ДА ЛИ ЈЕ РУСКИ РЕАКТИВНИ ОКЛОП КОНТАКТ-1 НАДА И СПАС ЗА АМЕРИЧКЕ АБРАМСЕ НА УКРАЈИНСКОМ ФРОНТУ

Андреј Млакар

Да је ми је неко пре 20 година рекао да ће амерички тенк М1 Абрамс ратовати на истоку Украјине, да ће са њим управљати украјинске посаде у рату против руских тенкова и да ће као додатну заштиту користити руски реактивни оклоп рекао би да је немогуће, у најгорем случају да је луд.

Да живот пише драме и романе открио је и рат у Украјини где је уснимљен овај пут не Леопард 2, него амерички тенк Абрамс М1 А1 верзија АС који су донирани Украјини. После Бердичија где је уништено чак седам Абрамса од којих је један који је најгоре прошао и уништен у целости завршио у Москви стигао је украјински одговор.

На доњи део тенка испод возача постављене су коцке рекативног оклопа Контакт-1 како би се возач заштитио од удара са чела јер изгледа да Украјинци знају нешто што ми не, да је возач први страдао приликом поготка тенка с чела противоклопном ракетом или наиласком на нагазну мину,

По свему судећи иста ситуација је проблем са тенком Леопард 2 у верзији А-4 која је добила такође реактивни оклоп Контакт-1. Иста ситуација забележена је и на верзији А-6.

За сада ту ситуацију избегли су британски тенк Челинџер 2 и словеначки М-55С који има израелски реактивни оклоп супер бласер, мада је и он касније добио на бокове и гумене сукњнице контакт 1 са чиме је иста прича се поновила.

Та судбина за спас оклопа нашла се и код руског БТР -82А.

https://tvfront.rs/gde-god-nadjes-zgodno-mesto-ti-tu-postavi-reaktivni-oklop-kontakt-1

ERA (Explosive Reaktive Armor“ Риси су почели да примењују тек после искустава на Блиском истоку и Авганистану, Прва примена на тенковима Т-55, Т-62, Т-64, Т-72 и касније Т-80 почиње примена касета, кутија са експлозивом које се постављају преко основног оклопа. Такође додтанту заштитут у виду челичне плоче добило је место где цев излази из куполе, која је тај читав простор покрила.

Иначе украјински Абрамси имају уграђен реактивни оклоп М19 Аbrmas Reactive Armor Tile 1 (ARAT-1). ARAT је динамичка заштита и део елемента модификације Tank Urna Survival KitТанк Урбан Сурвивал Кит (ТUSК), који су активно користили амерички тенкисти за време кампање у Ираку. М19 је усвојила војска Сједињених Држава 2006. године за заштиту тенкова током борбе у урбаним срединама и производи га компанија.

М19 може да заштити бок тенка од кумулативне муниције са продором од око 500-550 милиметара. Заштита се може брзо инсталирати ручно, његови елементи се могу брзо заменити на терену.

Блокови ARAT-1 штите тенк од кумулативне муниције, гелера и малокалибарског оружја. Принцип рада је да кумулативни млаз пројектила удара у металне плоче, иницирајући експлозивни слој у средини, узрокујући да две металне плоче лете у различитим правцима. Са сваке стране тенкапостављена су 32 блока, постоји опциона могућност постављања на кполу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *