почела интифада. Такође и у Јерусалиму је било исто.

Палестинци из Газе показали су да не желе лидера који ће да поступа о израелским интерсима и наређењима.

У септембру 2003 Израелци покушали су атентатом да убију Јасина бомбардовањем његове зграде. Наиме 6. септембра 2003 Јасин је рањен у нападу када је израелски ловац Ф-16 бацио бомбу тешку 200 кг на зграде у којој је Јасин боравио.

У томе су успели тек 22. марта када је израелски борбени хеликоптер ракетом разнео аутомобил у коме је био Јасин. Према изјавама очевицима возило у коме је Јасин убијен гађан са неколико пројектила . Јасин се враћао из џамије са јутарње молитве. Осим Јасина погинула су и седморица његових телохранитеља. Одлука о ликвидацији Јасина донета је после напада на луку Ашадод у коме је убијено 10 Израелаца.

Смрћу Ахмеда Јасина ХАМАС није се угасио. Напротив све више је јачао из дана у дан, а 2006. године била је прекретница у многом чему. Прво обрачун са Фатахом који је изгубио појас Газе, и Други рат у Либану.