Uloga Teritorijalne vojske u nacionalnoj bezbednosti Indije

Tenzije između Indije i Pakistana prete da prerastu u rat punog intenziteta. Zato vest da je Indija aktivirala svoju teritorijalnu vojsku dolazi sasvim očekivano. Nakon analize teritorijalne odbrane Kazahstana na red je došla i teritorijalna vojska Indije.

Odbrana sa narodom i među narodom

U složenom bezbednosnom, geopolitičkom i društvenom okruženju kakvo karakteriše Indiju, Teritorijalna vojska (Territorial Army – TA) predstavlja jedinstvenu komponentu oružanih snaga. Kao dobrovoljna rezerva regularne vojske, TA funkcioniše na spoju civilnog i vojnog sveta, pružajući ne samo podršku vojsci u miru i ratu, već i temelj za široku društvenu integraciju i izgradnju otpornosti države. Njena vrednost leži u sposobnosti da reaguje tamo gde regularne snage nisu uvek pri ruci – bilo da je reč o prirodnim nepogodama, pobunama ili podršci civilnim institucijama.

Operativna fleksibilnost i prilagodljivost na terenu

TA se koristi u nizu različitih uloga: od logističke i administrativne podrške, preko čuvanja vitalne infrastrukture, do delovanja u pobunjeničkim i nestabilnim regionima poput Džamu i Kašmira ili severoistočne Indije. Posebno je efikasna u asimetričnim i niskointenzivnim konfliktima, gde je potrebno delovanje s merom, a ne puna borbena angažovanost. Upravo zato je indijska država sve češće koristi kao instrument stabilizacije i ,,meke moći” u osetljivim područjima.

Jedna od ključnih prednosti TA leži u njenom modelu popune – dobrovoljcima iz redova civilne populacije, često sa profesionalnim iskustvom iz različitih sektora. To omogućava vojsci da zadrži visok stepen interoperabilnosti s drugim delovima društva i države. Pripadnici TA ne napuštaju svoje civilne karijere, već povremeno služe u uniformi, spajajući dva sveta: odbranu i svakodnevni život.

Most između naroda i vojske

TA nije samo rezervna vojna snaga – ona je institucionalni kanal kroz koji se narod uključuje u sistem nacionalne bezbednosti. Njeni pripadnici, budući da deluju u svojim matičnim zajednicama, imaju legitimitet i razumevanje lokalnih specifičnosti. U pobunjeničkim ili etnički osetljivim regionima, ovo igra kritičnu ulogu u izgradnji poverenja između stanovništva i države.

TA takođe ima snažan civilni legitimitet. Njene jedinice, poput ekoloških zadataka Eco Task Forces, angažuju se u zaštiti životne sredine, pošumljavanju i sprečavanju erozije tla. U vreme prirodnih katastrofa – poplava, zemljotresa ili epidemija – TA je prva na terenu, često pre redovnih snaga. Time se oblikuje slika vojske kao sluge naroda, a ne samo njenog zaštitnika.

Nacionalna integracija u praksi

Indijska TA ostvaruje duboku institucionalnu saradnju sa civilnim strukturama. Kompanije kao što su Tata, Infosys ili Indian Railways podstiču zaposlene da se priključe TA, što povezuje privredu sa sistemom nacionalne odbrane. S druge strane, regrutacija u TA podrazumeva veliko regionalno i etničko uključivanje – čime se doprinosi nacionalnoj integraciji kroz vojnu službu.

Kroz javne događaje, školske programe, sportske aktivnosti i humanitarne akcije, TA stvara nevidljive ali čvrste veze poverenja između građana i vojske. Ona ne deluje kao strano telo u narodu, već kao njegov organ – aktivan u miru, sposoban u krizi, pouzdan u ratu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *