ЧИСТО И ПРАЗНО НЕБО НАД ЈУГОИСТОЧНОМ ЕВРОПОМ: ТАЧНО У 23 ЧАСА 23.МАРТА 1999. НА НЕБУ ВИШЕ НИЈЕ БИЛО НИЈЕДНОГ ЦИВИЛНОГ АВИОНА!

FOTO: SLAVIŠA GOLUBOVIĆ/PAD NOĆNOG SOKOLA

Андреј Млакар

Ове године 24. марта 2021. године навршава се 25 година од почетка НАТО агресије, која је трајала 78 дана и у којој је према не коначним проценама погинуло више од 3.000 цивила од чега је било 88 деце.

Тадашњу Савезну Републику Југославију напало је 19 чланица НАТО пакта предвођених Сједињеним Државама које су покренули операцију «Аlied Forcе», односно Савезничка снага. Током трајања агресије НАТО пакт у ваздушну кампању укључио је скоро 2.000 летелица разне намене.

Прича о томе како је почела НАТО агресија је одавно позната свима. О томе је речено скоро све, да ли је баш све речено?!

Некако остало је недоречено шта се дешавало ноћ пре на небу изнад Србије и у окружењу, а заправо то је био први весник јединицама ВОЈИН, ракеташима на дежурству и командном кадру у Оперативном центру РВ и ПВО да ускоро следи почетак НАТО агресије.

Наиме, тог 23. марта 1999. ракетни дивизиони 250. ракетне бригаде РВ и ПВО ВЈ већ су заузимали положаје око Београда. Неки дивизиони попут 3. ракетног дивизиона у вечерњим часовима преведени су били у приправност број 3.

Обични грађани јесу слутили да се припрема напад, али нико није могао да слути да се напад приближава.

Појединим дивизионима је већ наслућено да би око 23 часа могли да буду преведени у приправност број 1, што је значило спремност за тренутно дејство по циљевима у ваздушном простору.

Foto. Andrej Mlakr

«Прва борбена послуга заузела је своја места и чекала даља наређења. Слика осматрачког радара показивала је ваздушну ситуацију у кругу од 250 километара. Нешто око 23 часа ваздушни простор над територијом бивше СФРЈ остао је без иједног цивилног авиона. Саобраћај свих оних који су прелетали Балкан устаљеним маршутама претворио се у видљиво густо «усмерени ток» кроз Мађарску, Румунију и Бугараску. Није било дилеме, почело је или ће ускоро почети!», записао је на почетку своје књиге «Пад ноћног сокола», пуковник у пензији Славиша Голубовић, који је додао још један занимљив детаљ:

«Нада да ће нас густа магла, која је те ноћи обавијала обале Саве, бар мало заштитити, убрзо нас је напустила. Небо је постало кристално чисто. У исчекивању најгорег дочекали смо јутро. У 6.10 били смо преведени у приправност број 3.».

Тадашњи командант РВ и ПВО ВЈ генерал –пуковник Спасоје Смиљанић у својој књизи «Агресија НАТО ртно ваздухопловоство и противваздушна одбрана у одбрани отаџбине» наводи да су обаештајни органи РВ и ПВО још 19. марта дали информацију команди да ће до агресије доћи у наредним данима.


Генерал Смиљанић наводи у књизи да је ваздушни саобраћај у коридорима изнад Мађарске, Румуније и Бугарске тог 24. марта 1999 и даље био веома жив, али да је између 17 и 18 часова дошло до постепеног смањивања ваздушног саобраћаја изнад ових земаља да би после 18 часова потpуно престао.

«Чисто и празно небо изнад југоситочне Европе, за лаика је било изненађење, Мени је било извесно да ускоро почиње агресија на шта сам упозорио групу за борбено командовање на привременом командном месту Конаде РВ и ПВО у згради Команде у Земуну и комнданте Корупуса РВ и ПВО», написао је генерал Смиљанић.