БОРБЕНИ АРСЕНАЛ ИЗРАЕЛА ЗА НАПАД НА ИРАН: КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ, ДРОНОВИ КАМИКАЗЕ И БЕСПИЛОТНЕ ЛЕТЕЛИЦЕ

Андреј Млакар

Зелено светло је дато за израелски напад на Иран. Сада западњаци зову Нетањахуа, као што су звали иранског шефа дилпоматије Абдолханијана, кога сада исто зову поново. Док сви једни друге зову израелска армија започела је припрему.

Тимови који одређују потенцијалне мете за напад већ увелико раде да ли напади војску, ревллуционарну гарду или комплексе војне индустрије повезане са Пасдаранима. Зоне за обогаћивање уранијума и подземене нукеларне комплексе пре свега онај у Нантсу нико за сад и не спомиње.

Већ је познато да ће за ову мисију бити ангажовано РВ Изрела са већ провереним борбеним платформама за овако тешке задатке. За сада познато је да ће сигурно учествовати ловци 5 генерације F-35I Аdir са југа Израела који већ имају иза себе борбене мисије над Сиријом и наравно „летећа звер“ F-15I Ra am и потенцијално F-16I Sufa чије учешће се не искључујуе, али за сада фигурирају управо ове две летелице за напад на Иран.

Оно што највеће интересовање побуђује јесте са којим борбеним платфромама ће Израел кренути на Иран.

Борбене платформе

Већ ту се издвајају крстареће ракете које се лансирају са борбених авиона са којима Израел не би морао да крочи директно унутар Ирана али би могао са летелицама да дође од Персијског залива или границе Ирака и Ирана одакле би извршио директни напад.

RAMPAGE ALBM

За ову причу издвајају се свакако балистичке ракете које се лансирају са авиона RAMPAGE ALBM ( Air -launched Ballistic Missile). У питању је пројектил тежине 544 кг, 4,8 метара дуга и ГПС вођена ракета. У питању је пројектил за ненуклеарне нападе. У питању је надзвучна ракета коју је могуће открити, али теже пресрести. Тачног максималног домета за сада нема али се нагађа да није мањи од 2000 км. Ово указује да овај пројектил има веома малу бојеву главу. То је надомешћено са великом кинетичком енергијом због велике брзине. Због великих димензија борбени авиони попут F-15I Ra am и F-16I Sufa могу да носе највише овакве две ракете.

Делилах

Делилах је серија крстарећих ракета ваздух-земља која нуди јединствене оперативне способности за прецизни напад на циљеве велике вредности -стационарне мете како би се избегла противничка ПВО. Делилах омогућава прецизан погодак уз минималну колатералну штету. Турбомлазни мотор који се активира после лансирања пројектила са летелице, напредна авионика за лет и претрагу терена ова ракета има способност маневрисања, крстарења и заобилазног напада. Ова ракета доказана је већ у борби посебно над Сиријом у околини Алепа и Дамаска. Овај пројектил може да се користи у свим временским приликама, могућност крстарења и лансирање са више платформи како авиона тако и хеликоптера. Максимални домет ракете је 250-300 км. Вођење ракете је аутономно GPS/INS, ракета има напредни електро-оптички трагач. Ракета има турбомалзни мотор, пренос слике у реалном времену током лета. Брзина крстарења је 0,5 – 0,7 маха. Пројектил је дужине 2,31 м пречник пречник 0,31 м. Тежина ракете је 185 кг. Тежина ракете је 30-54 кг.

Израел има опционо могућност кориштења и ГПС вођених бомби GBU-39 JADAM, и ласерски вођених GBU-28 Bunker buster за пробијање подземних бункера и командних центара.

Вероватноћа напада на иранска постројења ласерски вођеним или ГПС бомбама је мало вероватна због великог ризика губитка борбених летелица над самим Ираном што би негативно деловало на израелско јавно мњење у случају заробљавања пилота.

Дронови камиказе

Једна од опција на коју Израел рачуна јесте и дрон камиказа Хароп. Верзија дрона који је Азербејџан користио у рату против Јерменије само са пордуженим радијусом лета ракете.

Дрон „Хароп“, који је познат још и под називом “Харпy 2”, дужине је 2,5 метара, распон крила износи 3 метра. Произвођач је предвидео да овај дрон може у ваздуху да остане чак максималних девет сати и да зато време пронађе одговарајући циљ и обруши се на њега.

Максимални домет дрона самоубице „Харопа“ износи 1.000 километара. Дрон у себи носи бојеву главу укупне тежине 23 килограма.
Лансирање може да се изведе осим са копнених лансера монтираних на камионима и са бродских.

„Хароп“ може да напада сваки идентификовани циљ аутономно или на начин “човек у петљи”.

Произвођач тврди да овај дрон представља аутономну палтформу која напад може извести самостално или у садјеству са другим дроновима.

ИАИ за дрон „Хароп“ у својим проспектима наводи да „дрон самоубица“ има способност да изненада прекине напад од стране самог оператера, у случају да процени да би експлозија бојеве главе изазвала непотребне жртве. У случају да мета која би требала да се уништи не пронађе, онда оператер реагује и дрон може да врати безбедно у саму базу.

Беспилотна летелица Еитан

У питању је модификована верзија беспилотне летелице Херон која је названа Еитан. У питању је стратешка беспилотна летелица великог домета намењена за деловање на великим виснама. У израелској војсци се користи од 2010 године. У питању је беспилотна летелица која има дужину од 14 м, распон крила 26 м и максималну тежину од 5.400 кг. Тежина корисног терета је 1.000 кг. Максимална брзина ове беспилотне летелице је 330 км/х. Летелица може да остане у ваздуху пуних 36 сати. Максимална висина лета је 13,716 м. Ову беспилотну летелицу погони турбопропелерски мотор Pratt and Whitney PT6A јачине 12.000 коњских снага. Корисни терет је модуларан.

Изрел на Иран у потенцијалном смислу може да удари и са балистичким ракетама средљег домета Јерихо 3. Ради се о тростепеној балистичкој ракети која се у оперативној употреби израелске војске налази од 2008 године. Ракета је дужине 15,5 м и пречником 1,56 м и са масом приликом лансирања 29.000 кг. Имацм огућност ношења нукеларне или конвенционалне бојеве главе тежине 1000 или 1.300 кг. Ракета се лансира из ракетних силоса . Максомални домет ракете процењен је на 4.800 па до 6.500 км што значи да Израел са овом ракетом може да удари било који циљ у региону Блиског истока.